Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa fabryki. Będą nowe miejsca pracy

Redakcja
Rozpoczęła się budowa fabryki. Będą nowe miejsca pracyRozpoczęła się budowa fabryki. Będą nowe miejsca pracy
Rozpoczęła się budowa fabryki. Będą nowe miejsca pracyRozpoczęła się budowa fabryki. Będą nowe miejsca pracy Andrzej Gurba
Nie udało się w Łodzierzy, udało się w Węglewie. Skanska zaczęła budowę wytwórni mas bitumicznych. Pracę w fabryce ma znaleźć kilkanaście osób. W podmiasteckim Węglewie ruszyły prace związane z budową wytwórni mas bitumicznych koncernu Skanska. Zakład powstaje niedaleko drogi krajowej nr 20, w pobliżu wsi. Obecnie trwają prace ziemne. Przypomnijmy, Skanska chciała najpierw wybudować zakład w Łodzierzy, ale zaprotestowali mieszkańcy tej wsi, obawiając się hałasu, pyłu, smrodu, zwiększonego ruchu samochodów ciężarowych.

Mieszkańcy Łodzierzy zaskarżyli decyzję środowiskową burmistrza dotyczącą inwestycji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku ją uchyliło, wskazując na wiele niedociągnięć. Chodziło o brak dostatecznych konsultacji, ale też o zlekceważenie zagrożeń, które może powodować ta inwestycja. SKO nakazało burmistrzowi rozpatrzenie zarzutów mieszkańców, zakresu oddziaływań inwestycji, rodzajów tych oddziaływań, w tym zwiększonego ruchu pojazdów, jak i rozważenia, czy zgodnie z zapisami miejscowego planu dopuszcza się na tym terenie taki rodzaj przemysłu.

Skanska odwołała się od tej decyzji, jednocześnie szukając nowej lokalizacji na wytwórnię. Znalazła ją właśnie w Węglewie (Skanska nie wycofała jednak do tej pory odwołania od decyzji SKO w sprawie Łodzierzy).

Mieszkańcy Węglewa zgodzili się na budowę zakładu niedaleko swoich domów. Były pisemne zgody. W zamian koncern zobowiązał sie do remontu dróg we wsi.

– Główna droga wewnętrzna w Węglewie została już przez Skanskę wykonana. Z tego, co wiem, to jest już po naborze pracowników do wytwórni. Zatrudnieni zostaną mieszkańcy Węglewa i okolic (zatrudnienie ma wynieść około 15 osób – dop. autora) – mówi Roman Ramion, burmistrz Miastka. Koncern ma również sfinansować budowę placu zabaw.

 

Wytwórnia w Węglewie ma produkować rocznie około 100 tysięcy ton masy bitumicznej na drogi. Instalacja do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych zajmie około 1500 metrów kwadratowych. Do tego dochodzi laboratorium, biuro, magazyn kruszyw (20 tysięcy metrów kwadratowych). Koszt budowy zakładu szacuje się na kilka milionów złotych.

Wytwórnia ma pracować tylko w czasie dodatnich temperatur w okresie od kwietnia do listopada, maksymalnie 16 godzin na dobę w porze dziennej. Głównie produkowane będą mieszanki mineralno-asfaltowe na drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza