Premier Mateusz Morawiecki, wraz z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską, zaprezentował nowe inicjatywy, które zostały zaaprobowane przez Radę Ministrów w obecnym roku budżetowym.
Dla nauczycieli, pracowników sektora publicznego oraz samorządów zostaną przekazane dodatkowe fundusze. To efekt porozumienia podpisanego niedawno z NSZZ "Solidarność".
Specjalny dodatek dla nauczycieli
„Wcielając w czyny nasze słowa, jak miało to miejsce w przypadku Programu 500+, podjęliśmy zmiany budżetowe, które były niemożliwe do zrealizowania bez reformy finansów publicznych i skutecznej walki z oszustwami podatkowymi dotyczącymi VAT-u” – czytamy w komunikacie na oficjalnym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl.
W ramach tych zmian, nauczyciele otrzymają dodatek z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Dodatek w wysokości 1125 zł zostanie przyznany nauczycielom zatrudnionym w:
- szkole lub placówce
- przedszkolu
- przy innej formie wychowania przedszkolnego
Państwowa sfera budżetowa też otrzyma dodatek
Dodatkowe środki zostaną również przekazane pracownikom "budżetówki" w postaci dodatkowego jednorazowego wynagrodzenia w roku 2023. Ponadto, zostanie utworzony fundusz motywacyjny, z którego pracownicy będą mogli otrzymać jednorazowy dodatek.
Dzisiejsze rozwiązania są ukłonem za zaangażowanie w skuteczny sposób, pokonywanie kryzysów dla wszystkich ludzi pracujących, dla całej klasy średniej, bo nasz cel pozostaje niezmienny: Polska równych szans – podkreślił szef polskiego rządu.
Premier Morawiecki pytany, czy podwyżki otrzymają również nauczyciele akademiccy, powiedział, że otrzymali oni podwyżki "w innym cyklu, wcześniej, niż było zaplanowane".
Od początku tego roku spotykałem się w KPRM z przedstawicielami środowiska rektorów, doskonale o tym wiedzą. Różne grupy zawodowe mają podwyżki w nieco innych harmonogramach – dodał.
Szef polskiego rządu podkreślił także istotne zmiany w obszarze wspierania rolnictwa i obronności.
Źródło: gov.pl / PAP
dś