Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygają się losy poradni hematologicznej w Słupsku

Monika Zacharzewska [email protected]
Szpital w Słupsku.
Szpital w Słupsku. Archiwum
Jest szansa, że chorzy będą jednak mogli leczyć się w poradni hematologicznej w Słupsku po 1 lipca. Dzisiaj (poniedziałek) dyrektor NFZ spotka się z szefostwem szpitala. Istnienie pozostałych poradni nadal stoi pod znakiem zapytania.

- Dopiero teraz układa mi się mapa dostępu do poradni specjalistycznych w województwie. I widzę białe plamy. Rzeczywiście zachodnia część województwa nie ma od 1 lipca zabezpieczenia w postaci leczenia hematologicznego - powiedziała nam Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, która na dzisiaj zaprosiła na rozmowy w tej sprawie dyrekcję słupskiego szpitala. - Ponieważ oferta tej słupskiej poradni została oceniona najniżej ze wszystkich startujących ze względu na błędnie podaną liczbę specjalistów, mogę zaproponować dyrektorowi, aby porady hematologiczne w słupskim szpitalu były rozliczane w poradni onkologicznej. Ale to dyrektor Ryszard Stus musi wyrazić na to wolę, a on do mnie w tej sprawie nie wystąpił.

Dyrektora słupskiego szpitala w ubiegłym tygodniu nie było w pracy. Jego zastępczyni do spraw medycznych Bernadetta Lewicka powiedziała nam, że szansa na utrzymanie leczenia hematologicznego w poradniach przyszpitalnych to optymistyczna informacja.

- To zasługa wszystkich, którzy walczyli o utrzymanie poradni - mówi.

Nadal jednak nie wiadomo, co z pozostałymi pię­cioma poradniami przyszpitalnymi - kardiologiczną, chirurgii onkologicznej, kardiologii dziecięcej, neonatologii i proktologiczną.

Zdaniem dyrektorki NFZ--u­ leczenie proktologiczne może odbywać się w poradni chirurgii ogólnej. Tylko że takie rozwiązanie umniejsza rangę słupskiego szpitala i może spowodować, że jeszcze bardziej wydłużą się kolejki do specjalistów.

W sprawie likwidacji słupskich specjalistycznych poradni przyszpitalnych głos zabrali parlamentarzyści z tego miasta. Jolanta Szczypiń­ska, która sama boryka się z chorobą nowotworową, powiedziała, że ona - tak jak chorzy, którzy zostali pozbawieni świadczeń i zabiegów onkologicznych - leczy się w takim samym trybie jak oni.

- Parlamentarzyści nie są żadnymi nadludźmi. Choć mogłabym wykorzystać znajomości i pieniądze, które zarabiam, żeby przyspieszyć terapię, czekam na leczenie w takiej samej kolejce jak każdy inny Kowalski - mówi. - Czy doczekam? Nie wiem, ale chcę być uczciwa wobec innych chorych Polaków. Nie może być tak, że tylko silni i bogaci mają prawo do leczenia w Polsce - mówi posłanka.

Przypomina, że posłowie PiS złożyli w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez NFZ, który swoim działaniem naraża życie i zdrowie pacjentów.

Natomiast poseł PO Zbigniew Konwiński zwrócił się do dyrektor NFZ o ponowne przeanalizowanie wyników kontraktacji świadczeń, by nie pozbawiać pacjentów ze Słupska i okolic kompleksowej opieki poszpitalnej prowadzonej przez specjalistów. Nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Gdzie protestować

Pacjenci, którzy chcą zaprotestować przeciwko decyzjom o likwidacji od 1 lipca sześciu przyszpitalnych poradni specjalistycznych mogą pisać do Pomorskiego Oddziału NFZ ul. Podwale Staromiejskie 69, 80-844 Gdańsk, lub Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza