Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rotablacja mniej inwazyjna niż bypassy. To nadzieja dla wielu pacjentów z miażdżycą

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Rotablacja to skomplikowana metoda udrażniania naczyń wieńcowych i nadzieja dla wielu osób cierpiących na zaawansowane zmiany miażdżycowe. Zabieg ten jest już przeprowadzany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku na Oddziale Kardiologicznym.

Rotablacja (aterektomia rotacyjna) to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Stosuje się ją u pacjentów, u których zmiany miażdżycowe są tak zwapniałe, że tradycyjna metoda angioplastyki nie jest możliwa do zastosowania lub nie przynosi efektów. Polega na usunięciu uwapnionych złogów miażdżycowych, powodujących zwężenie naczynia odżywiającego mięsień sercowy. Najczęściej chodzi o zwężenia, których lekarze nie mogą leczyć za pomocą dotychczas stosowanych metod lub pacjent dowiaduje się, że musi się poddać operacji wszczepienia bypassów, która jako zabieg chirurgiczny jest bardziej inwazyjna niż rotablacja. - Wirująca z szybkością do 190 tys. obrotów na minutę wewnątrz naczynia głowica borująca do rotablacji, wprowadzana jest najczęściej poprzez nakłucie tętnicy promieniowej lub udowej - wyjaśnia dr Grzegorz Moskwiak, kierujący zespołem specjalistów kardiologów wykonujących zabieg. Głowica pokryta jest przez blisko 3 tys. mikrokryształów diamentów o średnicy ok. 20 mikrometrów. Mikrokryształy rozdrabniają uwapnione złogi, czego efektem jest powstanie drobnych struktur, których wielkość porównywalna jest z rozmiarami krwinek czerwonych, co umożliwia ich bezpiecznie odpłynięcie z prądem krwi, nie powodując zatkania naczynia - wyjaśnia dr Moskwiak.

Fizyczne usunięcie złogów odróżnia tę metodę od angioplastyki, w której złogi są przyciskane poprzez rozprężany balon lub stent do ściany naczynia. Zastosowanie w takich przypadkach klasycznych technik z użyciem rozprężanych pod dużym ciśnieniem balonów wieńcowych może być mniej skuteczne i bezpieczne niż rotablacja. Zastosowanie nowej metody zmniejsza również dawkę promieniowania jonizującego, ilość podanego w trakcie obrazowania naczynia kontrastu. W efekcie zabieg jest bezpieczniejszy, skuteczniejszy i przeprowadzany jest w krótszym czasie, niż standardowo wykonywane dotychczas zabiegi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza