Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. Jak słupskim uczniom poszedł test z języka polskiego?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W pierwszej kolejności, ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z języka polskiego.
W pierwszej kolejności, ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Łukasz Capar
W pierwszej kolejności, ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Najstarsi uczniowie szkół podstawowych zgodnie twierdzą, że test trudny nie był – przede wszystkim dlatego, że nie musieli zmierzyć się z „Panem Tadeuszem”.

Sale egzaminacyjne w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku ósmoklasiści opuszczali raczej z uśmiechami na twarzach. Spodziewali się najgorszego, ale zadania w arkuszu egzaminacyjnym pozytywnie ich zaskoczyły. Odetchnęli z ulgą, gdy nie ujrzeli na kartach testu tytułu największego z dzieł Adama Mickiewicza.

- Poszło mi raczej dobrze, bo nie było ciężkiej lektury. Na szczęście nie było „Pana Tadeusza”. Temat rozprawki był prosty – mówi Martyna, która skończyła pisać egzamin przed wyznaczonym czasem dwóch godzin.

- Myślę, że poszło mi w porządku. Dobrze, że w tym roku była „Balladyna”. Nawet jej nie powtarzałem, bo to nie jest trudna lektura, przynajmniej dla mnie – dopowiada Szymon.

Egzamin z języka polskiego nie sprawił uczniom większych problemów. Trudniej ma być jednak jutro, kiedy ósmoklasiści staną twarzą z twarz z królową nauk – matematyką. Martyna twierdzi, że już sam widok cyferek wzbudza w niej niemałe obawy. Filip, również uczeń SP2 w Słupsku, przewiduje, że matematyka pójdzie mu trochę słabiej, bo z tego przedmiotu na egzaminach próbnych wypadł najgorzej. Do jutrzejszego sprawdzianu zupełnie inaczej podchodzi jednak Szymon.

- Jutro też pójdzie dobrze – do egzaminów przystępuję z dobrym nastawieniem – mówi.

Uczniowie zgodnie twierdzą, że najlepiej wypadną z egzaminu z języka obcego, z którym zmierzą się już w czwartek. To będzie dla nich tylko formalność, która przybliży ich do nauki w wymarzonej szkole ponadpodstawowej. Duża część ósmoklasistów edukację planuje kontynuować w technikum.

- Uczniowie myślą dziś bardzo praktycznie. Jeżeli skończą średnią szkołę i mają już jakiś zawód, to dla nich jest już coś. Do liceum wybierają się natomiast uczniowie, którzy już dzisiaj są pewni, że chcą iść na studia – tłumaczy Karolina Keler, dyrektor SP2 w Słupsku.

Pozytywnych nastrojów i pogodnych min po pierwszym dniu egzaminów oraz snucia planów na przyszłość nie byłoby jednak, gdyby nie regularna nauka i żmudne przygotowania.

- Mam nadzieję, że wyniki egzaminów będą lepsze niż rok temu. Bardzo ciężko nad tym pracowaliśmy. Mieliśmy pięć egzaminów próbnych w trakcie roku szkolnego. Matematycy, poloniści i angliści położyli mocny akcent na to, żeby jak najlepiej przygotować uczniów do egzaminów. Doświadczenia pokazują jednak, że w wielu przypadkach wyniki to tak naprawdę loteria - egzaminy są dla uczniów bardzo stresujące. Teraz możemy jedynie trzymać kciuki i mieć nadzieję. Jak im pójdzie? Zobaczymy – podsumowuje Karolina Keler.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie