Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z dr. Wojciechem Homendą [wideo]

Monika Zacharzewska
W słupskim szpitalu powstaje oddział transplantologii, gdzie będą przeprowadzane m.in. przeszczepy szpiku. Rozmowa z dr. n. med. Wojciechem Homendą, specjalistą chorób wew., hematologii, transplantologii klinicznej.

Radni powiatu słupskiego zdecydowali o przekazaniu na budowę ośrodka przeszczepowego 50 tys. zł. Dlaczego ten ośrodek tu powinien powstać?

Na oddziale hematologicznym słupskiego szpitala znajdują się pacjenci, którzy są przygotowywani do przeszczepów i nad którymi sprawujemy tu opiekę po przeszczepach. Chcemy, aby cała ta procedura mogła się odbywać na miejscu, bez konieczności wyjazdów np. do Gdańska. Już od kilkunastu lat na oddziale leczymy w pełnym zakresie chorych ze wszystkimi schorzeniami hematologicznymi. Dla rozszerzenia możliwości terapeutycznych potrzebujemy właśnie leczenia transplantacyjnego.

Jakie procedury będą wówczas mogły być wykonywane w Słupsku?

W pierwszym okresie działalności myślimy o tzw. autoprzeszczepach, czyli przeszczepach komórek macierzystych szpiku pobranych od chorego. Jest to leczenie, które ma utrwalić dobrostan, czyli remisję choroby, i dać choremu szansę na wyleczenie bądź wydłużenie remisji. Będziemy mogli m.in. leczyć tu kompleksowo chłoniaki nieziarnicze czy szpiaczka plazmocytowego.

Zwiększy to komfort leczenia chorych...

Tak, bo chory od rozpoznania choroby do wyleczenia będzie mógł być pod kontrolą jednego ośrodka. Mamy nadzieję, że powstanie ośrodka sprawi, że to w Słupsku będziemy mogli leczyć ponad połowę chorych, których dotychczas musimy wysyłać na leczenie do Gdańska. Leczenie będzie też szybsze, bo chorzy nie będą musieli czekać na przeszczepy w innych ośrodkach transplantacyjnych.

Żeby stworzyć oddział, konieczny jest potencjał: sprzęt, ludzie i wiedza...

Jeśli chodzi o sprzęt, to potrzebne będą zakupy, na doposażenie ośrodka i wykonanie odpowiednich prac przygotowawczych, aby otworzyć sale transplantacyjne. Zaś jeśli chodzi o kadrę, to mamy w słupskim szpitalu doświadczonych, rozwijających się lekarzy, którzy mogą prowadzić taki ośrodek.

Decyzja o powstaniu ośrodka już zapadła. Na jakim etapie są prace ?

Tak jak mówiłem, kadrę i ogromne chęci mamy. Obecnie wykonywane są plany budowlane, m.in. utworzenia banku komórek macierzystych i tkanek, aby można było przechowywać w nim pobrany materiał przeszczepowy. Następnie trzeba będzie wykonać remont oddziału, aby wydzielić sale z odpowiednią filtracją, laminarnym przepływem powietrza, bezpieczne dla osób z brakiem odporności.

Skąd pieniądze na to?

Ustaliłem z prezesem szpitala, że postaramy się z zewnątrz pozyskać półtora miliona złotych, przy czym koszty całościowe to około trzy miliony zł. Poprosiliśmy o wsparcie samorządy i już odpowiedziała na to rada powiatu, za co dziękuję. Czuję też poparcie innych samorządów, chodzi przecież o dobro chorych z naszego regionu. Czekają nas też poważne rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza