Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa „Głosu Pomorza ” z Szymonem Podsiadłym, właścicielem firmy Iron Tronic w Słupsku

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Szymon Podsiadły: - Aby upublicznić film z postacią złodzieja, musimy uzyskać zgodę prokuratury. Aby umieścić kamerę w domu lub na  nim, nie potrzebujemy żadnego pozwolenia. Inaczej jest z upublicznianiem filmów.
Szymon Podsiadły: - Aby upublicznić film z postacią złodzieja, musimy uzyskać zgodę prokuratury. Aby umieścić kamerę w domu lub na nim, nie potrzebujemy żadnego pozwolenia. Inaczej jest z upublicznianiem filmów. Archiwum prywatne
Polskie prawo nie zabrania umieszczania kamer przez właścicieli w mieszkaniach albo na elewacjach prywatnych domów.

Aby zabezpieczyć mieszkanie swoje albo starszych rodziców przed złodziejami, ludzie często decydują się na zakup kamery, którą montują tam na własną rękę. To dobre rozwiązanie?

Ja jednak zacząłbym od montażu alarmu, bo kamera to zapis obrazu po wydarzeniu. Ona raczej nie pomoże, gdy chcielibyśmy kogoś zatrzymać na gorącym uczynku.

Ludzie jednak często nie chcą ponosić kosztów abonamentu na rzecz firmy ochroniarskiej, która reaguje na sygnał alarmowy.

Nie trzeba ponosić kosztu abonamentu, jeśli sygnał alarmowy będzie odbierał ktoś z rodziny albo sąsiedzi mieszkający w pobliżu. Prawie zawsze można zastosować rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych kosztów poza montażowymi oraz związanymi z podłączeniem urządzeń do sieci energetycznej.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kamery, to powinniśmy wybrać się do specjalistycznego sklepu?

Radziłbym kupować w takich sklepach, chociaż małą kamerę do montażu w warunkach domowych możemy kupić w wielu sklepach na przykład z artykułami elektrycznymi. Nie potrzebujemy do tego żadnego zezwolenia. Jeśli jednak kamera działa na zewnątrz i obejmuje obraz drogi, to powinniśmy poinformować na tablicy, że obiekt jest moni-torowany.

Gdzie najlepiej umieścić kamerę w domu, aby spełniała swoją rolę?

Można to zrobić w wielu miejscach. Niektórzy instalują kamerę na zewnątrz, na wprost wejścia do mieszkania. Wtedy jednak złodzieje mogą ją łatwo zniszczyć, bo zwykle obserwują, czy kamera ich nie nagrywa. Lepiej ją ukryć w innych miejscach, gdzie będzie filmowała przedmioty, które mogą zainteresować złodzieja. Mam na myśli choćby sprzęt audiowideo czy komódkę, gdzie trzymamy biżuterię. Musimy jednak pamiętać o tym, że złodziej może chodzić po mieszkaniu w kominiarce. Wtedy nagranie zapisane przez kamerę niewiele nam pomoże.

Załóżmy jednak, że udało się nam nagrać złodzieja, którego twarz została utrwalona przez naszą kamerę. Czy ten film możemy sami upublicznić, na przykład na Facebooku?

Lepiej tego nie róbmy, bo w naszym kraju już miały miejsce sprawy sądowe, które wytoczyli złodzieje, gdy upubliczniono ich wizerunki.

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkanka Słupska nagrała złodziejki

Jak więc powinniśmy postąpić?

Przede wszystkim należy się skontaktować z policją, która będzie badać sprawę kradzieży albo wejścia do domu przez włamywaczy. To ona występuje do prokuratury z wnioskiem o zgodę na upublicznienie naszego nagrania. Jeśli to zrobi i nie wprowadzi żadnych zastrzeżeń, to takie nagrania może upublicznić policja, a także mogą się one pojawić w mediach.

Czy obraz rejestrowany przez media jest długo przechowywany w kamerze monitorującej ?

To zależy od pojemności jej pamięci. Zwykle przechowuje ona zarejestrowany obraz przez kilka dni, a potem kamera nagrywa na najstarsze zapisy kolejne. W rezultacie, jeśli w porę nie zabezpieczymy nagrania na innym nośniku, to możemy je stracić.

Rozmawiał Zbigniew Marecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza