Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Satelity Starlink miliardera Muska przeleciały nad Dębnicą Kaszubską

kna
Czytelnik przesłał nam filmiki z wieczornego przelotu dziwnych, świecących obiektów, które w poniedziałek wieczorem zaobserwował nad Dębnicą Kaszubską. Zjawisko jest ciekawe, ale nie nadzwyczajne. Regularnie obserwujemy na naszym niebie przeloty sond Starlink wystrzelone przez agencję kosmiczna Spacex Elona Muska.

- Przed chwilą (ok. 21.45) nad Dębnicą Kaszubską przeleciało około 50 obiektów na niebie jeden za drugim. Ile leciało przed rozpoczęciem mojej obserwacji nie wiem. Ale wydaje mi się to podejrzane. Raczej były to obiekty militarne. Niektóre leciały bliżej siebie inne bardziej oddalone ale leciały w jednej linii w tym samym kierunku. Nie było nic słychać wiec raczej nie były to helikoptery.

Zjawisko nie jest nietypowe. Ani militarne, ani żadnym UFO. To „parada” satelitów programu Starlink, prywatnej agencji kosmicznej Spacex, należącej do słynnego miliardera Elona Muska.

Starlink to konstelacja satelity konstruowana w celu zapewnienia satelitarnego dostępu do Internetu Docelowo składać się będzie z tysięcy masowo produkowanych małych satelitów na niskiej orbicie ziemskiej (LEO), pracujących w połączeniu z naziemnymi nadajnikami-odbiornikami. SpaceX planuje również sprzedać niektóre satelity do celów wojskowych, naukowych lub eksploracyjnych.

Pierwszą grupę wystrzelono w maju ubiegłego roku. Łącznie jest ich na tzw. niskiej orbicie prawie 400, a jak zapowiada Spacex docelowo ma ich być ponad 12 tysięcy.

Satelity Starlink poruszają się zawsze w kierunku zachód-wschód. Można je obserwować pod wieczór albo tuż nad ranem. Poruszają się ruchem jednostajnym, w różnych odstępach, w partiach po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sztuk. Lecą nisko, więc widać je dość dobrze nawet w miastach.

Zobacz świetne ujęcie przelotu sond Starlink

SpaceX Starlink objects train 24 May 2019 from Marco Langbroek on Vimeo.

Projekt wzbudza też kontrowersje. Pojawiły się obawy co do niebezpieczeństwa gruzu kosmicznego wynikającego z umieszczenia tysięcy satelitów na orbitach powyżej 1000 km i możliwego wpływu na astronomię ((niebezpieczeństwo dla innych sond kosmicznych). Podobno satelity Muska utrudniają też obserwacje astronomiczne. Spacex próbuje rozwiązać ten ostatnie kwestie. Jeden z satelitów ma eksperymentalną powłokę, dzięki której jest mniej odblaskowy, a zatem mniej wpływa na naziemne obserwacje astronomiczne.

Kiedy można zaobserwować przelot

Wejście na stronę Heaven Above pozwala zorientować się o tym dokładnie kiedy przelatywać będą nad konkretnymi rejonami nieba sondy Spacex. Wystarczy podać swoje współrzędne geograficzne. Zachęcamy do obserwacji i przesyłania nam ich efektów.

Strona informująca o przelotach znajduje się pod poniższym linkiem: KLIKNIJ

Obserwacji można dokonywać także z użyciem smartfona wykorzystując aplikację na telefon o nazwie ISS Detector.

Źródło: wiki cosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza