Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądy odbierają dzieci

PAWEŁ PIWKA [email protected]
- Wszystkie miejsca w naszym domu są zajęte, ale nie ma takiej możliwości, że w nagłym przypadku odmówimy przyjęcia dziecka - mówi Elżbieta Kowalczyk, dyrektor placówki.
- Wszystkie miejsca w naszym domu są zajęte, ale nie ma takiej możliwości, że w nagłym przypadku odmówimy przyjęcia dziecka - mówi Elżbieta Kowalczyk, dyrektor placówki. Paweł Piwka
Nie ma wolnych miejsc w lęborskich domach dziecka. Powód: coraz więcej dorosłych traci prawa rodzicielskie.

ADOPCJA

ADOPCJA

Adopcja prawnie łączy rodziców z dzieckiem, które przysposabiają. Zmieniony zostaje akt urodzenia - w miejsce danych rodziców naturalnych wpisane zostają dane rodziców adopcyjnych. Dziecko przyjmuje nowe nazwisko, możliwa jest także zmiana imienia. Rodzina adopcyjna nie podlega kontroli żadnej instytucji, tak jak to ma miejsce w przypadku opieki zastępczej. Nie otrzymuje także środków finansowych na utrzymanie adoptowanego dziecka. Z mocy prawa staje się ono po prostu dzieckiem nowych rodziców.

Miejscowy sąd rodzinny rocznie prowadzi sto tego typu spraw.

Niechlubnym rekordem mogą się pochwalić rodzice jednej z podlęborskich miejscowości. Wszystkie z ich 15 dzieci trafiły do domów dziecka. Najpierw sąd pozbawił ich praw do siedmiorga dzieci, a później odbierano im każde kolejne, które przychodziło na świat. Przez takich rodziców domy dziecka pękają w szwach.
- W naszym domu nie ma wolnych miejsc - mówi Elżbieta Kowalczyk, dyrektor Placówki Wielofunkcyjnej nr 2 w Lęborku. - Nie ma takiego zagrożenia, że w nagłych sytuacjach zabraknie u nas schronienia dla dziecka. Wszystko ciągle się zmienia, bo część wraca do rodzin, a te, których sytuacja prawna jest uregulowana, przeznaczane są do adopcji. Wychowankowie trafiają tutaj bardzo zaniedbani, często z opóźnieniami w rozwoju fizycznym i emocjonalnym. W Placówce Wielofunkcyjnej nr 1, w której przebywają starsze dzieci, także brakuje miejsc.

- Mamy 49 wychowanków na 45 miejsc - mówi dyrektor Iwona Sysik. - Po prostu dostawiamy w pokojach kolejne łóżka. W pierwszej kolejności zajmujemy się malcami z naszego powiatu.

RODZINA ZASTĘPCZA

RODZINA ZASTĘPCZA

Rodzina zastępcza niespokrewniona z dzieckiem jest formą pomocy dziecku i jego rodzinie. Rodzice zastępczy jedynie czasowo zastępują rodziców naturalnych w codziennej opiece. Opieka zastępcza nie rodzi więzi prawnych. W sprawie jej utworzenia należy kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku - nr telefonu 059 8628-106.

Sądy najczęściej odbierają prawa wychowawcze rodzicom, którzy nie dbają o pociechy, nadużywają alkoholu i nie są im w stanie zapewnić podstaw bezpieczeństwa i normalnego rozwoju.

Co roku lęborski sąd rozstrzyga około stu spraw o pozbawienie praw rodzicielskich. Domy dziecka są zapełnione mimo tego, że w regionie powstaje coraz więcej rodzin zastępczych.

- Tylko w tym roku utworzyliśmy aż trzy - mówi Zdzisław Korda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. - Z roku na rok zainteresowanie jest większe. Wszyscy, którzy chcą utworzyć rodzinę zastępczą, mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza