Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Aktywna stulatka

art. spons.

Zbigniew Podraza, prezydent miasta:
W tym roku Dąbrowa Górnicza obchodzi setną rocznicę otrzymania praw miejskich. W związku z jubileuszem, odbędzie wiele interesujących imprez. Stulecie będziemy świętować przez cały rok, a kulminacja obchodów przypadnie od 18 do 21 sierpnia. Na te dni zaplanowaliśmy m.in. inscenizację historyczną wydarzeń z 1916r., piknik militarny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, koncert stu akordeonistów z Marcinem Wyrostkiem na czele i multimedialne widowisko w scenerii dawnej fabryki Defum. Wyjątkowy będzie także wrześniowy X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Koncert inauguracyjny, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, poprowadzi maestro, prof. Krzysztof Penderecki. Przed PKZ stanie czasowy, od wiosny do jesieni, multimedialny pawilon wystawowy, w tym strefa dla dzieci, gdzie prezentować będziemy zdjęcia i archiwalia miejskie, wykorzystując nowe technologie. Inną propozycją będzie program „Dąbrowianie 2016. 100 lat, 100 fotografii, 100 historii”. To swoista mozaika, pokazująca dzieje miasta przez pryzmat osobistych historii 100 mieszkańców w wieku od 1 do 100 lat. Nie można oczywiście pominąć cyklicznych imprez – „Półmaratonu Dąbrowskiego”, Dni Miasta, festiwalu Dębowy Maj, ZagłębieWood, licznych zawodów rowerowych i biegowych, które w jubileuszowym roku będą mieć szczególną oprawę. Stulatka Dąbrowa, jak przystało na tak doniosły jubileusz, swoje urodziny świętować będzie godnie, ale również bardzo aktywnie. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia naszego miasta, udziału w miejskich imprezach i przekonania się, jak interesującą, aktywną i pełną werwy stulatką jest Dąbrowa Górnicza.

Alternatywa dla samochodów
Wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe, bus-pasy, rozwinięty system ścieżek rowerowych czy płynny przejazd przez miasto samochodem z prędkością 50 km/h. To część projektu „Zielona mobilność”, do realizacji którego szykuje się Dąbrowa Górnicza.

„Zielona mobilność” to ogromne przedsięwzięcie, które może znacząco poprawić poruszanie się po mieście komunikacją zbiorową i rowerem, uspokoić ruch samochodowy i podnieść bezpieczeństwo pieszych.

- Główną oś miasta, od Będzina do huty „Katowice”, zdominował ruch samochodowy. Ulice mają miejscami trzy szerokie pasy, co skłania do szybkiej jazdy. Biegnie przy nich linia tramwajowa, jednak pasażerowie muszą zadeklarować się, czy chcą jechać tramwajem czy autobusem. Nie mają możliwości szybkiego przemieszczenia się między przystankami. Muszą pokonać przejście podziemne, albo przebiegać przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. To, mimo dużej częstotliwości kursowania autobusów i tramwajów, utrudnia korzystanie z komunikacji publicznej – wylicza Andrzej Szamborski z firmy Trako, która opracowała plan zrównoważonej mobilności miejskiej.

Zgodnie z nim, m.in. przystanki tramwajowe i autobusowe w wybranych miejscach powinny zostać połączone, na pewnych odcinkach ruch autobusowy można wprowadzić na torowiska, a na innych wydzielić bus-pasy. Dojścia do przystanków powinny być poprowadzone wyniesionymi przejściami dla pieszych. Należy wprowadzić ograniczenie prędkości do 50 km/h, co podniesie bezpieczeństwo i upłynni ruch. Projekt stawia także mocno na rowery. Żeby docierać nimi do szkoły czy pracy, przy głównych ulicach muszą powstać ścieżki rowerowe, a także miejsca do ich bezpiecznego parkowania.

- Tramwaj, autobus czy rower może być alternatywą dla samochodu. Do tego potrzebna jest dobra sieć połączeń, dogodny rozkład, wygodne drogi rowerowe – wylicza Andrzej Szamborski.

W zeszłym roku program „Zielonej mobilności” konsultowano z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. W tym roku przyjdzie czas na zaprezentowanie go dąbrowianom i prace projektowe.

- Działania wymagają również porozumienia z Tramwajami Śląskimi, dotyczy to remontu torowisk, wprowadzenia na nie autobusów i połączenia trakcji zasilającej z oświetleniem. Wtedy będzie można uwolnić chodniki od słupów i uzyskać więcej miejsca dla dróg rowerowych – zapowiada Rafał Zwoliński, naczelnik wydziału inwestycji miejskich UM.

- „Zielona mobilność” wymaga zmiany sposobu myślenia o poruszaniu się po mieście. Dąbrowa Górnicza ma spory potencjał, można w tym temacie wiele zdziałać, ale trzeba odważnych decyzji – zaznacza Andrzej Szamborski.

Realizacja zadania, którego koszt może sięgnąć 80 mln zł, rozpocznie się w przyszłym roku. Miasto będzie się starać zdobyć na to unijne dofinansowanie.

Więcej informacji o naszej metropolii na: www.gzm.org.pl oraz https://www.facebook.com/metropolia.silesia a także w piątkowym Dzienniku Zachodnim na stronach Twojego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!