MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzuciła wszystko i osiadła na Kaszubach. Syrop malinowy z nagrodą marszałka

W tym roku do konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” wpłynęło aż 68 zgłoszeń. Nagroda trafi do Kaszubskich Ziół z Łąkiego pod Bytowem.
W tym roku do konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” wpłynęło aż 68 zgłoszeń. Nagroda trafi do Kaszubskich Ziół z Łąkiego pod Bytowem. A. Krupiński/archiwum prywatne
W tym roku do konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” wpłynęło aż 68 zgłoszeń. Nagroda trafi do Kaszubskich Ziół z Łąkiego pod Bytowem. Jury doceniło syrop malinowo-imbirowy.

Jak informuje biuro prasowe marszałka ostateczny werdykt komisji konkursowej zapadł w pięciu kategoriach. Tradycyjnie wybrane zostały najlepsze przysmaki wyprodukowane w regionie. Wyniki ogłoszono podczas finału.
Głównym celem konkurs kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego jest kultywowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego regionu, a także promowanie produktów żywnościowych wytwarzanych według tradycyjnych metod i przy wykorzystaniu lokalnych surowców. Werdykty były jednogłośne.
Łącznie do tegorocznego konkursu wpłynęło aż 68 zgłoszeń, natomiast do finału przeszło 30 produktów. Komisja konkursowa była zgodna w kwestii wyboru zwycięzców.
– Komisja nie miała wątpliwości, które produkty są najlepsze. Składniki, odpowiednie przygotowanie i wyczucie smaku dały doskonały efekt. Werdykty były jednogłośne – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
- produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty i przetwory: mięsne, z ryb, mleczne i miody – Helskie Anchovis z firmy Vitapress sp. z o.o. prowadzącej restaurację Gryfon w Jastarni,
- produkty pochodzenia roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami - płynny rzepak, czyli olej rzepakowy z Gospodarstwa Rolniczego Michała Paszota,
- produkty zbożowe i cukiernicze – chleb owsiany na zakwasie z Pracowni Wypieków Magdaleny Kuczyńskiej,
- napoje, w tym alkoholowe i bezalkoholowe – piwo Krollinger z gdańskiego Browaru PG4,
- inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi – syrop malinowo-imbirowy na miodzie lipowym z firmy Kaszubskie Zioła z Łąkiego pod Bytowem.
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody finansowe w wysokości tysiąca złotych, a za każdy produkt, który znalazł się w finale, uczestnicy konkursu otrzymają po 400 zł. Łącznie na wszystkie nagrody samorząd województwa pomorskiego przeznaczył 15 tys. zł.

Z miłości do ziół

Kaszubskich Ziół na Kaszubach nie trzeba przedstawiać. Stoiska rodzinnej firmy można spotkać niemal na każdym festynie, jarmarku, czy festiwalu. Właścicielka chętnie dzieli się wiedzą organizując ziołowe warsztaty. Klienci bardzo cenią ekologiczne produkty wytwarzane przez mamę Bożenę i córkę Grażynę. A wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu. Wówczas pani Bożena mieszkająca na Śląsku wybrała się na urlop na Kaszuby. Region tak jest się spodobał, że postanowiła się tu osiedlić. Ziołami interesowała się od zawsze, bo pasję zaszczepiła w niej babcia, która sporządzała z roślin nalewki i nalewki. Rodzina kupiła ziemię, a reszta już sama się potoczyła. Po jakimś czasie do mamy dołączyła córka. Pani Grażynka porzuciła pracę w korporacji i zaczęła zajmować się zielarstwem. Na efekty tej rodzinnej współpracy nie trzeba było długo czekać.
- Niezmiernie cieszymy się z nagrody – mówi Bożena Ogar-Ekiert, pomysłodawczyni i właścicielka Kaszubskich Ziół. – Nasza praca to misja, to chęć dzielenia się wiedzą i poprawa zdrowia za niewielkie pieniądze. Za chwilę będzie można nas spotkać na międzynarodowych targach w Poznaniu, które organizowane są na początku października. I dodaje: - Kaszubskie Zioła to rodzinna firma działająca w ramach rolniczego handlu detalicznego co oznacza, że składniki do naszych produktów w większości pochodzą z własnego gospodarstwa rolnego – wyjaśnia pani Bożena. - W jego skład wchodzi ponad pięć lasu, a około 10 hektarów to naturalne łąki. Zbieramy i przetwarzamy ręcznie, aby zachować jak najwięcej tego co daje nam natura. Gospodarstwo znajduje się w samym sercu Kaszub, na obszarze Natura 2000 w malowniczej wsi Łąkie, niedaleko Bytowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza