Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rury w łazienkach

Rafał Czabrowski
Fot. Jerzy Szych
W kolejnym odcinku naszego poradnika zajmiemy się instalacją wodna i kanalizacyjną w łazience. Przypomnimy podstawowe zasady montażu rur wodnych i kanalizacyjnych.

Instalację zaczynamy od projektowania podejść kanalizacyjnych (odgałęzień łączących pion kanalizacyjny z urządzeniami). Wspólne podejście mogą mieć np. umywalki i wanny. Oddzielne (niżej niż pozostałe) powinna mieć toaleta.

Podejścia do toalety mogą mieć długość do 1 m, wanny, umywalki czy prysznica do 3 m. Należy dobrać ich spadki oraz średnice. Rury kanalizacyjne powinny mieć spad od 2 do 15 cm na metr długości. Średnica rur dla toalety - 110 mm, wanny - 50 mm, umywalki - 32 - 40 mm.

Wlot odpływu umywalek znajduje się od 50 do ponad 60 cm nad podłogą. Odpływy powinny być wyposażone w kolanka zabezpieczające przed przykrymi zapachami z kanalizacji.
Odpływ z misek toaletowych może być rozwiązany na dwa sposoby. Mamy do wyboru toalety z odpływem pionowym lub poziomym. Najczęściej stosuje się odpływ poziomy.

Ważna jest też decyzja o rodzaju rur doprowadzających wodę. Można je układać w podłodze, bądź w wykutych w ścianach rowkach. Można wybrać klasyczne rury stalowe, miedziane lub z tworzyw sztucznych.

Niestety, najpopularniejsze rury stalowe mają wady - zanieczyszczona woda powoduje, że rury takie korodują, zarastają kamieniem i wymagają wymiany nawet co 10 lat. Warto więc rozważyć wybór instalacji miedzianej (droższej) lub z tworzyw sztucznych (o cenie porównywalnej ze stalowymi).

EKSPERT RADZI
Sławomir Boral, właściciel firmy "Elehydra":
- Rury z tworzyw są lżejsze niż stalowe, łatwiej je montować. Niskie przewodnictwo cieplne oznacza małe straty ciepła. Wewnętrzna powierzchnia rur jest gładka, co zmniejsza osadzaniu się kamienia na ściankach. Instalacje z tworzyw sztucznych nie wpływają na smak, kolor i zapach wody.

Są jednak wrażliwe na podwyższoną temperaturę. Wykonane z miedzi są odporne na wysoką temperatury, wykazują dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne. Materiał ten jest plastyczny, instalacje są łatwe w montażu.

Rury miedziane są trwałe, wytrzymują 50 lat. Ale ulegają niektórym rodzajom korozji. Pamiętajmy! Nie wolno układać instalacji wodnej nad przewodami gazowymi i elektrycznymi. Należy także unikać łączenia rur w podłodze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza