Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek trzody w kryzysie. Ceny skupu niskie, nadwyżka świń w Niemczech

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień/archiwum
"Weszliśmy w głęboki kryzys", uważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. W niemieckich rzeźniach brakuje pracowników, spadły więc możliwości ubojowe żywca. Obserwuje sezonowe spadki cen w wielu krajach, na rynkach panuje niepewność.

Produkcja zwięrzęca na Kujawach i Pomorzu:

Średnia cena trzody chlewnej w Polsce - wg wagi żywej (ZSRIR) 8 listopada wyniosła 4,39 zł/kg, To o 2 gr/kg taniej niż w ostatnim tygodniu października br. i o 2% taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 24% niższa niż w analogicznym tygodniu 2019 r., podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

8 marca cena wynosiła 6,54 zł/kg, 5 kwietnia 6,27 zł/kg, 10 maja 5,16 zł/kg, 7 czerwca 5,64 zł/kg. Średnia cena w październiku 2020 roku to już tylko 4,43 zł/kg. Cena była o ponad 1,40 zł niższa od tej sprzed roku, podobna do ceny z października 2018. (Średnie miesięczne ceny zakupu żywca wieprzowego w wadze żywej (zł/kg) bez VAT, wg Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej).

Ceny skupu żywca wieprzowego w województwie kujawsko-pomorskim - listopad 2020:

  • tuczniki kl. 1: 3,20-3,50 zł/kg (17.11.2020)
  • tuczniki kl. 2: 2,80-3,05 zł/kg (17.11.2020)
  • tuczniki kl. E: 5,22 zł/kg (cena z 1 zakładu, 16.11.2020)
  • maciory: 2 zł/kg (cena z 1 zakładu, 17.11.2020)
  • warchlaki krajowe: 150-180 zł/kg (13.11.2020)

Źródło: notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Niesprzyjająca sytuacja na rynku trzody chlewnej: ASF i koronawirus

Od ponad 2 miesięcy niemieckie notowania (VEZG) tuczników utrzymują się na poziomie 1,27 €/kg (wbc). Jak zauważa prezes KZP-PTCh, w ostatnich dniach wzrosła presja cenowa z powodu rosnącej nadwyżki żywca na rynku. "Po wybuchu afrykańskiego pomoru świń w Niemczech ceny żywca wieprzowego pozostały niezmienione przez dziewięć tygodni z rzędu. Niemieccy eksperci rynkowi twierdzą, że dalszy spadek cen żywca nie zwiększyłby liczby skupionych świń, gdyż ograniczenia skupu wynikają z braku personelu w rzeźniach i na liniach przetwórczych. Niższa cena skupu nie zwiększy możliwości ubojowych żywca".

QUIZ:Kusi cię życie na wsi? Sprawdź, czy nadajesz się na rolnika!

Nadwyżka podażowa ma wynosić według VEZG ponad 610 000 świń. Dargiewicz na stronie związku wskazuje, że "niemieckie rzeźnie ponownie próbują zwiększyć liczbę ubojów poprzez pracę w weekendy i dni wolne, ale uzyskanie niezbędnych zezwoleń od władz trwa zbyt długo".

Ceny trzody chlewnej spadły w wielu innych krajach europejskich, co jednak nie jest niczym niezwykłym o tej porze roku. Wielu ekspertów spodziewa się wzrostu podaży tuczników na europejskim rynku w nadchodzących tygodniach. Spadki cen w stosunku do ubiegłego tygodnia wg ISN wystąpiły w Austrii (-9₵), Francji (-5₵), Belgii (-4₵) za kilogram (wbc).

To też może Cię zainteresować

Kolejne niekorzystne informacje płyną z Danii. W tamtejszych 3 dużych zakładach mięsnych u pracowników wykryto wirusa COVID-19. "Reakcja Chin była natychmiastowa i wysyłka wieprzowiny z tych zakładów została wstrzymana. W rezultacie cena skupu spadła o 7 eurocentów w stosunku do ubiegłego tygodnia".

Ceny trzody chlewnej i ASF w Polsce

W ciągu tygodnia przybyło kilkadziesiąt potwierdzonych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce mamy dotąd (tylko w 2020 roku) 103 ogniska ASF u świń oraz 3570 przypadków u dzików.

KZP-PTCH: Na krajowym rynku cena skupu żywca wieprzowego spadła o 10-20 groszy w stosunku do cen sprzed tygodnia. Wiele odbiorów tuczników zostało przełożonych na przyszłe tygodnie, co świadczy o niepewności na rynku. Opóźnienia w odbiorze w strefie białej ASF sięgają 1 tygodnia. Najgorzej jest w strefie niebieskiej, gdzie opóźnienia dochodzą do 2-3 tygodni.

Aleksander Dargiewicz uważa, że weszliśmy w głęboki kryzys. Pewną szansę widzi w możliwości przywrócenia w Unii Europejskiej krzyżowego skarmiania mączki mięso-kostnej od lutego 2021 r., co "może dawać pewną nadzieję na obniżenie kosztów paszy".

Źródło: www.kzp-ptch.pl, KOWR, ZSRiR MRiRW, KPODR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rynek trzody w kryzysie. Ceny skupu niskie, nadwyżka świń w Niemczech - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza