Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty będą taniej płacić za prąd

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Samorządy ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty będą taniej płacić za prądZwiązek założył pierwszą grupę zakupową już w zeszłym roku.
Samorządy ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty będą taniej płacić za prądZwiązek założył pierwszą grupę zakupową już w zeszłym roku. sxc.hu
Dziesięć samorządów ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty będzie płacić o nawet 40 procent mniej za prąd.

Gminy założyły grupę zakupową i wynegocjowały obniżki. Przetarg na dostawcę energii został właśnie rozstrzygnięty. Wygrał go koncern Enea i to on będzie dostarczał tańszy prąd do instytucji miejskich bądź gminnych Bobolic, Bornego Sulinowa, Karlina, Połczyna Zdroju, Biesiekierza, Kołobrzegu, Rąbina, Sławoborza oraz instytycji powiatowych w powiecie białogardzkim i świdwińskim.

- Pozostałe samorządy nie wyraziły woli przystąpienia do naszej grupy, ale nie zamykamy im drzwi. Planujemy założyć jeszcze jedną grupę zakupową, właśnie wysyłamy do pozostałych gmin zapytania - mówi "Głosowi" Waldemar Miśko, szef ZMiGDP. - Później połączymy te dwie grupy w jedną i dzięki temu będziemy mieli jeszcze większą siłę. A to oznacza, że będą możliwe dalsze obniżki cen.

Związek założył pierwszą grupę zakupową już w zeszłym roku. Ogłosił przetarg na dostawę prądu dla grupy, do przetargu przystąpiły cztery najważniejsze koncerny energetyczne w Polsce. Najniższą ofertę zaproponowała Enea. Przetarg został rozstrzygnięty pod koniec ubiegłego tygodnia. Nowe ceny, niższe średnio o 40 procent, zaczną obowiązywać od 1 lipca.

- Umowę podpisaliśmy na rok. Za rok znowu ogłosimy przetarg - mówi Waldemar Miśko. - Tańszy prąd będzie dostarczany do wszystkich instytucji samorządowych, czyli szkół, urzędów, domów kultury, tańsze będzie też oświetlenie ulic. W samym tylko Karlinie oszczędności wyniosą około 250 tysięcy złotych. Rocznie prąd kosztuje nas dziś ponad 600 tysięcy złotych - wyjaśnia szef ZMiGDP, a zarazem burmistrz Karlina.

Zaoszczędzone pieniądze trafią z powrotem do budżetów i będą mogły być wydane na inne cele, np. remonty dróg.
- Właśnie wysyłamy listy do pozostałych gmin, które nie weszły do naszej pierwszej grupy zakupowej. Proponujemy im założenie drugiej grupy. Oszczędności są widoczne gołym okiem, więc liczymy, że ta inicjatywa także się powiedzie - mówi nam jeszcze Iwona Czerniec, dyrektor w biurze ZMiGDP. W przyszłości obie grupy stałyby się jeszcze większym kontrahentem dla koncernów energetycznych, a to oznaczałoby rzeczywiście kolejne obniżki cen prądu.

- W pierwszej fazie projektu przystąpiliśmy do niego, ale ponieważ sprawa się przeciągała, postanowiliśmy, że sami założymy grupę zakupową dla naszych instytucji samorządowych - tłumaczy brak obecności Białogardu w grupie zawiązanej przez ZMiGDP Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. - Wkrótce rozpoczniemy negocjacje - zapowiedział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza