Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła systematyczna nauka na odległość w szkołach w regionie słupskim

Zbigniew Marecki
Lekcja informatyki SP 8 w Słupsku. Na lekcji 6 uczniów oraz nauczycielka. Na zdjęciu Michał uczeń klasy 5 w SP8.
Lekcja informatyki SP 8 w Słupsku. Na lekcji 6 uczniów oraz nauczycielka. Na zdjęciu Michał uczeń klasy 5 w SP8. Łukasz Capar
Szkoły zakończyły przygotowania do codziennej nauki online. Jedne już w środę, a inne w czwarte rozpoczną zadawanie uczniom nowych tematów. Zakończył się czas powtórek, podczas których do końca nie kontrolowano, czy uczniowie realizują zadania wskazane przez nauczycieli. Teraz nastąpi zmiana.

- Od czwartku będzie obowiązywał plan zajęć. W wyznaczonych godzinach uczniowie będą mieli zapewniony kontakt z nauczyciele. Do kontaktu będziemy wykorzystywać librus, czyli elektroniczny dziennik i komunikatory. To nauczyciele, którzy pracują w domach, określają, jak się będą komunikować z uczniami. Przygotowywaliśmy się do tego od 12 marca, gdy zaczęliśmy tworzyć połączenia między librusem a dyskami zewnętrznymi. Sprawdziliśmy, że uczniowie mają możliwość połączenia się. Nie ma jednak tak dobrych łączy, aby można zawsze prowadzić zajęcia zapewniające bezpośredni kontakt z możliwością wzajemnego widzenia się. Dlatego nauczyciele będą wykorzystywać różne metody nawiązywania kontaktu z uczniami. Ze swojej strony bardzo dziękujemy rodzicom za współpracę i wyrozumiałość - mówi Danuta Konkol, dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemianicach.

Natomiast Justyna Kośla, dyr. Szkoły Podstawowej w Gogolewie w gm. Dębnica Kaszubska, gdzie na co dzień uczęszcza 136 uczniów, nie ukrywa, że przygotowanie do nauki online wymagało od niej wiele trudu.

- Główny problem u nas to fakt, że nie wszystkie dzieci, które chodzą do naszej szkoły, mają dostęp do internetu. Stąd stawiamy na kontakt poprzez librusa i komunikatory. Na dodatek zajęcia na odległość będą tak rozłożone, aby uczniowie z rodzin wielodzietnych mogły z nich korzystać, gdy mają do użytku tylko jeden komputer w domu. Korzystać będziemy cały czas z librusa i komunikatorów. W skrajnych sytuacjach będziemy dostarczać uczniom papierowe wersje zadania, które przekażą mi nauczyciele - deklaruje dyr. Kośla. Tam także kończy się czas powtórek, a zacznie systematyczna nauka na bazie nowych tematów.

O wiele bardziej rozwinięte formy komunikacji z uczniami zaplanowano w szkołach średnich, które działają na terenie Słupska. Tu co prawda przoduje II LO, które jest dobrze wyposażoną placówką pokazową Microsoft, ale i inne szkoły nie pozostają w tyle. Na przykład Zespół Szkół "Elekryk" w Słupsku od środy wdraża systematyczną naukę poprzez system chmury Microsoft.

- On umożliwia kontakt nauczyciela z uczniami zarówno na komputerze, jak i telefonie. W praktyce nauczyciele będą nawiązywali z kontakt online z uczniami na różnych lekcjach w różnych formach, od bezpośredniego poprzez librus czy pocztę elektroniczną - tłumaczy Monika Surma, wicedyrektor szkoły. Jak podkreśla, uczniowie są bardzo aktywni, szybko przyswoili nowe formy kontaktu i oswajają je choćby poprzez dołączanie swoich fotografii.

Tymczasem Pomorskie Kuratorium Oświaty uruchomiło Punkty Pomocy dla Dyrektorów, Nauczycieli, Rodziców, które funkcjonują w wydziałach i delegaturach Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W Słupsku wspomniany punkt działa w miejscowej delegaturze
( adres e-mail: [email protected]) Operatorami jego konta są Renata Kulik (tel. 59/ 846-85-12) oraz Beata Kopka (tel. 59/ 822-21-11). Jednak od nich nie dowiedzieliśmy się, z jakimi problemami zwracają się zainteresowani, bo pracownicy nie mają uprawnień do wypowiadania się dla mediów.

Gady i pająki na wystawie w Słupsku. Do ZSI przyszły tłumy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza