Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze Kolumba nad Słupią. W mieście powstaje nowe bractwo

Fot. Stefan Otremba
Rycerze Kolumba w swoich paradnych strojach w Toronto w Kanadzie.
Rycerze Kolumba w swoich paradnych strojach w Toronto w Kanadzie. Fot. Stefan Otremba
Nie noszą zbroi ani tarcz, nie toczą pojedynków, nie ostrzą mieczy. Ze średniowiecznym rycerstwem łączą ich ideały jedności, braterstwa i miłosierdzia. Rycerze Kolumba zakładają swoje bractwo w Słupsku.

Zgodę na działalność w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Rycerze Kolumba dostali na początku czerwca. Pierwsze spotkanie, na którym mogli zapisywać się chętni ze Słupska, zorganizowali 22 czerwca w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

- Na spotkanie przyszło 30 mężczyzn, a 9 z nich wstąpiło do organizacji - mówi ks. Dariusz Jaślarz, rzecznik kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. - Byli wśród nich starsi mężczyźni, ale także młodzi ludzie.

Aby stowarzyszenie mogło działać w naszym mieście samodzielnie, musi mieć minimum 30 członków. Dlatego kolejne zapisy będą we wrześniu.

- Zorganizujemy je w którejś ze słupskich parafii i o szczegółach poinformujemy później - mówi Stefan Otremba, krajowy konsultant Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba. - Nie mamy jeszcze konkretnych planów na działanie w Słupsku, ale to będzie podobna działalność jak w innych częściach Polski. Słupscy rycerze zdecydują, co będą robić.

Rycerze Kolumba na całym świecie zajmują się głównie działalnością charytatywną. W USA pomagali np. ofiarom huraganu Katrina i Rita, a w Polsce np. byłym żołnierzom Powstania Warszawskiego - podarowali im 30 wózków inwalidzkich. Dlaczego mają działać w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej? - Między innymi po to, aby pokazać męskie oblicze Kościoła, bo pojawiają się często głosy, że w Kościele działają tylko kobiety - zaznacza ks. Jaślarz.

Rycerzem Kolumba może zostać pełnoletni mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem i żyje zgodnie z naukami Kościoła katolickiego. Kandydat musi zostać zaproszony przez innego rycerza lub dostarczyć zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z Kapelanem Zakonu.

Kim są

Organizacja Rycerze Kolumba powstała 29 marca 1882 roku w USA. Jej członkowie przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary w społeczeństwie, które było niechętne katolikom. Po ponad stu latach na całym świecie zakon ma 1,7 miliona braci razem z ich rodzinami w USA, Kanadzie, Meksyku, na Filipinach, w Ameryce Centralnej, Karaibach i w Polsce. Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w roku 2006, z główną siedzibą w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza