Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seks w dojrzałym wieku wcale nie musi być gorszy. Przekonaj się!

imo
123RF
Kochać możemy się tak często, jak tylko mamy ochotę. Nie ma w tym nic złego. Z całą pewnością podkreśla to Krzysztof Korona, psycholog i seksuolog.

Jak często w dojrzałym wieku powinniśmy się kochać?

Tak często, jak często mamy na to ochotę. Są pary, które muszą robić to kilka razy dziennie, są takie, które potrzebę odczuwają raz do roku. Seksuologom nic do tego. Częstotliwość dostosowujemy do potrzeb. Absolutnie nie należy myśleć, że coś jest z nami nie tak, jeżeli mamy częstą lub rzadką potrzebę związaną z uprawianiem seksu. To bardzo indywidualna sprawa.

Co wtedy, gdy partnerzy mają różne potrzeby?

Budowanie związków erotycznych zawsze jest obciążone takim ryzykiem, dlatego ważne jest tu zawsze poczucie odpowiedzialności. Dotyczy to szczególnie małżeństw - jeśli decydujemy się iść z kimś przez całe życie, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za partnera, w tym także za zaspokajanie jego potrzeb seksualnych. W gabinetach często spotykam się z pytaniem: „To mam się zmuszać?”. Odpowiedź jest prosta: „Nie, ale musisz znaleźć inny sposób”, by druga osoba nie poczuła się odrzucona.

Czy uprawianie seksu wpływa korzystnie na nasze zdrowie?

Wpływ seksu na zdrowie człowieka nie jest do końca jasny. Generalnie mówi się o jego pozytywnym działaniu. Z seksem jest jednak trochę tak jak z jedzeniem. Dobrze wpływa na nasze zdrowie, jeśli karmimy się dobrymi jakościowo produktami. Gdy jemy byle co i byle jak, tak też się czujemy.

W takim razie, czy uważa pan, że można się leczyć seksem?

Co prawda powstają naukowe publikacje na temat tego, że wykorzystując pewne techniki seksualne, można leczyć na przykład raka czy uzależnienia. Ze swojego doświadczenia powiedziałbym jednak, że seksem się nie leczy. Można nim poprawić nastrój, zrelaksować, ale nie leczyć. Seks z jednej strony chroni nas przed chorobami, z drugiej może nas na nie narażać. Jeżeli jest uprawiany w atmosferze miłości, czułości, radości i bezpieczeństwa - daje ogromną satysfakcję i dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Z drugiej strony, może być źródłem różnych frustracji, chorób psychicznych, jeśli nie przynosi satysfakcji. Pamiętajmy, że seks jest elementem więziotwórczym. Nawet między osobami, które zaczynają go uprawiać przypadkowo i nie mają na celu budować relacji, przy systematycznym współżyciu zaczyna powstawać więź.

Seks oprócz przyjemności może się wiązać z przenoszeniem chorób drogą płciową. Dlatego powinniśmy uważać, szczególnie jeżeli uprawiamy seks z przypadkową osobą. Zapobieganie wiąże się z używaniem zabezpieczeń mechanicznych, takich jak prezerwatywa czy maseczka oralna (które nie zawsze zapobiegają zakażeniu, szczególnie jeśli dojdzie do ich uszkodzenia w trakcie stosunku seksualnego). Zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia można osiągnąć poprzez ograniczenie kontaktów seksualnych do określonej liczby stałych wzajemnych partnerów i/lub partnerek.

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. O doszkalaniu przez firmy pracowników prowadzących samochody

Źródło:vivi24

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Seks w dojrzałym wieku wcale nie musi być gorszy. Przekonaj się! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza