Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z ks. Tomaszem Rodą, dyrektorem diecezjalnego Caritasu w Koszalinie

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Rozmowa z ks. Tomaszem Rodą, dyrektorem diecezjalnego Caritasu w Koszalinie
Rozmowa z ks. Tomaszem Rodą, dyrektorem diecezjalnego Caritasu w Koszalinie Archiwum
Diecezjalny Caritas przygotowuje się do uruchomienia warsztatów terapeutycznych w Sycewicach w gminie Kobylnica.

Kiedy rozpoczną działalność pierwsze w powiecie słupskim warsztaty terapeutyczne, które będzie prowadził Caritas?

Oficjalne otwarcie planujemy pod koniec grudnia. Wszystko wskazuje na to, że uda się dotrzymać tego terminu.

Z informacji, które uzyskaliśmy ze starostwa słupskiego, wynika, że będą one funkcjonować w budynku plebanii w Sycewicach.

Precyzyjnie - w części tego budynku, który wcześniej planowali salezjanie, gdy kierowali parafią w Sycewicach, ale go nie zakończyli. Kończymy tę inwestycję w związku z nową funkcją, którą chcemy tam realizować. W sumie część budynku, którą będziemy wykorzystywać, będzie mieć około 300 metrów kwadratowych. Tam będą funkcjonować nowe pracownie warsztatów terapeutycznych, których do tej pory nie było w powiecie słupskim. Z tego powodu część osób z tego terenu, które mają takie uprawnienia, korzystała i korzysta z warsztatów organizowanych w Słupsku.

Są zainteresowani tego typu warsztatami?

Tak. Obecnie chęć uczestniczenia w nich zgłosiło ponad 20 rodzin, które opiekują się osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności, uprawniającym do brania udziału w warsztatach terapeutycznych.

Możecie przyjąć jeszcze więcej osób?

Tak. Muszą jednak mieć stosowne orzeczenie. Ten warunek trzeba spełnić.

Kto je wydaje?

Lekarz orzecznik z ZUS na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Zainteresowani zdobędą szczegółowe informacje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kobylnicy oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które działa przy al. Sienkiewicza w Słupsku. Podania od zainteresowanych - wraz z orzeczeniem - są przyjmowane w GOPS w Kobylnicy.

Jak będą funkcjonować warsztaty?

Przewidujemy utworzenie kilku pracowni, które będą dostosowane do typu niepełnosprawności. W jednych terapeuci będą uczyli wykonywania prostych czynności, w innych można się będzie wyżyć artystycznie albo nauczyć pewnych czynności stolarskich, ale będzie także pracownia komputerowa dla osób z niepełnosprawnością fizyczną. Poza tym uczestnicy warsztatów będą korzystać ze wsparcia psychologa i pomocy fizjoterapeuty. Codziennie dostaną również śniadanie i będą mieli kontakt z grupą, co powoduje, że życie osoby niepełnosprawnej jest ciekawsze i może ona przebywać poza domem, robiąc coś pożytecznego.

Czy rodziny będą ponosiły jakieś koszty?

Nie. Pieniądze na dokończenie budowy pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Trzeba je wykorzystać do końca roku. Tak samo koszty funkcjonowania warsztatów nie będą ponoszone przez rodziny uczestników warsztatów.

Kto zapewni im dojazd?

W tych przypadkach, gdzie będzie to potrzebne, zapewni go Caritas.

Rozmawiał Zbigniew Marecki

ZOBACZ TAKŻE: Poszukiwania 76-letniej kobiety. 60 policjantów i słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku przeczesuje teren Lasku Południowego w Słupsku

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza