MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeczy w porządku

elle
W garderobie część z półkami i drążkami do wieszania nie musi być zamknięta.
W garderobie część z półkami i drążkami do wieszania nie musi być zamknięta.
Nawet najmniejsza garderoba jest pomieszczeniem niezastąpionym. Tutaj wszystkie ubrania mamy pod ręką i możemy wygodnie się przebrać.

Zaletą garderoby jest to, że możemy zrezygnować z zajmujących dużo miejsca szaf, komód, półek i pawlaczy w innych pomieszczeniach. Jeśli jednak wolimy tradycyjne szafy, garderoba może mieć charakter schowka na sezonowe rzeczy, zapasową pościel, torby i walizki. Może też łączyć w sobie funkcje gospodarcze. Wówczas musi znaleźć się w niej miejsce na deskę do prasowania i maszynę do szycia.

Miejsce na garderobę

Jeśli z garderoby mają korzystać wszyscy domownicy, powinna być blisko wejścia lub przy holu w części nocnej domu. Do garderoby osobistej, przeznaczonej wyłącznie dla jednej lub dwóch osób, można wchodzić przez sypialnię. Popularnym rozwiązaniem jest garderoba połączona z łazienką. W małych domach na garderobę wykorzystuje się często przestrzeń, którą trudno przeznaczyć na pomieszczenia mieszkalne, np. miejsce pod dachem pozbawione dopływu światła dziennego

Na swoim miejscu

Przed projektowaniem garderoby sprawdźmy, ile i jakich mamy ubrań oraz co będziemy w niej przechowywać. Czy będzie naszą codzienną szafą, czy przeznaczmy ją tylko na odzież sezonową?
Aby garderoba nie stała się domową graciarnią, na wszystkie przechowywane w niej rzeczy trzeba przewidzieć osobne miejsce. Dlatego ważne jest, aby długość i rozstaw drążków, liczba przegródek, głębokość półek i szuflad była dostosowana ściśle do naszych potrzeb. W takiej garderobie nie da się zrobić bałaganu.

Jak urządzić

Garderoba to zwykle niewielkie pomieszczenie, dlatego najlepiej wykorzystać jego pełną wysokość. Półki i drążki nie muszą być zamknięte. Można ją wtedy urządzić taniej oraz mniejszym nakładem pracy.
Na część rzeczy warto zrobić szuflady lub kupić pudła. Niektóre ubrania wymagają szczególnej ochrony, np. suknia balowa czy futro. Najlepiej trzymać je w wentylowanych pokrowcach.
Na zamykane szafy można sobie pozwolić w większym pomieszczeniu. Drzwi zabezpieczą odzież przed kurzem. Takie rozwiązanie garderoby jest jednak droższe.
Ściany w garderobie najlepiej wykończyć tapetami winylowymi, które są ciepłe i nie gromadzi się na nich kurz. Dzięki takiemu wykończeniu szafy nie muszą mieć tylnych ścian.
Garderoba powinna być wentylowana. Jeśli w pomieszczeniu nie ma wolnych przewodów wentylacyjnych, można założyć tulejki w drzwiach, umieścić kratki pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem wentylowanym lub zamontować wentylator wyciągowy w ścianie zewnętrznej.

Lepsza niż szafa

- Na ubrania jest więcej miejsca - łatwiej je poukładać i posegregować.
- Można urządzić ją tanim kosztem, umieszczając tam jedynie otwarte półki i drążki na wieszaki.
- Można do niej wejść i w razie potrzeby tam się przebrać.
- Zmieszczą się w niej przedmioty, na które trudno znaleźć miejsce, również duże i nieforemne.
- W małym domu na garderobę można wykorzystać przestrzeń trudną do zagospodarowania, np. pod skosem dachu.

Gdzie zaplanować garderobę

We wnęce w sypialni
Wygodna, osobista, przeznaczona jednak tylko dla osób korzystających z sypialni. Wówczas szafy oraz komody nie zmniejszają powierzchni sypialni. Często tak usytuowana garderoba jest także połączona z łazienką.
Miedzy sypialnią a łazienką z wejściem z holu
Bardzo wygodna, łatwo się w niej przebrać wychodząc z łazienki. Dobrze, żeby podłoga w takiej garderobie była ciepła, np. wykończona wykładziną.
Między sypialniami z wejściem holu
Mogą z niej korzystać wszyscy domownicy, dlatego powinna być dosyć obszerna oraz funkcjonalnie urządzona. Warto wprowadzić podział na ubrania dzieci i rodziców.
Blisko przedsionka
Zastępuje szafę wnękową na wierzchnią odzież oraz buty. Można w niej też trzymać drobny sprzęt sportowy, a także rzeczy rzadziej używane.
W korytarzu blisko pokoju dziennego
Powinna być dosyć duża. Wszyscy mają do niej dostęp. Ma charakter schowka na sezonowe rzeczy, zapasową pościel, koce, czy torby i walizki.
Na poddaszu pod skosami
Warto wykorzystać miejsce, które nie nadaje się na część mieszkalną. Ważne jest tu prawidłowe zaplanowanie półek, drążków i szuflad. Sprawdzą się tu głównie otwarte półki, a także wysuwane kosze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza