Rosną emocje wokół węzła transportowego w Słupsku

Zbigniew Marecki

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Skończył się już czas dyplomatycznych rozmów między PKP a władzami Słupska w sprawie przebudowy węzła transportowego w mieście.

Prezydent Słupska zdecydowała się bowiem na ostry list do kierownictwa PKP, w którym domaga się jednoznacznego określenia harmonogramu wykonania planowanych prac.

Spraw przebudowy węzła transportowego w Słupsku liczy już wiele lat. We wrześniu 2017 roku z pompą podpisano umowę między Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego a Robertem Biedroniem, ówczesnym prezydentem Słupska, na mocy której w ramach projektu „Węzeł transportowy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupska” miasto otrzymało przeszło 36 milionów zł unijnego dofinansowania do tej inwestycji. Wydawało się, że to otwiera drogę do szybkiej realizacji tej gigantycznego i ważnego dla miasta projektu. Jednak do tej pory niewiele zrobiono, bo PKP, choć władze Słupska są już gotowe do fazy realizacyjnej, przedstawia nowe oczekiwania. W rezultacie czas mija i nie wiadomo, czy uda się wykorzystać wielką szansę Słupska.

Przypomnijmy: zgodnie z uzgadnianym przez wiele lat projektem w sumie za ponad 54 miliony złotych (łącznie z wkładem własnym miasta) samorząd Słupska ma zbudować nowy dworzec PKS, który ma funkcjonować pod drugiej stronie torów PKP. Tam, przy ul. Towarowej, powstać mają także parkingi i dojazd do ul. Sobieskiego. W ramach tej inwestycji mają także powstać chodniki, drogi, ścieżki rowerowe, a od tej strony do dworca PKP ma działać komunikacja zbiorowa (w tym miejskie autobusy). Realizacja
tych inwestycji była przewidziana do końca 2021 roku.

Dzieje słupskiej kolei blisko- i dalekobieżnej [zdjęcia]

Miała się połączyć z inwestycjami planowanymi przez spółki PKP: zburzeniem starego dworca PKP i postawieniem nowego, a także remontem peronów związanym z modernizacją dwóch linii klejowych biegnących przez Słupsk: w stronę Ustki i ze wschodu na zachód. PKP miało także przeprowadzić długo oczekiwane przejście pod torami łączące Zatorze z centrum Słupska.

Z działań objętych projektem miastu na razie udało się w 2018 roku tylko kupić - za około 5 milionów zł - pięć nowych autobusów dla MZK w Słupsku oraz zatrudnić inżyniera kontraktu.

Tymczasem ze strony PKP nie widać żadnych istotnych ruchów, które zapowiadałyby przystąpienie do fazy realizacyjnej zadań, które władze kolei miały wykonać w ramach przebudowy węzła transportowego w Słupsku. Pojawiły się natomiast nowe oczekiwania PKP w stosunku do samorządu Słupska.

Jak niedawno zdradziła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, obecna prezydent Słupska, tym razem chodzi o pokrycie przez miasto kosztu (ponad 8 milionów zł brutto) przesunięcia torów z bocznicy i przeniesienia ich w inne miejsce.

- Ta propozycja pojawiła się mimo wcześniejszych i już podpisanych porozumień. Gdybym się zgodziła tę zmianę przyjąć, to
łamałabym dyscyplinę finansów publicznych - wyjaśnia prezydent Słupska. Dlatego zdecydowała się na ostry list do szefa PKP i liczy, że dojdzie do wyjaśniających rozmów, w trakcie których samorząd Słupska pozna ważny dla niego harmonogram działań, które zamierza podjąć PKP.

- Bez decyzji PKP o budowie przejścia pod torami łączącego Zatorze z centrum Słupska nie mają sensu nasz plany związane z inwestycjami przy ulicy Towarowej - dopowiada Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Wszystko to jest ważne także dlatego, że czas mija bardzo szybko i pojawia się niebezpieczeństwo, że Słupsk nie zdoła wykorzystać unijnego dofinansowania do węzła transportowego, więc w praktyce może przegrać swoją szansę rozwojową.

Nic więc dziwnego, że ostatnio Marek Biernacki, były wiceprezydent Słupska publicznie apelował do słupskiego posła PiS Piotra Müllera, a zarazem rzecznika rządu, aby wykorzystał swoje wpływy i wymusił od kierownictwa PKP deklarację w sprawie rozpoczęcia pac planowanych w Słupsku.

Poseł Müller tymczasem deklaruje, że tą sprawą zajmie się po październikowych wyborach, jeśli zostanie słupskim posłem. Nie ukrywa, że dla niego istotne jest, aby przygotować taki projekt zmian, który nie zakończy się tym, że teraz mówi się o konieczności wyburzenia dworca PKP w Słupsku, zbudowanego zaledwie 30 lat temu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
ELA

Jak ktoś jest przeciwko PIS .TO NIECH NIE BIERZE BONUSÓW Z DOBREJ ZMIANY WYNIKAJĄCYCH.Niech głosuje na PO i znowu zagranicznym i krajowym złodziejom kieszenie napycha i nie narzeka na kraj.

B
Bazyli
5 września, 13:10, Edek bez kredek:

Jak czytam tych taboretów, ze petter coś dał, to nie dziwię się ze największy procent wyborów pis ma po szkole średniej, dać to można po pysku... Jeszcze nic nie dał, a wręcz przeciwnie zniknęły pieniądze z S6, DK21 oraz na dwa tory do Trójmiasta, plus ta rodzynka trwająca juz lata. Poza tym jak moze dać na Legionów, jak jest juz po przetargu, takie cuda, cudenki, a grupiemu radość, ahh te Pisomatolki...

Nie filozofuj jeżeli ktoś idzie do rządzenia to trzeba merytorycznie rozmawiać.NAWET TERAZ JAK SĄ SPOTKANIA PRZED WYBORCZE TO TRZEBA BYŁO PÓJŚC I P..KACZYŃSKIEMU SPRAWE NAŚWIETLIĆ MYŚLE ŻE TE PIETNAŚCIE MINUT DLA PREZYDENTA BY ZNALAZŁ.

p
piotr mieczyslaw

w slupsku juz wiele zburzono,zdewastowano i zniszczono - trzeba powiedziec glosno i wyraznie - budowac i modernizowac TAK ,ale burzyc

,,nowy,, by budowac ,,nowy,, bo jest kasa to szczyt bezmyslnosci,beztroski,niegospodarności .....

Jedynie poseł Muller mysli w tym slupskim zaniedbanym grajdole

D
Dzyndzybeł
4 września, 15:43, Gość:

Piotr Műller Posłem jest 8 miesięcy. W tym czasie blisko 200mln załatwił dla regionu . Pani Danielecka niech się Pani opanuje czy to mało? Konwiński na kolana i rozlicz się co Ty zrobiłeś

4 września, 20:04, Andy:

Po pierwsze, nie załatwił tylko jak na razie obiecał (patrz powiedzenie - obiecanki cacanki...). A po drugie i najważniejsze - nie jest to nadzwyczajna hojność w sytuacji gdy PiS wcześniej buchnął nam kilka mld zł.

5 września, 06:40, Gość:

PiS coś ci ukradł ??

Duposralowi papier do podcierania wywiało w wychódce.Teraz zwala naPIS.A mówiłem mu zamykaj drzwi,bo bedzie przeciąg.Nie posłuchał.Teraz używa palca tam skąd jego wiaterki i wali smrodliwe teksty po internetach

G
Gość
4 września, 15:43, Gość:

Piotr Műller Posłem jest 8 miesięcy. W tym czasie blisko 200mln załatwił dla regionu . Pani Danielecka niech się Pani opanuje czy to mało? Konwiński na kolana i rozlicz się co Ty zrobiłeś

4 września, 20:04, Andy:

Po pierwsze, nie załatwił tylko jak na razie obiecał (patrz powiedzenie - obiecanki cacanki...). A po drugie i najważniejsze - nie jest to nadzwyczajna hojność w sytuacji gdy PiS wcześniej buchnął nam kilka mld zł.

PiS coś ci ukradł ??

G
Gość
4 września, 15:43, Gość:

Piotr Műller Posłem jest 8 miesięcy. W tym czasie blisko 200mln załatwił dla regionu . Pani Danielecka niech się Pani opanuje czy to mało? Konwiński na kolana i rozlicz się co Ty zrobiłeś

200 mln załatwionych naszych pieniędzy na papierze zresztą? No no szacun dla tego cudotwórcy....

G
Gość

Olać "ją" ciepłym moczem z wieży ratusza!!!!!!.

Za rujnujące portfele seniorów przez wymyślone podwyżki

( cza nicy )!!!!!

G
Gość

Była i obecna władza więcej wyburzyła kamienic niż pobudowała obecna władza tylko się do tego nadaje.

G
Gość
4 września, 14:28, Olo:

Tak Pan MULLER Polskie nazwisko i co widać coś za coś że jak PIS wygra to daja jak nie to ZERO kasy czy to nie jest chore?? Ten dworzec jak powstanie ma służyć WSZYSTKIM !!! I ze Słupska i okolic bez różnic z PO czy PIS teraz wychodzi szydło z worka jaki to on POMOCYNY i gdzie ma SŁUPSZCZAN

4 września, 14:32, Gość:

Jeżeli wygra i pomoże to w czym problem ?

Głosuj na PO KO SLD LGBT i innych dewiantów jak wygrają to będziesz miał powód do narzekania na PiS

4 września, 17:47, Gość:

Dla mnie dewiantami jesteście wy pisiory.

I kto to mówi-podchu....jaszczy.

G
Gamoń

Biernacki tyle lat nie stworzyłeś vstrategii rowerowej

G
Gość
4 września, 12:16, g:

Brawo Pani Prezydent! Trzeba stawiać twarde warunki - może wreszcie Słupsk zostanie doceniony! A tak na marginesie to szkoda tego starego dworca; podobny dworzec - w Białymstoku - po rekonstrucji wygląda pięknie!

4 września, 13:02, Anulek:

Pani prezy-dentka jedynie klocka na twardo może stawiać.PKP i Wojsko postawiło twarde warunki,których miasto nie jest w stanie spełnić.Dlatego ta inwestycja,głupawa zresztą,nie idzie do przodu.

4 września, 14:34, Gość:

ooo ty to widać po słownictwie że PAŁE miałeś u niej w SZKOLE hahah

Gdzie doszła Ona a gdzie ty ??

Jesteś pewny,że doszła?Może wtedy,gdy tak figlowała i facia wykończyła.A co do pały,mogę ci sprzedać kilka pał w czułe miejsce.

G
Gość
4 września, 15:40, Gość:

Danielecka uprawia propagandę i działa w tajnym komitecie Biedronia . Rób dworzec perony a nie wyciągają łap po kasę

Raczej w tajnym komitecie PO.Biedronia już nie ma.

G
Gość
4 września, 13:35, Gość:

Czyli delikatny szantaż, jak mnie wybierzecie to tym sie zajme a jak nie to w d..... mnie calujcie. Ot caly pis

4 września, 14:13, Gość:

Szantaż POwiadasz ?

Przynajmniej jest jasna deklaracja i tak trzymać BRAWO PiS !!!

4 września, 15:35, Andy:

Brawo? Póki co były rozpisane przetargi na dokończenie S6, były zaawansowane prace planistyczne nad DK 21, drugim torem do Trójmiasta czy wreszcie nad omawianym węzłem transportowym. Nastał PiS i wszystko diabli wzięli. A jak się dobrze przyjrzeć to PiS właściwie nic nie robi. Kończone są tylko inwestycje, których realizacja była mocno zaawansowana na początek ich rządów. Poza tym mamy tylko fantasmagorie głoszone przez krzywogębego ze sztandarowymi choćby milionem samochodów elektrycznych czy powszechnym dostępem do mieszkań na wynajem. Jak za coś się wzięli to spartolili - zbrojeniówka pada, słynne polskie stadniny szlag trafił, deforma edukacji już wszystko czkawką się odbija, a po deformie sądownictwa staliśmy się pariasem Europy. A teraz przed wyborami rzecznik zakłamanego Premiera bezczelnie ogłasza, że jak wygra wybory to łaskawie zajmie się tym co PiS spartolił do tej pory.

Głosuj na PO KO itp oni słowa dotrzymują :))))))

G
Gość

Piotrze ratuj Piotrze ratuj po raz kolejny krzyczy Danielecka. Znając Posła i ten problem rozwiąże a wtedy do akcji dołączy Konwiński i będzie piszczał to kiełbasa wyborcza . Jesteście załosni

B
Bobi
4 września, 15:40, Gość:

Danielecka uprawia propagandę i działa w tajnym komitecie Biedronia . Rób dworzec perony a nie wyciągają łap po kasę

Jak masz zna robić przebudowę na terenie, który nie należy do miasta, bez konsultacji z właścicielem. My możemy tylko wybudować dworzec PKS z całą infrastrukturą ale bez przejścia pod torami to tylko wyrzucanie pieniędzy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3