Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiad to nawet drogę zaorze i sieje! Co grozi rolnikowi za uszkodzenie pobocza?

AGW
Warstwa bitumiczna czy kamień, którym jest utwardzona droga nie wyznacza granicy pasa drogowego. Zdjęcie ilustracyjne
Warstwa bitumiczna czy kamień, którym jest utwardzona droga nie wyznacza granicy pasa drogowego. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com, AGW
Temat dróg na wsiach zawsze budzi dużo emocji - dziurawe, nieutwardzone, nieodśnieżone... Problem pojawia się również, gdy droga jest odnowiona, ale z czasem zwężana za sprawą samych rolników. "Bo dlaczego taki szeroki pas zieleni ma się marnować". I tak pług zabiera kawałek pasa drogowego.

- Mój sąsiad to już przy samym asfalcie zaorał w tym roku - mówi czytelnik, mieszkaniec jednej z kujawsko-pomorskich wsi. Nie chce podawać nawet gminy, żeby nie popadać w konflikt z rolnikiem gospodarującym za miedzą. - To jest dobry człowiek. Jak trzeba to zawsze pomoże, ale z tą drogą przesadza. Droga w poprzednim roku była remontowana. Na nowo wyznaczono pas drogowy i okazało się, że każdy jest mniej lub więcej worany. Ale wie pani jak to jest, kamienia granicznego dawno nie widać, to się nawet nieświadomie trochę zabierało z pobocza podczas uprawy pola - dodaje czytelnik.

Problem zwężania dróg znany w każdej gminie wiejskiej

Kłopot występuje na terenie każdej - zwłaszcza wiejskiej - gminy. Z apelem o nieniszczenie zwężających się z roku na rok dróg do rolników zwrócił się wójt gminy Brodnica.

"Bywa, że rolnicy nie tylko orzą pobocza dróg, ale też w końcu sieją na drogach gminnych, niszcząc przy tym rowy przydrożne. Sytuacje takie występują nawet po wskazaniu geodezyjnym granic działek drogowych, przed budową twardej nawierzchni pasa jezdnego", pisze Urząd Gminy w Brodnicy na swojej stronie internetowej.

Przeczytaj też: Łańcuch dla psa ma mieć 5 metrów. Burek i Mruczek dostaną czipy. Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

Powszechność worywania się w obszar drogi na terenie gmin wiejskich sprawia, że rolnicy raczej nie donoszą na siebie do urzędu, ale pracownicy gminy mają świadomość, co się dzieje. - Temat pojawia się na zebraniach wiejskich czy sesjach rady - mówi Justyna Klimowska, sekretarz Urzędu Gminy w Brodnicy. - Staramy się zabezpieczać nasze inwestycje drogowe, żeby nie niszczyły.

- Ze spotkań z włodarzami sąsiednich gmin wiemy, że u nich jest podobnie - dodaje Justyna Klimowska z brodnickiego urzędu.

Wójt uświadamia mieszkańcom, że uprawa w pasie drogowym jest zabroniona i przypomina o karach, jakie grożą za niszczenie dróg gminnych, zwłaszcza poprzez ich zaorywanie oraz usuwanie istniejących znaków granicznych.

Jakie kary grożą za zaoranie pasa drogowego?

Gmina sięga do kodeksu karnego i art. 277, który mówi o karach za niszczenie, przesuwanie i celowe ukrywanie znaków granicznych. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. "Dodatkowo sąd może nakazać usunięcie szkody i przywrócenie dawnych oznaczeń. Na podstawie Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego za zniszczenie znaku granicznego w oparciu o kodeks kamy może zostać wymierzona kara grzywny. Gmina corocznie ponosi duże koszty nowych wskazań geodezyjnych granic działek", wskazuje Urząd Gminy w Brodnicy.

  • Zaoranie pasa drogowego, zawężanie w inny sposób pasa drogowego lub przydrożnego stanowi wykroczenie zgodne z art. 100 kodeksu wykroczeń i zagrożone jest karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany.
  • W przypadku, gdy droga lub pobocze zostaną trwale zniszczone lub uszkodzone, według przepisów kodeksu karnego (art. 288) sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
  • W przypadku wystąpienia sytuacji nagminnego łamania powyższych przepisów i zalecenia, sprawcy będą zgłaszani na policję, a osoby odpowiedzialne za powstanie takich sytuacji będą pociągane do odpowiedzialności.

Przeczytaj też: Gdzie zgłosić szkody na polu po wizycie dzikich zwierząt? Rolnik może dostać odszkodowanie

W ustawie o drogach publicznych jest definicja ochrony drogi – "działania mające na celu niedopuszczenie do przedwczesnego zniszczenia drogi, obniżenia klasy drogi, ograniczenia jej funkcji, niewłaściwego jej użytkowania oraz pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu".

W artykule 39. wspomnianej ustawy wymienione są czynności, których zabrania się w pasie drogowym, a mogące powodować jej i jej urządzeń niszczenie, zmniejszenie czy zagrażać bezpieczeństwu.

W szczególności zabrania się:

  1. lokalizacji obiektów budowlanych, umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
  2. włóczenia po drogach oraz porzucania na nich przedmiotów lub używania pojazdów niszczących nawierzchnię drogi;
  3. poruszania się po drogach pojazdów nienormatywnych bez wymaganego zezwolenia lub w sposób niezgodny z przepisami ruchu drogowego;
  4. samowolnego ustawiania, zmieniania i uszkadzania znaków drogowych i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających;
  5. umieszczania reklam (...)
  6. umieszczania urządzeń zastępujących obowiązujące znaki drogowe;
  7. niszczenia rowów, skarp, nasypów i wykopów oraz samowolnego rozkopywania drogi;
  8. zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego;
  9. odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi;
  10. wypasania zwierząt gospodarskich;
  11. rozniecania ognisk w pobliżu drogowych obiektów inżynierskich i przepraw promowych oraz przejeżdżania przez nie z otwartym ogniem;
  12. usuwania, niszczenia i uszkadzania zadrzewień przydrożnych.

Źródła: Ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych; prawo.sejm.gov.pl, brodnica.ug.gov.pl
_________________________________

Agro Pomorska odcinek 44, premiera 3.01.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sąsiad to nawet drogę zaorze i sieje! Co grozi rolnikowi za uszkodzenie pobocza? - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza