MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeź drzew nad Słupią rozpoczęta, część słupszczan zbulwersowanych (zdjęcia)

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Piły poszły w ruch i pierwsze zdrowe drzewa w pobliżu Baszty Czarownic już pocięte. Tak rozpoczęła się budowa bulwarów nad Słupią. Wycięte zostaną 174 drzewa z ponad 800 rosnących między mostami zamkowym a kaszubskim.

Pod piły pójdą takie gatunki: robinia biała,wierzba biała, jabłoń domowa, śliwa ałycza, olsza czarna, klon jawor, klon pospolity,jesion wyniosły,lipa drobnolistna, głóg dwuszyjkowy, grusza pospolita, leszczyna pospolita, topola włoska, jarząb pospolity, daglezja zielona i brzoza brodawkowata.

SALWA na deptaku przy al. Wojska Polskiego w Słupsku.

SALWA na deptaku przy al. Wojska Polskiego w Słupsku

Do przesadzenia wyznaczono tylko 13. Będą to jesiony wyniosłe oraz klony pospolite.

Smutne, bo obok baszty ścięte zostały już trzy zdrowe drzewa. Jak informowaliśmy wcześniej, w sprawie rosnącej tam pięknej lipy były aż cztery spotkania. Nic jednak nie dało się zrobić. Tam będzie kładka przez rzekę, przenieść ją w inne miejsc się nie dało. A jest tam pod rzeką kabel energetyczny, łączący dwie części miasta, a lipa była za duża. Paweł Krzemień, z wydziału zarządzania funduszami w słupskim urzędzie miejskim tłumaczył, iż była to sytuacja bez wyjścia: ani kładki w innym miejscu, ani przesadzenia drzewa się nie dało przeprowadzić.

Po naszej pierwszej informacji o tym, ile drzew zniknie z brzegów Słupi docierało do nas mnóstwo e-maili, telefonów i wiadomości na portalach społecznościowych od zbulwersowanych słupszczan. Wielu wspominało urok drzew rosnących przed sądem. Inni wskazywali, że to skandal, iż pod piły idą też zdrowe drzewa. Ich zdaniem trzeba było tak zmienić projekty bulwarów, by drzewa ocalały.

Urzędnicy się bronią, mówiąc, że zrobili wszystko by wycinka była jak najmniejsza i żadne z drzew nie zostanie ścięte bez ważnego powodu. Np. są zbyt blisko urządzeń technicznych.

Przypomnijmy, nasadzonych nowych drzew będzie - ok. 120, dojdzie też kilkanaście tysięcy krzewów.

Projekt bulwarów, jak podkreślają specjaliści z ZIM, przerasta rozmachem nawet największą zrealizowaną do tej pory inwestycję w Słupsku, czyli pierwsze trzy etapy ringu. Oprócz typowo drogowych zdań jak przebudowa ulicy Szarych Szeregów i Armii Krajowej w grę wchodzi też branża mostowa. W tym wypadku obok remontu istniejących przepraw wybudowane zostaną nowe kładki. W planach jest też zagospodarowanie terenów parkowych na samych bulwarach Słupi, w rejonie parku i pomnika Chopina oraz okolicy miejskiej biblioteki.Na liście zdań jest oświetlenie całego terenu łącznie z iluminacją najatrakcyjniejszych obiektów oraz ciągiem świetlnym w linii nieistniejących murów obronnych. Będą nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Zobacz także: Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów.

Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów

Zmian będzie więcej. Przy ulicy Szarych Szeregów na wysokości Białego Spichlerza oraz przy bibliotece miejskiej zmianą powstaną dwa nowe place miejskie.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec marca 2022 roku. Realizacja projektu jest już opóźniona o ponad rok. Miasto dostało unijną dotację, w sumie bulwary kosztować będą ok. 32 mln zł.

Zobacz także: Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza