Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego na wniosek Prezydenta RP

Redakcja
FOT. PIOTR SMOLINSKI / POLSKA PRESS
Za kandydaturą Adama Glapińskiego głosowało 284 posłów, przeciwko 124, a 34 wstrzymało się od głosu.

Podczas dyskusji w Sejmie niektórzy posłowie zwracali uwagę na istotę niezależności NBP. - Wydawało się wcześniej, że Trybunał będzie niezależny. Czy na prawdę nie udało się znaleźć kandydata niezależnego? Pojawiają się pomysły, aby m.in. bank centralny udzielał SKOK-om pożyczek, stabilizując ten sektor. Pana postawa będzie miała wpływ na niezależność banku. Naszym zdaniem, nie utrzyma pan tej niezależności, dlatego klub PO będzie głosował przeciwko tej kandydaturze" - powiedziała posłanka PO Izabela Leszczyna.
Przedstawiciel Kukiz’15 Rafał Wójcikowski powiedział m.in., że wierzy w kandydaturę Adama Glapińskiego, ponieważ do tej pory marże kredytowe były w Polsce i nadal są wysokie i stąd zrodził się problem dotyczące kredytów frankowych.- Oczekujemy na rozbrojenie bomby dotyczącej kredytów frankowych, a także zwiększania rezerwy w złocie - dodał poseł Kukiz’15.
Ryszard Petru z Nowoczesnej przypomniał, że były czasy, kiedy NBP był ramieniem zbrojnym partii i skończyło się to zapaścią finansową. "W Polsce problemy będą się piętrzyły. [...] Poprzedni rząd dokonał napaści na OFE, a ten chce zrobić podobnie, m.in. znacjonalizować prywatne firmy - powiedział Petru.
Według niego, może rosnąć presja na NBP, aby drukował on pieniądze, co może skończyć się hiperinflacją. - Oczekuję jasnej deklaracji, że nie będziecie drukować pieniędzy - dodał również. - My wstrzymamy się od głosu - dodał także.
Według Jana Łopaty z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), Adam Glapiński będąc członkiem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) opowiadał się m.in. za obniżką stóp procentowych, a później zmienił swoje nastawienie.

Wcześniej, 20 maja br., Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Glapińskiego na prezesa NBP. Podczas posiedzenia Komisji Adam Glapiński opowiadał się m.in. za niezależnością działań NBP. - Chciałem zapewnić jako kandydat: jeżeli będę prezesem NBP, to będzie to bank niezależny. Narzuca się, że będzie to bank niezależny wobec rządu. Z tego powodu na linii rząd-prezes NBP pojawiało się wcześniej wiele drobnych zgrzytów - powiedział Glapiński podczas przesłuchania w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Glapiński od 2010 r. do 19 lutego 2016 r. pełnił funkcję członka RPP. Wcześniej był m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego (1991 r.), pełnił też funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego (1992 r.). W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtela. Od 2009 r. doradca ekonomiczny Prezydenta RP.

Źródło: ISBNewsletter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego na wniosek Prezydenta RP - Kurier Poranny

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza