Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa tygodnia. W poniedziałek w Słupsku ruszyła jadłodzielnia [wideo]

Zbigniew Marecki
Jadłodzielnia w Słupsku  mieści się przy ul. Jaracza 9. Można ją odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 7-15
Jadłodzielnia w Słupsku mieści się przy ul. Jaracza 9. Można ją odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 Fot. Łukasz capar
Od wczoraj w Dziennym Domu Pomocy Społecznej funkcjonuje jadłodzielnia. To efekt inicjatywy Centrum Integracji Społecznej w Słupsku.

Jadłodzielnie to punkty służące do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy użytkownikami w ramach foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem.

W Polsce pierwsza jadłodzielnia powstała w maju 2016 r. w Warszawie, następne utworzono m.in. w Toruniu i we Wrocławiu. Teraz działa ich około dziesięciu. Dwa razy tyle może powstać już w najbliższym czasie. Słupska jadłodzielnia, którą zorganizowano z inicjatywy CIS, jest pierwszą w mieście poniżej stu tysięcy mieszkańców.

Generalnie pomysł foodsharingu narodził się w Niemczech w 2012 roku. Angielski termin oddaje celnie jego podstawową ideę, bo foodsharing w praktyce oznacza dzielenie się z innymi żywnością - taką, której przygotowaliśmy za dużo (np. ciastem lub pierogami) lub taką, którą wcześniej kupiliśmy w nadmiarze i nie zdążymy już jej zjeść, bo za chwilę minie termin przydatności do spożycia (to dotyczyć może np. makaronu, pieczywa lub owoców).

Jadłodzielnia to zwykle ustawiona w miejscu publicznym (np. w sklepie lub w akademiku) duża lodówka, obok której stoją skrzynki lub półki na żywność niewymagającą przechowywania w niskich temperaturach. W jadłodzielni możemy nie tylko zostawić żywność, ale również poczęstować się tym, co w niej zostawili inni. Jadłodzielnia jest dla wszystkich - nie jest sprawdzany status materialny osób, które ją odwiedzają. Cały ten system działa nieodpłatnie.

Pomysłodawczynią słupskiej jadłodzielni jest Joanna Michalak z Centrum Integracji Społecznej w Słupsku. Już w pierwszym dniu działalności jej półki były częściowo zapełnione. Pojawiły się tam: ryż, makaron, mąka, cukier i puszki z żywnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza