Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła ważna kampania. Ma uświadamiać, że w czasie ciąży nie można pić alkoholu. W ogóle

Anna Folkman
Anna Folkman
Kobieta pijąca alkohol w czasie ciąży może zaszkodzić życiu i trwale uszkodzić zdrowie swojego dziecka - to przesłanie kampanii "Pozwól dziecku rozkwitać", która właśnie ruszyła w naszym mieście. W Polsce co roku rodzi się około tysiąca dzieci z pełnoobjawowym płodowym zespołem alkoholowym. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z tym, że ich matki piły w ciąży alkohol

W ramach akcji w sobotę w Lasku Arkońskim odbędzie się bieg, tego samego dnia będzie można zaczerpnąć informacji od ekspertów z fundacji "Tęcza Serc" w ramach dyżuru w siedzibie. W szkołach pojawią się plakaty a w sieci wiele informacji na temat groźnych skutków spożywania alkoholu w czasie ciąży.

Hasło i oprawa graficzna kampanii zostały stworzone i przygotowane przez młodych ludzi - wolontariuszy Fundacji "Tęcza Serc" ze Szczecina, na warsztatach prowadzonych przez studentów Akademii Sztuki.

Kampania potrwa do 30 listopada i głównie będzie się toczyć w Internecie, z którego korzysta większość młodych ludzi, a także w szkołach i mediach. W jej trakcie w szkołach zorganizowane będą zajęcia psychoedukacyjne dla młodzieży, prowadzone przez specjalistów Fundacji. Plakaty i ulotki będą skutecznie przybliżać tematykę. Ponadto w sobotę o godz. 9 odbędzie się bieg "PARKUN" promujący kampanię i dzień otwarty Specjalistycznej Poradni FAS przy ul. Kolumba 60 w godzinach od 10 do 14.

Organizatorem kampanii jest Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”, która od 2007 r. zajmuje się wspieraniem rodzicielstwa zastępczego i pracą z dziećmi z Płodowym Zespołem Alkoholowym, w skrócie nazywanym FAS - Fetal Alcohol Syndrome. Organizatorem jest też Stowarzyszenie Progressum, które od 2016 r. wspólnie z Fundacją podejmuje liczne inicjatywy propagowania abstynencji w czasie ciąży.

Kampania jest współfinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

Syndrom FAS jest poważnym i zaskakująco częstym schorzeniem. Wiele matek nie potrafi zdiagnozować skąd biorą się różne problemy ich dziecka. Wiele matek nie chce się przyznać, że piło alkohol w ciąży.

- Nasze doświadczenie w pracy z dziećmi z FAS wskazuje jak ważna jest profilaktyka i szerzenie wiedzy o konieczności abstynencji w czasie ciąży - zauważa Katarzyna Gołębiowska, prezes Fundacji "Tęcza Serc". - To bardzo realne zagrożenie – wiele kobiet w ciąży uważa, że mały drink czy piwko nie zaszkodzi maluchowi. Zgadzają się na wypicie „po maluchu”. Funkcjonuje wiele mitów, którymi się tłumaczą: że dziecko lepiej śpi, jest spokojniejsze, że ponoć nawet lekarze zalecają lampkę wina, że na początku ciąży można… Nie można!

NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU W CIĄŻY!
NAWET MAŁA ILOŚĆ SZKODZI ŻYCIU DZIECKA!

Informacje o syndromie FAS – Płodowym Zespole Alkoholowym:

Jest zaburzeniem dotyczącym rozwijającego się płodu, będącym skutkiem narażenia go na działanie alkoholu. Efekty działania alkoholu na dziecko mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się: nieprawidłowym rozwojem psychofizycznym, wadami rozwojowymi narządów wewnętrznych, dysfunkcją mózgu, zmniejszeniem zdolności poznawczych, zaburzeniami uwagi, obniżeniem IQ, niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną aż do śmierci włącznie.

FAS to zespół wad wrodzonych, somatycznych (dotyczących ciała) oraz neurologicznych (układu nerwowego, głównie mózgu). Wady te obejmują: niedobory wzrostu i masy ciała; specyficzny wygląd twarzy (dysmorfie tzn. nieprawidłowości w budowie twarzy); dysfunkcje mózgu (problemy z zachowaniem i uczeniem się oraz z funkcjonowaniem zmysłów i koordynacją ruchową).
FAS jest chorobą nieuleczalną. Osoba z FAS boryka się ze skutkami działania alkoholu nie tylko w pierwszych latach po urodzeniu, ale przez całe życie.

MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE:
⦁Bariera łożyska nie jest skuteczna w przypadku leków, wirusów i alkoholu.
⦁Nie określono minimalnej dawki alkoholu, o której można by powiedzieć, że jest całkowicie bezpieczna dla rozwoju dziecka.
⦁Nie ma takiego napoju alkoholowego, który wypity przez matkę w okresie ciąży jest bezpieczny dla jej dziecka.
⦁Szkody wywołane przez alkohol w okresie ciąży są proporcjonalne do ilości i częstotliwości wypijanego przez kobietę alkoholu.
⦁Choć alkohol może mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, to szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg dziecka. Już w bardzo wczesnym okresie ciąży może zostać trwale uszkodzony.
⦁Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie, niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą.
Jedyną przyczyną wystąpienia FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży.

Cząsteczki alkoholu z łatwością przenikają przez łożysko i po ok. 40 minutach jego stężenie w płodzie jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ruszyła ważna kampania. Ma uświadamiać, że w czasie ciąży nie można pić alkoholu. W ogóle - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza