Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sama badaj piersi

Alina Konieczna
W Polsce kobiety zbyt rzadko chodzą do ginekologa, robią mammografię i same badają piersi.

Dolegliwości ze strony piersi w postaci rożnego rodzaju bólów odczuwa w różnych okresach życia prawie 80 procent kobiet. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn tego rodzaju uciążliwości. Może do nich należeć zarówno noszenie zbyt obcisłej bielizny, uraz mechaniczny, zaburzenia hormonalne, jak i poważna choroba. Dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie piersi przez całe życie.
Zbliża się październik, miesiąc walki z rakiem piersi. Wiele firm, instytucji i organizacji społecznych dołącza się do sprzeciwu wobec tej strasznej choroby. Wśród nich znalazła się także Bionorica Polska, która zainagurowała kampanię edukacyjną skierowaną do Polek w każdym wieku. Jej głównym założeniem jest uświadomienie paniom, jak ważne jest regularne badanie. Samokontrola piersi nie wymaga wysiłku ani nakładów finansowych, zajmuje zaledwie kilka minut i wystarczy ją wykonywać zaledwie raz w miesiącu.

- Kampania mająca na celu edukację Polek i promocję samobadania piersi jest pierwszą taką inicjatywą naszej firmy od momentu wejścia na rynek polski w 2008 roku - powiedział Cezary Paluch, prezes Bionorica. - W trosce o zdrowie Polek i z poczucia społecznej odpowiedzialności stworzyliśmy specjalny program, którego ideą jest wyrównanie poziomu wykrywalności chorób we wczesnym stadium, z poziomem zachodnioeuropejskim, gdzie mimo wyższej zachorowalności na nowotwory piersi umiera mniejsza liczba kobiet niż w naszym kraju. Chcemy także uświadomić kobietom, że niezwiązane z chorobą bóle piersi to dolegliwość, z którą można sobie poradzić i to przy użyciu środków pochodzenia naturalnego.

Jeśli ból piersi pojawia się kilka dni przed miesiączką i zanika tuż po rozpoczęciu krwawienia, jest prawdopodobnie związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Wywołuje go zmiana struktury piersi powstała w wyniku gromadzenia się wody w tkance gruczołowej i zanika on wraz z pojawieniem się krwawienia. W okresie menopauzy ból związany jest z kolei ze zmianami hormonalnymi, które powoduje naturalne starzenie się piersi i zanik tkanki gruczołowej. Żadnych objawów nie należy lekceważyć, regularne badanie piersi niezbędne jest już w młodości.
W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że bolesność wywołana jest przez ból lub obrzęk towarzyszący bolesnemu miesiączkowaniu. Brak równowagi estrogenowo-progesteronowej odpowiada zarówno za występowanie mastopatii. Kobiety w okolicy trzydziestego roku życia cierpią czasami na ból obejmujący całe piersi. Zazwyczaj obrzęk i ból piersi nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, czasem jednak ból jest na tyle silny i długotrwały, że powoduje znaczne obniżenie jakości życia wywołane silnymi zakłóceniami, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kuracji farmaceutykami, która może jednak wywoływać szereg skutków ubocznych.
- Wiele pacjentek decyduje się na alternatywną kurację lekami pochodzenia naturalnego, które są równie skuteczne, a ich stosowanie niesie ze sobą minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych - mówi prof. Michael Popp, prezes Bionorica.

Najlepiej badać swoje piersi tydzień po menstruacji, a po menopauzie - raz w miesiącu. Gdy zauważycie coś niepokojącego, od razu idźcie do lekarza. Nie warto zwlekać, ani tym bardziej wyciągać pochopnych wniosków - nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy należy dać pod rozwagę lekarzowi.
Jakie zmiany można stwierdzić dzięki samodzielnemu badaniu? To zmiany skóry piersi - przebarwienia, naczyniaki, pieprzyki. Samobadanie pozwala wykryć wyciek z brodawki - poza okresem karmienia wyciek krwisty, mleczny lub bezbarwny jest nieprawidłowy. Może pojawić się nadżerka brodawki - zazwyczaj występuje w postaci nie gojącej się krosty czy owrzodzenia. Należy też zwrócić uwagę na zmianę kształtu otoczki - może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt. To co powinno zaniepokoić, to zmiana kształtu lub wielkości piersi - piersi mogą niesymetrycznie zmienić swój wygląd. Trzeba także zwracać uwagę na wyczuwalne guzki, czy wciągniętą brodawkę sutkową, która dotychczas wyglądała normalnie. Zaniepokoić powinien również obrzęk pod pachą, powiększenie węzłów chłonnych.

Jak badać piersi
* Należy przed lustrem obejrzeć kształt, kolor skóry piersi i sutków. Trzeba zwrócić uwagę, czy:
- nie ma zmian w kształcie lub wielkości piersi
- na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski
- nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.
* Najpierw w pozycji stojącej płaską dłonią należy zbadać pierś. Należy się przyjrzeć, czy nie ma obrzęków lub dołków.
- rozpocząć należy od zewnętrznej ćwiartki piersi, badanie należy przeprowadzać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Należy sprawdzić, czy nie ma obrzęków, torbieli, stwardnień.
* Następnie należy ścisnąć po kolei każdy sutek pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Trzeba sprawdzić, czy:
- nie wydziela się żaden płyn z jednego lub obu sutków
- nie ma zmian sutka, np. wciągnięć, zmian kształtu sutka.
* Leżąc na plecach, powtórnie należy zbadać każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
* Palcami należy sprawdzić pachę.
W przypadku wyczucia przerostów tkanki piersi, zgubień lub guzków należy pilnie zwrócić się do ginekologa aby wykonać profesjonalną diagnostykę i wyznaczyć odpowiednią terapię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza