Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są otwarci na potrzeby rolników

Zbigniew Marecki [email protected]
Adam Sasiuk niedawno otrzymał nominację na dyrektora  OT ANR Gdańsk
Adam Sasiuk niedawno otrzymał nominację na dyrektora OT ANR Gdańsk Archiwum
Nowy dyrektor Oddziału Terytorialnego ANR w Gdańsku uważa, że działa on sprawnie. Preferencje: dzierżawa ziemi w przetargach ograniczonych na powiększenie gospodarstw rodzinnych.


Czy objął pan stanowisko dyrektora z jasno określonymi zadaniami od swoich przełożonych?

Moje zadania wynikają z zakresu obowiązków dyrektora Oddziału Terenowego ANR. Realizować będę plan działania agencji ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rolników indywidualnych. Oddział Terenowy ANR w Gdańsku ma swoje osiągnięcia i działa sprawnie.

Czy zamierza pan dokonywać zmian w strukturze wewnętrznej gdańskiego oddziału ANR?

Konieczność ewentualnych zmian w strukturze wewnętrznej agencji będzie wiązała się z wejściem w życie nowej ustawy, która określa zasady naszego działania.
Planuje pan zmiany na stanowiskach kierowniczych?

W kwestiach kadrowych jest za wcześnie, aby mówić o zmianach. Być może do nich dojdzie, ale najpierw muszę zapoznać się z pracą osób zajmujących stanowiska kierownicze w zakresie ich obowiązków i wywiązywania się z nich.

Przewiduje pan spotkania z rolnikami z województwa pomorskiego?

Co do zasady dyrektor oddziału lub jego zastępca uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez struktury powiatowe Pomorskiej Izby Rolniczej. Aktualnie sukcesywnie odbywają się takie spotkania. Na spotkaniach przedstawiane są kierunki działania agencji wynikające z obowiązujących uregulowań ustawowych, w szczególności z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz Statutu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Jakich problemów mogą one dotyczyć?

Zainteresowani rolnicy są informowani o zamierzeniach agencji w zakresie rozdysponowywania nieruchomości zasobu. Kontrahenci agencji lub osoby zainteresowane nabyciem mienia zasobu są przyjmowani również przez dyrektora w siedzibie oddziału. Przy dyrektorze oddziału powołana jest rada społeczna jako ciało opiniodawcze i doradcze. Spotkania z jej członkami odbywają się cyklicznie po zakończeniu każdego kwartału.

Jak będzie wyglądała najbliższa polityka dotycząca sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych, którymi zarządza OT ANR w Gdańsku?

Podstawowym kierunkiem zagospodarowania nieruchomości rolnych o powierzchni powyżej 1 ha jest dzierżawa w przetargach ograniczonych na powiększenie gospodarstw rodzinnych do powierzchni nieprzekraczającej 300 ha użytków rolnych. Sprzedaż nieruchomości zasobu będzie mogła mieć miejsce na warunkach, które będą wynikały z aktualnie procedowanych uregulowań ustawowych.

Jakim areałem do zagospodarowania dysponuje jeszcze gdański oddział ANR?

Według stanu na 31 grudnia 2015 roku we władaniu pozostawało 88.766,8132 ha gruntów zasobu własności rolnej Skarbu Państwa. Z czego: w dzierżawie - 66.256,1997 ha, użytkowane przez podmioty określone w ustawie o Prawie wodnym i dla GDDKiA -2.949,6716 ha, w wieczystym użytkowaniu - 5.337,1416 ha, w zarządzie - 906,9105 ha, w innych formach użytkowania znajdowało się - 513,6513 ha. Powierzchnia gruntów oczekujących na zagospodarowanie wynosiła 12.803,2385 hektarów.

Rozmawiał
Zbigniew Marecki

 

gp24

Najczęściej czytane na gp24.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza