Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Barbarą Dykier, wójtem Gminy Słupsk, która walczy o utrzymanie granic gminy

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Barbara Dykier, wójt Gminy Słupsk, uważa że zamiast próbować powiększyć obszar Słupska, słupski samorząd powinien dobrosąsiedzko współpracować z gminą. To jej zdaniem będzie dobre i dla miasta i dla mieszkańców okolicznych miejscowości. A teraz za rządów Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, tej współpracy brak i wszyscy na tym tracą.

Przypomnijmy, procedura w sprawie powiększenia granic administracyjnych Słupska, którą rozpoczęła decyzja Rady Miejskiej w Słupsku, przewiduje, że w Słupsku zostaną przeprowadzone konsultacje w tej sprawie. Następnie wniosek trafi do rządu.

Kolejnym krokiem będą konsultacje wśród mieszkańców przyłączanych terenów gminy Słupsk. Co ciekawe, zmiana granic gminy powoduje również zmianę granic administracyjnych w powiecie słupskim. Zatem konsultacjami objęte zostaną dwa samorządy - gmina Słupsk i miasto Słupsk.

Decyzja w sprawie poszerzenia miasta należy do premiera i Rady Ministrów.

Wójt Barbara Dykier zaznacza jednak, że już teraz będzie listownie prosić o zdanie mieszkańców swojej gminy. Uważa, że otrzyma od nich pełne poparcie, jeśli chodzi o zachowanie granic gminy w obecnym kształcie.

Ponadto władze gminy, w związku z trwającą dyskusją dotyczącą zmiany granic administracyjnych Słupska, spotkają się z mieszkańcami miejscowości, które chciałby słupski samorząd widzieć w swoich granicach.

W wtorek (11 stycznia) gmina Słupsk otrzymała poparcie dla swojego stanowiska od Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego.

ZOBACZ TEŻ:

Oto to stanowisko:

„Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec inicjatywy miasta Słupska dotyczącej powiększenia granic miasta o tereny gminy Słupsk podjęte uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku nr XXXIX/590/21 z dnia 29 grudnia 2021r., a tym samym zmianę granic administracyjnych powiatu słupskiego.

Gmina Słupsk już dwukrotnie została poddana próbom aneksji części terytorium gminy, dokonywanym przez sąsiedni samorząd miasto Słupsk. Przy pełnym sprzeciwie mieszkańców gminy Słupsk, sprzeciwie Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego, sprzeciwie Zarządu i Rady Powiatu Słupskiego, nie doszło do ingerencji w granice gminy Słupsk i powiatu słupskiego.

Stabilność terytorialna każdego samorządu jest fundamentem lokalnej demokracji i sprawnego zarządzania, a poszanowanie istniejących przez wiele lat granic gmin jest wartością konstytucyjną, wymagającą ochrony w demokratycznym państwie prawa.

Apelujemy do władz miasta Słupska o rozsądek i odstąpienie od zamiaru anektowania części terenów gminy Słupsk i powiatu słupskiego w granice miasta Słupska.

Dzisiaj przed samorządami regionu słupskiego stoją nowe wyzwania, nowe zadania do realizacji, które wymagają od nas zjednoczenia sił i współpracy. Uważamy, że tego typu inicjatywy nie służą współpracy samorządów regionu słupskiego, a są jedynie powodem konfliktów i sporów pomiędzy samorządami oraz ich mieszkańcami.”

A tu argumenty słupskiego samorządu:

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza