Rozmowa z Sebastianem Irzykowskim z Komitetu Obrony Pielęgniarek i Położnych

Krzysztof PiotrkowskiZaktualizowano 
Sebastian Irzykowski: - Pielęgniarek ubywa, bo to ciężka praca.
Sebastian Irzykowski: - Pielęgniarek ubywa, bo to ciężka praca. Krzysztof Piotrkowski
W Gdańsku odbędą się obrady okrągłego stołu zorganizowane przez Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych Woj. Pomorskiego.

W obradach wezmą udział m.in. marszałek województwa Mieczysław Struk i wicemarszałek od spraw zdrowia Hanna Zych-Cisoń. Jaki jest cel rozmów?

Województwo pomorskie jest jedynym, w którym zdecydowano się na prowadzanie rozmów przed strajkami generalnymi planowanymi na terenie całej Polski w maju 2015 roku. Dla nas najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo pacjentów. Naszym celem jest nacisk na polityków bez odejścia od łóżek i dezorganizacji pracy szpitali. W listopadzie 2014 roku izby pielęgniarek i położnych w Słupsku i w Gdańsku połączyły siły we wspólnej pikiecie. Teraz postanowiły rozpocząć samodzielną organizację obrad okrągłego stołu. Ku naszemu zdziwieniu odpowiedział na to marszałek, udostępniając nam Filharmonię Bałtycką, miejsce bardzo reprezentatywne, dając nam tym samym sygnał, że poważnie traktuje nasze działania. Województwo pomorskie jest jedynym, gdzie odbędzie się konkretne, sformalizowane spotkanie z decydentami.

Jakie tematy chcecie poruszyć z przedstawicielami władz wojewódzkich?

Poruszane będą trzy obszary tematyczne: regulacje zawodowe pielęgniarek i położnych podobne jak w przypadku na przykład nauczycieli, stworzenie jasnej wyceny formalnej pracy pielęgniarek na tle całego systemu zdrowia, wystosowanie do władz centralnych pisma z postulatami niemożliwymi do zrealizowania na poziomie województwa. Oczekujemy jasnego planu rozwijanego np. na przestrzeni kolejnych trzech lat.

Wicemarszałek Zych-Cisoń określiła zarobki pielęgniarek na poziomie 6 tysięcy złotych. Wywołało to nie lada oburzenie w środowisku. Jesteście też przeciwko kontraktowaniu pracy pielęgniarek. Dlaczego?

Kontrakt jest prowadzeniem samodzielnej działalności. Pielęgniarka zarabia wówczas 23-25 zł/h, jednak samodzielnie opłaca składki, podatki. Żeby zarobić 6 tysięcy złotych brutto, musiałaby pracować 380 godzin! A i tak, kiedy odejmiemy konieczne opłaty, nie zostaje wiele. Przecież pracownik nie może być zmuszany do przejścia na kontrakt. Jednak często jest stawiany w sytuacji wyboru: przedłużymy umowę, jeśli przejdziesz na kontrakt, lub: rozpoczniesz pracę pod warunkiem zdecydowania się na kontrakt.

To dlatego pielęgniarek wciąż ubywa?
Nie jest to atrakcyjny zawód dla młodych ludzi. Praca w systemie zmianowym, niekorzystna zmiana w formie zatrudnienia oraz bardzo duża odpowiedzialność zawodowa. Poza tym choroby zawodowe.

Jakie pomysły przedstawicie podczas okrągłego stołu?
Potrzebne są procedury i projekty. Województwo pomorskie słabo wypada w długoterminowej opiece domowej. Proponujemy powrót pielęgniarek do szkół w godzinach od 8-15. Higienistki nie mają tych samych kompetencji: nie udzielą pomocy przy wstrząsie anafilaktycznym, który może nastąpić po zjedzeniu jakiegoś alergenu.

A jeśli się nie porozumiecie?
Przyłączymy się do strajków majowo-wrześniowych.

Rozmawiała Aleksandra Chacińska

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 26.02.2015 o 12:55, Gość napisał:

Morze czas zmienić cały personel izb pielęgniarskich , bo co niektóre osoby tam "pracujące" są na stałe przytwierdzone do stołkówNiedługo trzeba będzie zatrudnić opiekunki , aby ci "fachowcy" mogli trafić do pracy i "pracować" za składki pielęgniarek  na rzecz ciężko pracujących pielęgniarek.Widać jednak , że "kogucik" ma się dobrze w stadzie "kwok" i korytko zawsze pełne  :wacko:

 


A "morze" czas pochylić się nad ortografią? Wstyd!

G
Gość
W dniu 26.02.2015 o 09:21, nieLUBIEirzykowskiego napisał:

  A tym samym były odprowadzane obowiązkowe składki na izby pielęgniarskie i "pracujące " tam nieroby miały GODNE pensje. :angry:Takie nieroby jak p Irzykowski ;p swoją drogą nieźle spuchł od tych składek (albo coś go uczuliło biedaka) ;pps żeby zarobić 6k brutto wystarczy 260-280 h plus troche operatywności 

 

 

Morze czas zmienić cały personel izb pielęgniarskich , bo co niektóre osoby tam "pracujące" są na stałe przytwierdzone do stołków

Niedługo trzeba będzie zatrudnić opiekunki , aby ci "fachowcy" mogli trafić do pracy i "pracować" za składki pielęgniarek  na rzecz ciężko pracujących pielęgniarek.

Widać jednak , że "kogucik" ma się dobrze w stadzie "kwok" i korytko zawsze pełne  :wacko:

G
Gość
W dniu 26.02.2015 o 09:58, yhym napisał:

ojojo a gdzie tu złość i nienawiść najpierw jest cytat a potem dwa proste fakty p irzykowskiemu chodzi oczywiście o polityczny lans a nie o realna walkę o cokolwiek (to trzeci) generalnie jeśli nie ma się dobrych pomysłów nie warto się udzielać (myślę o p irzykowskim) 'Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa' Julian Tuwim. ps siebie bardzo lubię :)pozdrawiam

 


Siebie bardzo lubisz? hehehe... tak ci się tylko wydaje; zostań więc  ze sobą i bądź szczęśliwa. A skoro tak nie lubisz tego pana powiedz mu o tym, ale w oczy bo plotkarstwo nie jest walorem.

y
yhym

ojojo a gdzie tu złość i nienawiść najpierw jest cytat a potem dwa proste fakty

 

p irzykowskiemu chodzi oczywiście o polityczny lans a nie o realna walkę o cokolwiek (to trzeci)

 

generalnie jeśli nie ma się dobrych pomysłów nie warto się udzielać (myślę o p irzykowskim)

 

'Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa' Julian Tuwim.

 

ps siebie bardzo lubię :)

pozdrawiam

 

G
Gość

Ojojoj ! Tyle samo złości i nienawiści masz do pacjentów? Jeśli w służbie pielęgniarskiej są osoby tak jadowite to może najpierw weryfikacja kadr a potem podwyżki?

A swoja drogą , jeśli masz coś do zaproponowania to przedstaw się i popisz własnymi pomysłami, a może jedyne co potrafisz to krytyka?

Zastanawiam się jak bardzo  nienawidzisz siebie skoro z taką bezmyślnością nienawiścią obdarowujesz innych ludzi.

n
nieLUBIEirzykowskiego

 A tym samym były odprowadzane obowiązkowe składki na izby pielęgniarskie i "pracujące " tam nieroby miały GODNE pensje. :angry:

Takie nieroby jak p Irzykowski ;p

 

swoją drogą nieźle spuchł od tych składek (albo coś go uczuliło biedaka) ;p

ps żeby zarobić 6k brutto wystarczy 260-280 h plus troche operatywności

g
gość
1500  zł  PODWYŻKI  - to żarty i drwiny  z Polaków !              SKANDAL za co chcą podwyżek,  zarabiają bardzo dobrze, zle im , mało niech odchodzą, nie muszą być pielęgniarkami, niech się przekwalifikują lub jada za granicę ?  Ile  one chcą w końcu zarabiać?  PYTANIE  ile zarabiają  inni Polacy,  jakie są  emerytury   w Polsce. Pieniądze zamiast na leczenie chorych w większości idą na podwyżki dla służby zdrowia .  TO SKANDAL ! 

 

 

G
Gość
W dniu 25.02.2015 o 08:25, gość napisał:

 PODWYŻKI   dla służby zdrowia ? Służba zdrowia zarabia bardzo dobrze w porównaniu z innymi zawodami. Zdecydowanie  mowie  NIE podwyżkom dla służby zdrowia !  Pytanie czy te panie widzą ile zarabia  się w innych zawodach  takich jak  żołnierze biorący udział  w misjach , policjanci, ekonomiści, prawnicy, nauczyciele, informatycy, / oni tez są po studiach, znają po kilka języków, mają skończone po kilka fakultetów/. Czy te panie wiedzą jakie są emerytury w Polsce  śr. 1415 zł ! Większość  emerytów która odeszła na emerytury nie ma takiej kwoty.Pracowali też w Polsce ponad   40 -  45 lat pracy,  też po studiach, w tym ponad 30 latach pracy na  kierowniczym stanowisku /.                                                                    Nie wiem o co pielęgniarki  jeszcze walczą ?  Zle im, mało zarabiają , mogą się przekwalifikować lub przejść  do zakładu  gdzie więcej paca. Żaden problem .   Proponuję jechać na zachód  tam  może dostaną więcej  ale warunek muszą znać bardzo dobrze język obcy . Tam dopiero zobaczą jak wygląda praca pielęgniarki . 

Też jestem przeciwna podwyżkom dla pielęgniarek. Pojawiła się informacja, że żeby zarobić 6000 zł musi przepracować 380 godzin. Prosze sobie wyobrazić inny zawód (taki ciężki jak pielęgniarki) w którm na 744 godziny w miesiącu można pracować 380. Niejeden pracownik naprawdę ciężko pracujący po dwóch miesiącach by zszedł z tego świata, a one nadal mają się dobrze. 6000 zł na kontrakcie , a na umowę o pracę po tych podwyżkach które postulują będą zarabiać więcej niż ich dyrektor.

G
Gość
W dniu 25.02.2015 o 14:33, Pielęgniarz MaX napisał:

Bez radykalnych działań Pielęgniarki dalej będą służyły zamiast godnie pracować. Dość tych głodowych pensji i poniżania.Koleżanki i koledzy po fachu, apeluje do was, wybierajcie do władz (izb i związków), ludzi zdecydowanych i wytrwałych w dążeniu do poprawy sytuacji zawodowej, a nie rozmiękłych konformistów. Sytuacja poprawi się tylko kiedy pielęgniarki zaczną szanować swoją pracę nawzajem i się zjednoczą by walczyć o swoje.

 

 

We władzach związku i izbach liczy się tylko kasa dla nich a nie poprawa portfela ciężko pracujących :P  

P
Pielęgniarz MaX

Bez radykalnych działań Pielęgniarki dalej będą służyły zamiast godnie pracować. Dość tych głodowych pensji i poniżania.

Koleżanki i koledzy po fachu, apeluje do was, wybierajcie do władz (izb i związków), ludzi zdecydowanych i wytrwałych w dążeniu do poprawy sytuacji zawodowej, a nie rozmiękłych konformistów. Sytuacja poprawi się tylko kiedy pielęgniarki zaczną szanować swoją pracę nawzajem i się zjednoczą by walczyć o swoje.

 

f
franek
W dniu 25.02.2015 o 08:53, Anna napisał:

Irzykowski to obłudnik, ściemniacz, że te pielęgniarki takiemu ufają !!!

no co ty??!!! irzykowskiemu nie wierzysz???!!!!! jak możesz??!!!!! to przecież złoty człowiek, który protestuje przeciwko władzy która teraz rządzi i z której list startował w wyborach!!! trochę to może nielogiczne i być może wygląda na to, że ktoś z nas robi głupka.

ale przecież irzykowski działa w obronie!!!!!!! swojego tyłka, niestety. a my mu wierzymy i podniecamy się jego SZCZERĄ DZIAŁALNOŚCIĄ. i bezinteresowną oczywi ście :):)

G
Gość
W dniu 25.02.2015 o 09:15, justyna napisał:

Moja kuzynka jako szeregowy na dzień dobry dostała w wojsku 200 zł więcej niż ja po 18 latach pracy w szpitalu z dodatkiem stazowym i za dyżury nocne i świąteczne

No to zapraszamy w kamasze.

j
justyna
W dniu 25.02.2015 o 08:40, była pielęgniarka napisał:

Oj wiedzą wiedzą ile zarabiają zołnierze zawodowi!!! Wielokrotnie osoba pracujaca w słuzbach mundurowych ,będaca od bliska mojej rodzinie i mi powiada : ,,co Ty jeszcze robisz w tym szpitalu? ,, Odp. po prawie 17 latach pracy w zawodzie pielęgniarki,, właśnie przechodzę do służb mundurowych :) Pozdrawiam


Moja kuzynka jako szeregowy na dzień dobry dostała w wojsku 200 zł więcej niż ja po 18 latach pracy w szpitalu z dodatkiem stazowym i za dyżury nocne i świąteczne
G
Gość
W dniu 25.02.2015 o 08:39, była pielęgniarka napisał:

Oj wiedzą wiedzą ile zarabiają zołnieze zawodowi!!! Wielokrotnie osoba pracujaca w słuzbach mundurowych ,będaca od bliska mojej rodzinie i mi powiada : ,,co Ty jeszcze robisz w tym szpitalu? ,, Odp. po prawie 17 latach pracy w zawodzie pielęgniarki,, właśnie przechodzę do służb mundurowych :) Pozdrawiam

Po pierwsze to chyba ktoś dał za przykład zarobki Generalskie po drugie porównywano zarobki w służbie zdrowia a do której o ile się nie mylę należą również lekarze. 

G
Gość

 

Chcemy, by w szpitalach pracowało więcej pielęgniarek i położnych, które zarabiają godne pieniądze

 

 A tym samym były odprowadzane obowiązkowe składki na izby pielęgniarskie i "pracujące " tam nieroby miały GODNE pensje. :angry:

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3