Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy odnalazł się w covidowej rzeczywistości. "Miniony rok w rekrutacji należy ocenić jako intensywny"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wylicza ekspertka, w 2021 roku na czele zestawienia najchętniej poszukiwanych specjalistów utrzymali się ponownie eksperci ds. handlu i sprzedaży.
Jak wylicza ekspertka, w 2021 roku na czele zestawienia najchętniej poszukiwanych specjalistów utrzymali się ponownie eksperci ds. handlu i sprzedaży. Lukasz Gdak/ Polska Press
Wzrost znaczenia pracy i rekrutacji zdalnych to zdecydowanie kluczowy trend powstały w obliczu wyzwań zrodzonych przez pandemię koronawirusa. Wpłynął on na zmianę oczekiwań kandydatów wobec modeli pracy oraz na nowe postawy pracodawców.

- Miniony rok w rekrutacji należy ocenić jako intensywny, obfitujący w rosnące zapotrzebowanie pracodawców na kadry i ogromne możliwości zmiany zawodowej dla wielu kandydatów- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Grupa Pracuj.

Jak pokazuje raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów”, w 2021 roku wyraźnie rosło zapotrzebowanie na pracowników IT i kompetencje cyfrowe, ale także na pracowników fizycznych czy specjalizacje wcześniej dotknięte przez pandemię.

Jak wylicza ekspertka, w 2021 roku na czele zestawienia najchętniej poszukiwanych specjalistów utrzymali się ponownie eksperci ds. handlu i sprzedaży. Dotyczyło ich 27 proc. wszystkich ofert na Pracuj.pl. - Na drugiej pozycji znaleźli się specjaliści IT, do których kierowanych było 22 proc. ofert. Na trzecim miejscu pracownicy obsługi klienta, a na czwartym pracownicy  fizyczni- mówi i dodaje, a szczególną uwagę zasługują także obszary marketingu i HR, w których obserwować można było bardzo wyraźne wzrosty ofert.

Ciekawe wnioski przynosi analiza najbardziej aktywnych rekrutacyjnie branż. W 2021 roku na pierwsze miejsce pod tym względem awansowały firmy z sektora IT. Tuż za nimi  znaleźli się pracodawcy z branży finansów i bankowości, a następnie – pracodawcy z obszaru handlu i sprzedaży B2C.

- W minionym roku co piąte ogłoszenie opublikowane na Pracuj.pl pochodziło od firm z województwa mazowieckiego. Na podium obok Mazowsza znalazły się województwo dolnośląskie oraz śląskie- dodaje Skwarska. Z kolei jeśli chodzi o oferty kierowane do osób wchodzących na rynek pracy lub z mniejszym doświadczeniem, to w minionym roku także zaobserwowaliśmy ożywienie. – 11 proc. wszystkich ogłoszeń w serwisie dotyczyło stanowisk stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów- wskazuje.

Skwarska jako kluczowe trendy wywołane pandemią koronawirusa podaje wzrost znaczenia pracy i rekrutacji zdalnych. Jak wyjaśnia, w minionym roku utrzymał się trend prowadzenia wielu rekrutacji w modelu zdalnym. Jeszcze większy wzrost dotyczył udziału ogłoszeń na stanowiska umożliwiające pracę zdalną. - Wykonywanie pracy w modelu hybrydowym lub zdalnym deklaruje 35 proc. Polaków- podsumowuje.

Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą.

Zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowością szkolenia w formie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek pracy odnalazł się w covidowej rzeczywistości. "Miniony rok w rekrutacji należy ocenić jako intensywny" - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza