Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosną oczekiwania Ukrainców na polskim rynku pracy. U nas też

Zbigniew Marecki
Satysfakcję z pracy w Polsce deklaruje 72 proc. badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy - wynika z najnowszego raportu spółki Otto Work Force, która powstała w roku 2000 i z biegiem lat stała się jedną z największych międzynarodowych agencji pośrednictwa pracy w Europie.

Poziom zadowolenia pracowników obniżył się w stosunku do 2018 roku o 11 proc., bo choć warunki pracy stają się coraz lepsze, to Ukraińcy są bardziej świadomi możliwości, jakie daje polski rynek pracy. Ich oczekiwania są wyższe niż jeszcze trzy lata temu i zwracają oni coraz większą uwagę na atrakcyjność ofert pracy.

- To nie tylko specyfika dużych miast. Rosnące oczekiwania są też na prowincji. Sam straciłem kilku ukraińskich pracowników, gdy nie dałem im podwyżki - mówi właściciel firmy budowlanej ze Słupska.

Według najnowszego raportu, wydanego w grudniu 2019r. przez firmę OTTO Work Force Polska, średnio 72 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy deklaruje, że jest zadowolonych z pracy w Polsce. Pozytywnym jest fakt, że osób, które w trakcie ostatniego badania zadeklarowały niezadowolenie ze swojej pracy jest niecałe 10 proc.. Pozostali badani stanowią grupę, która udzieliła odpowiedzi neutralnej.

Zadowolenie z pracy w Polsce rośnie wraz z wiekiem badanych Ukraińców. W grupie osób najmłodszych, w wieku do 35 lat, satysfakcję z pracy wyraża 65 proc.
Zadowolenie z pracy w Polsce rośnie wraz z wiekiem badanych Ukraińców. W grupie osób najmłodszych, w wieku do 35 lat, satysfakcję z pracy wyraża 65 proc. badanych, natomiast w grupie starszych pracowników (ponad 50 lat) już 89 proc.

Zadowolenie z pracy w Polsce rośnie wraz z wiekiem badanych Ukraińców. W grupie osób najmłodszych, w wieku do 35 lat, satysfakcję z pracy wyraża 65 proc. badanych, natomiast w grupie starszych pracowników (ponad 50 lat) już 89 proc.

- Spadek poziomu zadowolenia pracowników z Ukrainy nie wynika z pogorszenia się warunków pracy, ale ze zmiany ich oczekiwań. Ukraińcy oswoili się już z polskim rynkiem pracy, są bardziej świadomi możliwości, jakie daje i zwracają coraz większą uwagę na atrakcyjność ofert pracy. Interesuje ich możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia za wyższe niż na Ukrainie wynagrodzenie, ale także dodatkowe benefity oferowane przez pracodawców, szczególnie te, które pozwolą im możliwie jak najwięcej zaoszczędzić. Najbardziej motywującymi dodatkami pozapłacowymi są: prywatna opieka medyczna, dofinansowanie do posiłków w pracy oraz zniżki/rabaty do sklepów - mówi Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force Polska.

Według niego kolejną kwestią, która wpływa na poziom satysfakcji pracowników z Ukrainy, są skomplikowane i długotrwałe procedury związane z zatrudnieniem w Polsce. - Ich uproszczenie zdecydowanie poprawiłoby funkcjonowanie polskiego rynku pracy - dodaje Tomasz Dudek.

Z raportu wynika też , że pracownicy z Ukrainy są najbardziej zadowoleni z relacji ze współpracownikami (87 proc. ) oraz z pracodawcą (86 proc.). Najmniej satysfakcjonuje ich poziom wynagrodzeń (51 proc. ) oraz możliwości rozwoju zawodowego (39 proc.).

Szczegółowa analiza wskazuje, że w przypadku pięciu z ośmiu badanych aspektów odsetek osób deklarujących niezadowolenie nie przekracza 7 proc. , a dla kolejnych dwóch wynosi 12-13 proc. . Jednocześnie w zależności od ocenianego elementu od 8 do 36 proc. badanych wskazało ocenę średnią. Tym samym można uznać, że grupa pracowników rzeczywiście niezadowolonych z poszczególnych badanych elementów jest stosunkowo niewielka.

Rozmowa tygodnia. Paweł Kądziela o bezrobociu w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza