Na Pomorzu kłopoty ekonomiczne najszybciej odczuwają przedsiębiorcy, głównie ci, którzy prowadzą małe zakłady usługowe. Jednak jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, nie przekłada się to jeszcze na nagły wzrost bezrobocia w naszym regionie.
Jednocześnie WUP wskazuje, że liczba rejestracji bezrobotnych nie jest na razie duża, ale jest to zapewne spowodowane utrudnieniami w kontaktach z urzędami pracy z powodu ograniczeń wynikających z sytuacji stanu epidemii w kraju. Wzrasta natomiast liczba rejestracji elektronicznych, jednakże proces ten również łączy się z pewnym okresem wyczekiwania.
Na koniec marca w rejestrach powiatowych urzędów pracy było 45 430 osób bezrobotnych. Dla porównania - w lutym było to 45 027 osób, czyli wzrost w stosunku do lutego wyniósł jedynie 0,9 proc. (403 osoby). Niewielki przyrost odnotowano w liczbie bezrobotnych w 14 powiatach; największy dotyczył Sopotu i Gdyni (odpowiednio o 8 i 6,3 proc.).
Co ciekawe, analizując najnowsze dane WUP, można zauważyć, że stopa bezrobocia w marcu w Słupsku i powiecie słupskim nawet odrobinę spadła. O ile w lutym w Słupsku stopa bezrobocia wynosiła 3,8 proc., a w powiecie słupskim 6,9 proc., o tyle w marcu było to - odpowiednio - 3,7 proc. i 6,8 proc. W powiecie bytowskim nastąpił natomiast lekki wzrost stopy bezrobocia - z 9,5 proc. lutym do 9,6 proc. w marcu.
W marcu stopa bezrobocia w Pomorskiem nie zmieniła się i pozostała na poziomie ze stycznia i lutego br. - 4,7 proc.
Gorzej w regionie wygląda sytuacja z wolnymi miejscami pracy. W wyniku przestojów lub obniżenia zakresu działalności firm, znaczna część pracodawców przestała składać oferty pracy do urzędów. Dlatego w marcu nastąpił 17,5 procentowy spadek wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Liczba ofert pracy dostępnych w urzędach pracy województwa pomorskiego w marcu wynosiła 6660 i była mniejsza o ponad 1400 niż w lutym.
W Słupsku liczba wolnych miejsc pracy spadła z 276 ofert w lutym do 242 w marcu. Z kolei w powiecie słupskim nastąpił wzrost wolnych miejsc pracy z 331 w lutym do 513 w marcu. W powiecie bytowskim natomiast w lutym było 168 wolnych miejsc pracy, a w marcu 153. Dla porównania - w powiecie malborskim liczba ofert zmniejszyła się o ponad 70 proc. (z 230 w lutym do 66 w marcu).
Zdaniem WUP w Gdańsku, biorąc pod uwagę zapowiedzi pracodawców, którzy planują w najbliższych tygodniach cięcia w zatrudnieniu, tąpnięcie dotyczące bezrobocia będzie widoczne w statystykach pod koniec kwietnia.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?