Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochodem na wakacje: Podróż z dziećmi bez bólu głowy

Jerzy Stobiecki / echodnia.eu
Fot. Internet
Wielogodzinna, podróż samochodem, to wysiłek dla kierowcy i ogromne wyzwanie dla najmłodszych pasażerów. Maluchy w samochodzie często po prostu się nudzą. Możemy jednak poprawić komfort jazdy członków rodziny i zadbać, by dzieci miały zajęcie.

Aby uniknąć narzekań i zniecierpliwienia dzieci, wiele osób decyduje się na podróż nocą. Nie tylko ze względu na mniejszych ruch na drodze i niższą temperaturę powietrza, ale głównie ze względu na fakt, że dzieci, zwłaszcza najmłodsze idą spać. Większość osób podróżuje jednak w ciągu dnia, gdy pociechy nie śpią. Warto zadbać o to, aby miały zajęcie i nie rozpraszały kierowcy. Rozwiązań jest wiele. Najprostsze to zestaw ulubionych zabawek, którymi dziecko może bawić się w czasie jazdy. Nieco starsze dzieci, możemy w czasie podróży zachęcić do rysowania widoków widzianych zza okna samochodu lub do czytania książki.

Telewizor w samochodzie

Jeśli dzieci słuchają innej muzyki niż rodzice, mogą zabrać w podróż odtwarzacze MP3 lub MP4. W czasie jazdy mogą również zając się graniem na konsoli. - Jest wielki wybór, ale do samochodu szczególnie polecane są konsole o wysokiej rozdzielczości z wydajnymi bateriami - mówi Marek Mieńkowski z radomskiego sklepu Komputronik.

Co raz popularniejsze stają się przenośne telewizory, które można zasilać z gniazda zapalniczki. Podstawowe modele kosztują poniżej 200 złotych, ale umożliwiają jedynie odbiór kilku kanałów telewizyjnych. Telewizory z funkcją odtwarzacza są droższe o kilkadziesiąt złotych. Ich cena w dużej mierze zależy od przekątnej monitora. Najpopularniejsze ekrany mają od 7 do 10 cali. Wyposażone są w złącze USB i czytnik kart pamięci i umożliwiają odtwarzanie wszystkich typów plików video. Często umożliwiają odtwarzanie muzyki i przeglądanie zdjęć. Mają również wbudowane gry oraz wyjście słuchawkowe. Pobór mocy tego typu urządzeń jest na tyle nieduży (około 100 Watów), że korzystanie z nich nie powoduje widocznego wzrostu zużycia paliwa. Na rynku jest również wiele przenośnych odtwarzaczy płyt DVD. Możemy zdecydować się na profesjonalny system audio-video z dwoma monitorami montowanymi w zagłówkach i zabudowany odtwarzacz, jednak za montaż takiego systemu musimy zapłacić kilkaset złotych.

Zabierzmy komputer
Stosunkowo prostym i tanim rozwiązaniem jest zabranie w podróż laptopa. W przeciwieństwie do przenośnych telewizorów i odtwarzaczy, które możemy zasilać bezpośrednio z samochodowej instalacji elektrycznej, laptopy wymagają użycia tak zwanej przetwornicy. To urządzenie, dzięki któremu prąd o napięciu 12 Voltów zamienianym jest w prąd o napięciu 230 V. Jego koszt to około 100 złotych, a pozwala na podłączenie dowolnego urządzenia, łącznie z domowym odtwarzaczem DVD. W czasie pracy laptop wydziela dużo ciepła, dlatego praktycznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w chłodzoną podstawę. W przypadku dłuższych wyjazdów z kilkunastoletnimi dziećmi takie rozwiązanie wydaje się najbardziej korzystne. Dzieci mogą nie tylko grać, słuchać muzyki, czy oglądać filmy. Mogą na przykład sprawdzać, czy tata jedzie zgodnie z wytyczoną trasą.

- Wiele systemów nawigacji samochodowej posiada odpowiednie programy, które umożliwiają takie rozwiązanie - wyjaśnia Mieńkowski. - Jeśli nie posiadamy bezprzewodowego internetu, możemy jako modem wykorzystać telefon komórkowy, który przez łącze bluetooth połączy się z laptopem.

Źródło:
Poradnik "Echa Dnia" - Samochodem na wakacje (5) - echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza