Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy są już po rozmowach z rządem w sprawie programu rekompensat

Zbigniew Marecki
We wtorek w Warszawie odbyły się kolejne rozmowy konsultacyjne dotyczące wieloletniego program rozwoju regionu słupskiego w ramach rekompensat z tytułu budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Społeczność Słupska i powiatu słupskiego od dawna czeka na wspomniane rekompensaty. Od wielu lat są obiecywane, ale dotychczas obietnic nie zrealizowano. Dlatego sprawą zajął się Piotr Müller - poseł ze Słupska i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To on w ostatnich miesiącach zainicjował i obecnie koordynuje rządowe prace nad wieloletnim programem rozwoju regionu słupskiego.

Jak poinformował w poniedziałek w "Głosie Pomorza", chodzi o ok. 90 mln złotych, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy szkół, przedszkoli, dróg czy też nowej infrastruktury sportowej. Pieniądze będą skierowane na lokalne potrzeby, dlatego do rządowych prac zaproszono słupskich samorządowców - wójta Gminy Słupsk, prezydent Słupska oraz starostę słupskiego.

Zobacz także: Minister Piotr Müller zapowiada 90 mln zł dla Słupska

- Gdy siedem miesięcy temu objąłem mandat poselski postawiłem sobie za jeden z głównych celów kwestie rekompensat za tarczę antyrakietową. Teraz, jako minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podjąłem działania, żeby jak najszybciej uchwalić zapowiadany od wielu lat program. - mówi poseł Piotr Müller. Wg niego te pieniądze to ważny impuls dla dalszego rozwoju naszego regionu.

- Ważne jest, że to będą nowe, dodatkowe środki finansowe niezależne od dużych projektów już realizowanych, jak droga S6, DK 21 czy rozbudowa portu w Ustce. - dodał Müller. Jednym z przykładów trwających inwestycji są także prace nad nowoczesną wielofunkcyjną aulą na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dzięki posłowi Müllerowi, który był wówczas wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, 10 mln złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyczyni się do powstania nowoczesnego centrum dydaktyczno-kulturalnego w Słupsku. W rezultacie opuszczony i nieużytkowany przez prawie dwadzieścia lat gmach będzie reprezentacyjnym obiektem w Słupsku, który posłuży nie tylko uczelni, ale także mieszkańcom całego miasta i regionu. Audytorium, które pomieści prawie 400 osób, będzie mogło pełnić funkcję nie tylko auli dydaktycznej i konferencyjnej, ale również sali bankietowej i widowiskowej, goszcząc przedstawienia teatralne i koncerty. Zakończenie prac planowane jest na 2021 rok.

Trwa głosowanie...

Na co powinno się przeznaczyć rekompensaty za budowę tarczy antyrakietowej:

Od samorządowców dowiedzieliśmy się natomiast , że wstępny podział 90 milionów złotych wygląda tak, że każdy z uczestniczących w rozmowach samorządów ma otrzymać po 30 milionów złotych. Starosta słupski Paweł Lisowski zdradził nam, że pieniądze przypadające na powiat słupski zostaną przeznaczone na budowę dróg na terenie powiatu, generalnie chodzi o drogi dojazdowe do S6.

Z komentarzy samorządowców, którzy nie zostali zaproszeni na rozmowy do Warszawy, wynika, że te konsultacje odbyły się poza ich plecami.

- Mam nadzieję, że starosta zadba o to, aby pieniądze, którymi będzie dysponował, zostaną wydane sprawiedliwie - mówi jeden z samorządowców.

- Nie sposób dyskutować jednocześnie z dziesiątką samorządów. Ważne jest to, że pieniądze na budowę dróg będą wykorzystane na inwestycje w kilku samorządach - mówi minister Müller.

Jak twierdzi, być może już na przełomie sierpnia i września z gotową decyzją rekompensacyjną w Słupsku pojawi się premier Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza