Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozlicz się z fiskusem. Redakcyjny dyżur podatkowy

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Najwięcej osób składa zeznanie PIT-37.
Najwięcej osób składa zeznanie PIT-37.
Zeznania podatkowe musimy złożyć do 30 kwietnia. Nie warto jednak czekać do ostatniego dnia. Rozliczmy się wcześniej! Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Musimy pamiętać, że każdy musi złożyć zeznanie podatkowe. Nawet jeśli w roku ubiegłym osiągnęliśmy dochody do 3.091 zł i nie musimy od nich zapłacić podatku, to mamy obowiązek złożyć PIT.

Jaki PIT wybrać? Najwięcej osób składa zeznanie PIT-37. Wypełnia go ten, kto uzyskał przychody: wyłącznie w Polsce, za pośrednictwem płatnika i były opodatkowane na zasadach powszechnych, czyli według skali podatkowej.

Są to głównie przychody: ze stosunku pracy, z emerytur lub rent krajowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, z umów zlecenia, ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy (np. zasiłki dla bezrobotnych) lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z praw autorskich i innych praw majątkowych.

 

Wszyscy ci, którzy prowadzili działalność gospodarczą, mieli dochody z zagranicy, doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, czy osiągają dochody z najmu, rozliczają się na formularzu PIT-36. W nim wykazują także wynagrodzenie z pracy, jeśli takie mieli.

Jeżeli mieliśmy dochody z prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej i wybraliśmy opodatkowanie jednolitą 19% stawką podatku to składamy odrębne zeznanie na formularzu PIT-36L.

Jeśli wybraliśmy opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składamy odrębne zeznanie na formularzu PIT-28.

Przychody z kapitałów pieniężnych, np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych takich jak akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne itp., lub z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, wybieramy PIT-38.

Wszystkie formularze podatkowe można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem www. mf. gov.pl i samemu je wydrukować.

 

Wypełniając PIT warto pamiętać, że od dochodu możemy odliczyć:

• składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, w tym także za granicą,

• ulgę rehabilitacyjną (np. wydatki na zakup leków, których stosowanie zlecił lekarz specjalista, odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne, pobyt na turnusie rehabilitacyjnym), jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności,

• dokonane w ubiegłym roku zwroty nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nie zostały potrącone przez płatnika,

• darowizny przekazane: na cele pożytku publicznego organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, na cele kultu religijnego (np. budowę kościoła) lub cele krwiodawstwa,

• darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą,

• ulgę internetową,

• ulgę na nabycie nowej technologii (dotyczy podatnika prowadzącego działalność gospodarczą),

• ulgę odsetkową (dotyczy podatnika, który do 31 grudnia 2006 roku podpisał stosowną umowę o kredyt czy pożyczkę mieszkaniową);

Od podatku odliczamy:

• składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru, w tym zapłacone za granicą,

• ulgę na dzieci,

• ulgę dla osób osiągających dochody z pracy wykonywanej za granicą, a rozliczane przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego,

• ulgę z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej (dotyczy podatnika, który przed 1 stycznia 2002 r. nabył do niej prawo),

• ulgę z tytułu wydatków poniesionych na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej, zawartej przed 1 stycznia 2007 r.

Korzystając z ulg podatkowych, do zeznania należy dołączyć odpowiednie załączniki. Przy ulgach mieszkaniowych jest to PIT/D, przy pozostałych odliczeniach PIT/O.

Po to, aby ułatwić naszym Czytelnikom wypełnienie zeznań podatkowych za rok ubiegły, organizujemy w redakcji dyżur.

W najbliższy czwartek od godz. 10 do 11 przy redakcyjnym telefonie na Państwa pytania dotyczące rozliczenia podatku od osób fizycznych za 2011 rok odpowiadać będą: Elżbieta Malarska, starszy komisarz skarbowy i Maria Smarsz, komisarz skarbowy z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

Aby z nimi porozmawiać wystarczy w godzinach dyżuru zadzwonić pod numer 94 347-35-32. Wcześniej pytania można przesyłać mailem na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza