Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybakom na Bałtyku ma być lepiej

Piotr Jasina [email protected]
Rybakom na Bałtyku ma być lepiejPort w Mrzeżynie. Zachodniopomorscy rybacy od lat oczekują racjonalnych decyzji Komisji Europejskiej dotyczących m.in. limitów połowowych.
Rybakom na Bałtyku ma być lepiejPort w Mrzeżynie. Zachodniopomorscy rybacy od lat oczekują racjonalnych decyzji Komisji Europejskiej dotyczących m.in. limitów połowowych. Piotr Jasina
Komisja Europejska stworzy wieloletni plan zarządzania zasobami dorsza, śledzia i szprota. Ma zapewnić rybakom stabilizację i większą wydajność połowów.

W miniony poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła po raz pierwszy w ramach nowej wspólnej polityki rybołówstwa, wniosek w sprawie wieloletniego planu zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim. Dotyczy zasobów dorsza, śledzia i szprota. Jest to pierwszy prawdziwy plan zarządzania połowami wielogatunkowymi, który ma zastąpić obecny dotyczący dwóch bałtyckich stad dorsza.

Ma zapewnić racjonalną eksploatację zasobów wspomnianych gatunków w Morzu Bałtyckim, stabilizację w sektorze i wyższą wydajność rybołówstwa.
Dla rybaków oznacza jaśniejsze i prostsze zasady. Komisja w gestii państw członkowskich i zainteresowanych stron pozostawi decyzje, w jaki sposób najlepiej wspominany plan realizować w ich części basenu morskiego. Podmioty lokalne mają zyskać większe kompetencje w zakresie rozwoju środków technicznych i przejmowania odpowiedzialności za zarządzanie rybołówstwem.

Warto podkreślić, że plan dotyczy kilku łowisk, w związku z czym zapewnia zarządzanie rybołówstwem w oparciu o najbardziej aktualne informacje naukowe dotyczące zasobności stad, stanu ekosystemu i środowiska.

- Nowy plan dotyczący połowów w Morzu Bałtyckim daje on kompetencje podmiotom regionalnym - podkreśla Maria Damanaki, unijna komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa. - W przeciwieństw do rocznych plany długoterminowe umożliwią zapewnienie trwałości zasobów ryb w Bałtyku i stabilne źródła dochodów z połowów rybakom. Zreformowana polityka rybołówstwa jest obecnie intensywnie wdrażana i z niecierpliwością oczekuję przedstawienia kolejnych planów dotyczących innych basenów morskich.

W planie uwzględniono nowe elementy, od wdrożenia obowiązku wyładunku po współpracę regionalną między państwami członkowskimi.
Zawarto w nim obowiązek wyładunku wszystkich połowów dorsza, śledzia, szprota i gładzicy pochodzących z bałtyckich stad.
Wniosek Komisji oparty został na opiniach naukowych Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) oraz Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES).
Był on również przedmiotem konsultacji z Komitetem Doradczym ds. Morza Bałtyckiego (BSAC).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza