Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa „Głosu” z doktorem Eugeniuszem Żuberem z Koszalina

Rozmawiał Alek Radomski
Doktor Eugeniusz Żuber podczas wczorajszej debaty o województwie środkowopomorskim
Doktor Eugeniusz Żuber podczas wczorajszej debaty o województwie środkowopomorskim Krzysztof Piotrkowski
Eugeniusz Żuber od lat apeluje za Środkowopomorskiem. Jest jednym z pomysłodawców obywatelskiej ustawy w tej sprawie

Proszę dokończyć zdanie. Utworzenie województwa środkowopomorskiego to...

To lepsze zarządzanie Pomorzem Środkowym, więcej gospodarki turystycznej i wczaso-wo-uzdrowiskowej. Wreszcie, to lepszy rozwój dla tego regionu, który będzie mieć swoją strategię, a nie tę zachodniopomorską czy pomorską.

Po drodze jest jeszcze argument, że ten pomysł to łączenie biedy z biedą.

Ale to jest wyimaginowany problem autorstwa niektórych polityków i przeciwników, którzy chcą nim nie dopuścić do powstania nowego województwa. Wszelkie przesłanki ekonomiczne, historyczne, prawne i gospodarcze nie przemawiają, że tu jest bieda. To krzywdzące dla mieszkańców regionu. Województwa na ścianie wschodniej mają gorsze wskaźniki niż środkowopomorskie.

A co z innym koronnym argumentem mówiącym, że środki unijne przy powołaniu do życia nowego tworu administracyjnego na Pomorzu Środkowym zostałyby obcięte.

Jeślibyśmy brali tylko i wyłącznie środki unijne jako argument do podziału terytorialnego państwa lub nie, to nigdy nie moglibyśmy zmienić struktur w państwie polskim. To po pierwsze. Po drugie, mamy rozdział środków na 2014- -2020, mamy 2016 rok, a podziałów jeszcze nie ma.

Myśli Pan, że mieszkańcy doczekają się spełnienia obietnicy, którą złożył prezes Kaczyński przed ostatnimi wyborami?

Brak realizacji obietnicy województwa środkowopomorskiego będzie oznaczać, że partia rządząca, jej liderzy z prezesem, prezydentem i premierem są mało poważni i niewiarygodni.

Jeśli deklaracja nie zostanie spełniona, to co? Może trzeba będzie powrócić do projektu obywatelskiego, który trafił przecież do Sejmu?

W tej chwili powinno się wyegzekwować obietnice istniejące. Natomiast projekt obywatelski będzie wtedy, kiedy nie będzie można polegać na partii. Wówczas zwołać należy mieszkańców.

I kolejny raz przypiąć się do pomnika na placu przed koszalińskim ratuszem?

Metody są różne. Tak naprawdę potrzebujemy dogłębnej analizy funkcjonowania struktur państwa na poziomie obecnego podziału administracyjnego. To nie jest już tylko kwestia środkowopomorskiego. Sądzę, że któryś z rządów, a może grupa parlamentarna powinna podjąć się rozmów na ten temat z politykami, samorządowcami i naukowcami. Chodzi o to, aby można było powiedzieć coś na temat, jak te struktury wyglądają nie w kontekście dziś-wczoraj, tylko dziś-jutro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza