Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc? Wybierz ten moment, a pięknie zakiełkuje na święta. O czym należy pamiętać?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zbyt wcześnie posadzona rzeżucha może nie przetrwać do wielkanocnego weekendu, warto więc wiedzieć, ile trwa czas kiełkowania.
Zbyt wcześnie posadzona rzeżucha może nie przetrwać do wielkanocnego weekendu, warto więc wiedzieć, ile trwa czas kiełkowania. pixabay.com/kropekk_pl
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Warto wiedzieć, kiedy wysiać rzeżuchę tak, by w pełni świeżości ozdobiła świąteczny stół i podrasowała smakiem jajka. O uprawę kiełków może pokusić się każdy, jest ona prosta, a efekt przerośnie wszelkie oczekiwania. Zielona łąka sprawdzi się zarówno na talerzu, jak i w dekoracjach. Zobacz, jak krok po kroku wyhodować rzeżuchę na święta.

Spis treści

Rzeżucha na Wielkanoc. To piękny wiosenny akcent

Pod koniec marca będziemy świętować zmartwychwstanie Chrystusa. Choć ten czas początkowo okraszony jest smutkiem, refleksją i zadumą, potem staje się czasem radości i celebracji życia. W niedzielny poranek, w rodzinnym gronie, usiądziemy do śniadania pełnego jajek, barszczu i sałatek. Pogoda zaczyna rozpieszczać promieniami słońca, wiosenne akcenty pojawiają się więc na stole i we wnętrzach. Jednym z dodatków wielkanocnych niewątpliwie będzie rzeżucha.

Kiedy wysiać rzeżuchę, aby wyrosła na Wielkanoc? Pilnuj tego terminu

Zbyt wcześnie posadzona rzeżucha może nie przetrwać do wielkanocnego weekendu, warto więc wiedzieć, ile trwa czas kiełkowania. Chcąc uzyskać piękną łączkę na czas, należy wysiać ją tydzień przed Wielkanocą. Najlepiej więc zrobić to w Niedzielę Palmową (24 marca), maksymalnie dzień później - w poniedziałek 25 marca.

Oto jak siać rzeżuchę krok po kroku

Z uprawą rzeżuchy poradzi sobie każdy, nawet ten, kto nie ma ręki do roślin. Jak to zrobić? Prezentujemy krok po kroku, co zrobić, aby wyrosły nam piękne łączki kiełków.

  • Po pierwsze - nasiona. W okresie przedświątecznym można je dostać dosłownie wszędzie – w marketach, sklepach budowlanych i ogrodniczych oraz na straganach. Dobrze wybierać te zapakowane, określające partię. Mamy wtedy pewność, że wysiew będzie porządnej jakości.
  • Po drugie - naczynie. Najlepiej wybrać mały talerzyk lub miseczkę, której dno wykładamy delikatnie zwilżoną watą. W zalewaniu należy być ostrożnym, podłoże ma być wilgotne, a nie przelane.
  • Po trzecie - wysiew. Partię nasion należy wysypać równomiernie na dnie naczynia i delikatnie spryskać wodą.
  • Po czwarte - kiełkowanie. Nasz pojemnik z uprawą musi mieć odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej ustawić go w miejscu, gdzie temperatura to maksymalnie 22 stopnie Celsjusza, a roślina będzie miała dostęp do światła.
  • Po piąte - oczekiwanie. Rzeżucha musi być regularnie podlewana, ale trzeba to robić z wyczuciem, za dużo wody doprowadzi do gnicia, a nie do wzrostu. Nasiona rozpoczną proces pęcznienia po pierwszym dniu, w kolejnych zauważymy wzrost kiełków. Po niecałym tygodniu ukaże nam się porządna łąka, która może sama w sobie stanowić ozdobę.

Rzeżucha ma mnóstwo korzyści dla zdrowia

Kiełki rzeżuchy mają mnóstwo witamin, dlatego można je spożywać nie tylko od święta. Dobrze wpływają na cerę i paznokcie, dostarczają wielu mikroelementów. Uprawę można prowadzić w domowych warunkach przez cały rok. W okresie wielkanocnym szczególnie nabieramy chęci na zielone, gdyż rzeżucha nieodłącznie kojarzy nam się z klimatem tych świąt. Garść malutkich listków warto dodać do kanapek, jajek, sałatek lub twarożku. Ich ostry smak sprawdzi się również w potrawach włoskich i z wykorzystaniem wędzonych ryb.

Roślina ta jest źródłem witaminy A, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oczu. Eksperci medycyny naturalnej zaznaczają, że zawarte w rzeżusze luteina i zeaksantyna filtrują światło niebieskie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka. Dodatkowo zawartość witaminy A korzystnie wpływa na leczenie zmian skórnych, a w szczególności trądziku pospolitego, czytamy na stronazdrowia.pl.

Pomysły na dekorację z rzeżuchy na Wielkanoc

Gotowe pojemniki z rzeżuchą mogą trafić nie tylko do kuchni, ale także na stoły, drzwi i półki. Z kiełków lub pełnych wysiewów da się zrobić świetne dekoracje. Wykiełkowany kopiec można przesadzić w ozdobną doniczkę lub pudełko i postawić wśród śniadaniowych potraw. Zieleń sprawdzi się też przy tworzeniu wieńców lub stroików. Dodając do rzeżuchy wstążki, kwiaty lub kawałki skorupek wyczarujemy prawdziwe arcydzieło. Niektórzy kawałki upraw umieszczają w skorupkach jaj. Efekt jest minimalistyczny, ale jakże zachwycający.

Zobacz, jak ważną rolę odgrywa rzeżucha w kontekście Wielkanocy:

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza