Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył przetarg na solary w gminie Bytów

Andrzej Gurba
W Miastku zainstalowano około 300 solarów. Teraz czas na Bytów.
W Miastku zainstalowano około 300 solarów. Teraz czas na Bytów. Andrzej Gurba
Do końca listopada w gminie Bytów powinno zostać zainstalowanych około 300 instalacji baterii słonecznych. Właśnie został ogłoszony przetarg na ich zakup i montaż.

Kolektory zostaną zainstalowane w 298 budynkach jednorodzinnych oraz w przedszkolach nr 2 i 4, a także w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie. Solarów mogło być wię-cej, bo Stowarzyszenie Słoneczny Bytów miało zapewnioną dotację na 400 kompletów. Mimo wielu zachęt i przedłużania terminów nie znalazło się jednak tylu chętnych. Dotacja zostanie więc odpowiednio zmniejszona.

- Chcemy, aby wszystkie kolektory słoneczne zostały zamontowane do końca listopada. To termin przez nas pożądany, bo formalnie w przetargu jest to koniec marca 2012 roku - mówi Leszek Waszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Słoneczny Bytów.

Każdy z mieszkańców wpłacił na zakup i montaż solarów trzy tys. zł zaliczki.

- To, czy będą zwroty, czy dopłaty, zależy od kosztów, które wyjdą po przetargu. Dotacja dla każdego mieszkańca wynosi 75 procent kosztów - informuje Waszkiewicz. Oferty przyjmowane są do 5 sierpnia.

Po montażu kolektorów słonecznych jest już gmina Miastko, kończy się on w gminie Tuchomie. W pierwszej zainstalowano około 300 instalacji, w drugiej 261.

Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego, które zajmuje się energią odnawialną, mówi, że na solary jest około 400 kolejnych chętnych.

- Będzie można dostać duże pieniądze na odnawialne źródła energii z Funduszu Norweskiego. Do 2013 roku ma to być 75 milionów euro - oznaj­mia Szopa. Dodaje, że w przypadku tego źródła finansowania dotacja ma wynieść nawet 90 procent, a nie 75 procent, jak przy unijnym dofinansowaniu.

- Opłaty dla mieszkańców byłyby więc naprawdę symboliczne - mówi prezes MTG. Konkrety w tej sprawie znane będą na początku przyszłego roku.

Miasteckie stowarzyszenie szuka też możliwości dofinansowania pomp ciepła oraz przydomowych wiatraków. W gminie jest już kilkadziesiąt osób zainteresowanych tymi źródłami energii. Niedługo w Miastku mają pojawić się lampy hybrydowe zasilane słońcem i wiatrem.

Takie lampy są już w gminie Tuchomie (15 sztuk). Każda po 16 tys. zł. Gmina dostała na ten cel 75-procentową dotację. Wójt ocenia, że takie lampy są tańsze w utrzymaniu aż o 70 procent niż tradycyjne, stąd chęć montażu kolejnych 13 sztuk. W gminie Tuchomie zainstalowane mają zostać też pompy ciepła, które ogrzewać będą budynki publiczne, m.in. urząd gminy i dom kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza