Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowy na drodze do uzdrowiska. Szansa na wydłużenie sezonu

Wojciech Frelichowski
Nadanie Rowom statusu uzdrowiska może się przyczynić do wydłużenia sezonu. Obecnie Rowy ożywają głównie podczas trzech letnich miesięcy
Nadanie Rowom statusu uzdrowiska może się przyczynić do wydłużenia sezonu. Obecnie Rowy ożywają głównie podczas trzech letnich miesięcy Fot. at
Gmina Ustka prowadzi działania w celu nadania Rowom statusu uzdrowiska. Przeprowadzono już konsultacje społeczne, a obecnie trwają prace nad porozumieniem z prywatnym inwestorem w celu pozyskiwania borowiny.

Plan, aby Rowy stały się uzdrowiskiem, dotyczy nie tylko samej miejscowości, ale również całego sołectwa, w skład którego wchodzą również Dębina, Objazda i Machowinko. Przeprowadzono już w tej kwestii konsultacje społeczne, których wynik był pozytywny.
Zdaniem władz gminy Ustka, będzie to przepustka do stworzenia obiektów leczniczych, takich jak sanatoria, zakłady przyrodolecznicze czy szpitale uzdrowiskowe.

O planach uczynienia z Rowów uzdrowiska mówiła „Głosowi” wójt gminy Ustka Anna Sobczuk-Jodłowska już dwa lata temu.
- Początki tego pomysłu sięgają 2016 roku. Wówczas to zamówiliśmy dotyczący Rowów operat uzdrowiskowy. Jednak przedsięwzięcie dotyczy także obrębów geodezyjnych Objazdy, Dębiny i Poddąbia - stwierdziła wówczas wójt gminy Ustka. - Wcześniej strefami B i C były objęte granice administracyjne całej gminy. Jednak nowe przepisy uzdrowiskowe uznały, że strefy nie mogą być tak rozległe.
Anna Sobczuk-Jodłowska uważa, że Rowy jak najbardziej nadają się na uzdrowisko.

- Już od kilku lat obserwujemy zjawisko, że do Rowów przyjeżdża wiele osób poza sezonem letnim. To ludzie szukający ciszy i spokoju. Niestety, po sezonie niemal cała infrastruktura gastronomiczna w Rowach zamiera. Status uzdrowiska mógłby to zmienić - twierdzi pani wójt. - Poza tym kuracjusz jest stabilnym gościem, który nie przyjeżdza tylko na kilka dni, lecz na dłuższy pobyt, co przekłada się na większy zarobek - dodaje. Jako przykład wskazuje Dąbki koło Darłowa, które po nadaniu statusu uzdrowiska notują rocznie o ponad dwa tysiące gości więcej niż wcześniej.

Wójt Anna Sobczuk-Jodłowska zaznacza jednak, że gmina Ustka nie zamierza powoływać gminnej jednostki samorządowej zajmującej się obsługą uzdrowiska. W tym przypadku jest dążenie zmierzające do poszukiwania partnera prywatnego.
- Pracujemy właśnie nad porozumieniem z inwestorem prywatnym, który mógłby się zająć pozyskiwaniem złóż borowiny w pobliżu Objazdy - informuje pani wójt.

Według operatu Objazda ma bardzo dobre pokłady borowiny. Zadowalające wyniki przyniosły także badania klimatu w zakresie leczenia chorób górnych dróg oddechowych czy reumatyzmu.

Wójt gminy Ustka zaznacza też, że bycie uzdrowiskiem nie spowoduje żadnych strat, bo gmina i tak jest ograniczona otuliną Słowińskiego Parku Narodowego.

Rada gminy już przegłosowała odpowiednią uchwałę dotyczącą nadania Rowom statusu uzdrowiska. Niebawem odpowiedni wniosek zostanie złożony u ministra zdrowia.

Jednak procedura jest dość długa, bo zanim dana miejscowość zostanie uzdrowiskiem, musi najpierw musi funkcjonować jako miejscowość pretendująca do statusu uzdrowiska. Trwa to około 10 lat.

W Rowach trwa wyciąganie statku wycieczkowego, który zatonął...

ZOBACZ TAKŻE: W Rowach trwa wyciąganie statku wycieczkowego, który zatonął w porcie w Rowach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza