Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek kapitałowy korzystniejszy od bankowego

Marek Rudnicki [email protected]
Rynek kapitałowy korzystniejszy od bankowego Pozyskiwanie pieniędzy z rynku kapitałowego jest dla przedsiębiorców dużo skuteczniejszym rozwiązaniem, niż kredyty bankowe. Z wielu względów, w tym tak istotnym, jak ryzyko - podkreślali uczestnicy sympozjum.
Rynek kapitałowy korzystniejszy od bankowego Pozyskiwanie pieniędzy z rynku kapitałowego jest dla przedsiębiorców dużo skuteczniejszym rozwiązaniem, niż kredyty bankowe. Z wielu względów, w tym tak istotnym, jak ryzyko - podkreślali uczestnicy sympozjum. Sebastian Wołosz
W Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na wyspie Łasztownia w Szczecinie odbyło się sympozjum dotyczące Rynków Kapitałowych jako źródła finansowania inwestycji.

Przybliżono jednocześnie nową perspektywę unijną 2014-2020 oraz przybliżono efektywne sposoby wykorzystania instrumentów rynku kapitałowego w celu finansowania inwestycji. Odbyły się panele z udziałem przedstawicieli GPW, KDPW, Pracodawców RP, PwC, PKO Bank Polski, BGK i przedstawicieli spółek giełdowych. 

Pozyskiwanie pieniędzy z rynku kapitałowego jest dla przedsiębiorców dużo skuteczniejszym rozwiązaniem, niż kredyty bankowe. Z wielu względów, w tym tak istotnym, jak ryzyko. 

- Rynek kapitałowy w odróżnieniu od bankowego jest skłonny w inwestycje i przedsięwzięcia o podwyższonym poziomie ryzyka, podczas gdy bankowy, już nie - tłumaczy dyrektor Jakub Kurasz z PwC, globalnej organizacji świadczącej profesjonalne usługi doradcze, która przygotowała dla Giełdy Papierów Wartościowych raport o sytuacji rynku kapitałowego w Polsce. 

  • To właśnie rynek kapitałowy pozwolił Stanom Zjednoczonym wyjść z kryzysu 

- Tam jednak pieniądze pozyskuje się w 75 proc. z rynku kapitałowego, a tylko w 25 proc. z rynku bankowego, a w Europie sytuacja jest odwrotna - mówi Grzegorz Zawada, wiceprezes GPW. - Stąd Unia Europejska próbuje odwrócić tę relację tworząc Zieloną Księgę Unii Rynków Kapitałowych. To projekt o przełomowym znaczeniu dla gospodarki całej Unii. Pozwoli uwolnić środki finansowe dla europejskich przedsiębiorstw i samorządów, i w konsekwencji pobudzić wzrost gospodarczy w państwach członkowskich. 

Dla Polski jest to o tyle istotne, że w nowym rozdaniu finansowym mamy do wydania 82,5 miliarda euro. Żeby te pieniądze pozyskać, tak przedsiębiorcy, jak i samorządy muszą dysponować dużym wkładem własnym (od 15 do 50 proc.). 

  • Rynek finansowy jest szansą dla zachodniopomorskich przedsiębiorców i samorządów. 

- Jak pokazują nasze statystyki, giełda duża GPW czy ta mała, NewConnect, rynek obligacji Catalyst wcale nie są zdominowane przez potentatów, a wręcz przeciwnie, przez małe i średnie przedsiębiorstwa - rozwiewa obawy Grzegorz Zawada. - Z tych dużych pieniędzy, 82,5 mld euro bez wkładu własnego nie da się skorzystać. Naszym zdaniem w waszym regionie jest 20 firm, które z powodzeniem mogłyby już dziś wystartować na Rynku Głównym GPW. To też rozwiązanie dla samorządów i tu trzeba przyznać, że też nie jest najlepiej, choć trzy powiaty już korzystają, w tym najwięcej powiat goleniowski. 

- To szansa dla takich gmin, jak moja - uważa obecny na szczecińskim spotkaniu z przedstawicielami giełdy były wicemarszałek Zachodniopomorskiego, Andrzej Jakubowski, dziś wiceburmistrz Gościna. - _Wszyscy mają obawy, a przecież każda gmina może emitować obligacje i tym samym zadłużyć się w pozytywnym tego słowa znaczeniu, aby rozwinąć gospodarkę regionu. Grzechem byłoby nie skorzystanie z nowego rozdania finansowego, a bez dużego wkładu własnego nie jest to możliwe._ 

  • Praktycznie skorzystanie z oferty giełdowej nie jest trudne. Zdaniem prezesa Zawady wystarczy tylko odwaga. 

- Przedsiębiorcom często brakuje tej odwagi i determinacji, i stąd wolą skierować kroki do banku - wyjaśnia. - A giełda, to przecież dodatkowa wiarygodność firmy, jej przejrzystość i otwartość, przez co rośnie jej znaczenie. Poza tym wystarczy się zwrócić do naszych doradców i pokierujemy przedsiębiorców i samorządowców, co mają robić. 

Pozyskiwanie środków sprowadza się do przeprowadzenia oferty pierwotnej, czyli skierowania po raz pierwszy propozycji nabycia akcji spółki do inwestorów oraz wprowadzenia tych akcji na giełdę. Przedsiębiorcy mają do wyboru w Polsce dwa rynki giełdowe, tj. Główny Rynek GPW oraz Newconnect (dla małych podmiotów). 

- Alternatywą dla pozyskania finansowania poprzez emisję akcji jest emisja obligacji- tłumaczy Jakub Kurasz. - A dalej ich wprowadzenie do obrotu na prowadzonym przez GPW rynku Catalyst. Emitentami obligacji są zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy. 

Udział spółek notowanych na Głównym Rynku GPW (zatrudniających powyżej 250 osób) w ogólnej liczbie analogicznej wielkości przedsiębiorstw jest bardzo zróżnicowany. Waha się od 1,2 proc. do 11 proc. Zachodniopomorskie zajmuje dół tabeli czyli wspomniane 1,2 proc. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza