Selekcja w II LO w Słupsku. Klasa tylko dla najlepszych

Zbigniew MareckiZaktualizowano 
Uczniowie II LO&#8200;w Słupsku będą mieli szansę uczyć się w grupie najzdolniejszych uczniów z regionu. <br>
Uczniowie II LO w Słupsku będą mieli szansę uczyć się w grupie najzdolniejszych uczniów z regionu. Fot. Krzysztof Tomasik
Dyrektor II LO w Słupsku zamierza w przyszłym roku szkolnym otworzyć klasę olimpijską. - Będziemy w niej szlifować diamenty - zapowiada.

II LO w Słupsku od lat osiąga najlepsze wyniki w regionie. Wśród liceów, które miały najwięcej finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych za rok 2009 osiągnęło 33. miejsce w kraju na ponad 3 tysiące szkół uwzględnionych w rankingu miesięcznika "Perspektywy". W tym roku jego pozycja może się jeszcze poprawić, bo w minionym roku szkolnym 6 uczniów szkoły zostało laureatami, a 15 finalistami olimpiad przedmiotowych.

Mariusz Domański, dyrektor II LO, doszedł do wniosku, że zdolni uczniowie mogliby w tej placówce jeszcze bardziej się rozwinąć, gdyby z myślą o nich utworzono klasę olimpijską.

- Słupsk zasługuje na elitarną klasę olimpijską - tłumaczy dyrektor Domański. - Sukcesy uczniów w olimpiadach tematycznych stanowią wyśmienitą reklamę dla miasta. Klasa olimpijska pozwoli na stworzenie marki dla słupskiej edukacji, na zainicjowanie rozpoznawalnej na arenie ogólnopolskiej szkoły porównywalnej z innymi tego typu placówkami w kraju, chociażby III LO w Gdyni.


Czy selekcja w szkole jest pozytywna dla uczniów? - rozmowa z prof. Lucyną Preuss - Kuchtą w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Pomorza".


O swoim pomyśle poinformował już radę pedagogiczną oraz nauczycieli, którzy pracowaliby w tej klasie. Uzyskał także pozwolenie na jej utworzenie w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miejskim.

- To jest interesujący pomysł. Chcemy się opiekować uczniami bardzo zdolnymi, nie zapominając o tych, którzy mają kłopoty w nauce. Tę próbę warto podjąć, ale jednocześnie nie chcemy doprowadzić do tego, aby uczniowie klasy olimpijskiej koncentrowali się tylko na nauce - mówi Bogdan Leszczuk, dyrektor wydziału oświaty w ratuszu.

Według założeń dyrektora, klasa olimpijska ma powstać już we wrześniu. Ma w niej się uczyć około 20 uczniów. Nie będzie profilowana, ale program nauczania zakłada, że uczniowie - poza lekcjami typowymi dla klas masowych - będą w niej mogli korzystać z dużej liczby zajęć pozalekcyjnych: od 12 do 13 godzin tygodniowo na każdym poziomie nauczania (od I do III klasy).

- One nie będą obowiązkowe dla wszystkich. Uczniowie będą je wybierali w zależności od zainteresowań. Do tego dojdą godziny dyrektorskie oraz rozszerzające nauczanie wybranych przedmiotów - wylicza Domański.

Ale jest też haczyk: po każdym semestrze uczniowie z tej klasy będą wypełniać test sprawdzający przyrost ich wiedzy. Jeśli nie spełnią oczekiwań, będą musieli wrócić do klas masowych.
Teresa Lis, dyrektor słupskiej delegatury pomorskiego kuratorium oświaty, nie ukrywa, że ten projekt niezbyt jej się podoba.

- W 2002 roku przez rok był taki trend tworzenia klas złożonych z najlepszych uczniów w gimnazjach. One rzeczywiście miały bardzo dobre wyniki w nauce, ale okazało się, że pozostali uczniowie w tych szkołach czuli się gorsi. Dlatego po krytyce ze strony pedagogów i psychologów wycofano się z tego pomysłu
- mówi Teresa Lis.

Zapowiada także, że na temat projektu dyrektora Domańskiego będzie rozmawiała ze swoim szefem.

Jak się tam dostać
Klasa ma być przeznaczona dla uczniów ze Słupska i powiatu słupskiego, którzy spełnią jeden z trzech warunków:
- są laureatami lub finalistami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych na poziomie gimnazjalnym ,
- są uczniami osiągającymi celujące wyniki nauczania potwierdzone wynikami konkursów,
- są uczniami realizującymi indywidualny tok nauczania w gimnazjum, potwierdzony udziałem w konkursach.

Czytaj e-wydanie »

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 86

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
je-2-bny

Mariusz Domański, dyrektor II LO, doszedł do wniosku, że zdolni uczniowie mogliby w tej placówce jeszcze bardziej się rozwinąć, gdyby z myślą o nich utworzono klasę olimpijską.
Szkoda by było aby mu się udało do tego doprowadzić.
W ten oto sposób chce utworzyć ""hodowlę szczurów"", którzy już na starcie w dorosłe
życie będą cyniczni i najpewniej wyzuci z wszelkich uczuć, poza tymi, które będą
zaspokajały ich własne "interesa".
Szkoda aby jeden człowiek z "wybujałym ego" zaprzepaścił tak piękną historię owego
Liceum.

O
Obywatel
Klasa olimpijska? Zasługuje na miano najgłupszego pomysłu dyrektora Domańskiego.

A czy ten pyszałek cokolwiek mądrego wymyślił?
a
andrzej
Olaaaaaaaaaa ;D

Taaa do zdjęcia wręcz najzdolniejszych uczniów Mickiewicza wybrali Klasa olimpijska? Zasługuje na miano najgłupszego pomysłu dyrektora Domańskiego.
g
gościu

zgadzam się. jest bardzo wiele korzyści z wzięcia udziału ucznia w olimpiadzie. właściwie dla wszystkich: wyższe miejsce szkoły w rankingach, duma dla szkoły i rodziny, ogromna wiedza, którą zdobywa się w trakcie przygotowań, i ewentualnie zwolnienie z matury, indeksy, pieniądze czy nagrody.

poza tym.. nie jest to równoznaczne z "życiem godnym elit". to zależy od wielu rzeczy. dlaczego państwo promuje uczelnie techniczne skoro brakuje miejsc pracy dla inżynierów, pieniądze nie są z tego zbyt duże, a do tego przemysł się nie rozwija i jest niechętny dla nowych rozwiązań? nie wiadomo. ale tak w życiu bywa.

o
ona

Dziwne, że występów Małysza czy Kubicy nikt nie określa mianem wyścigu szczurów. Udział w olimpiadach przedmiotowych to taka sama rywalizacja. Bez odpowiedniego przygotowania szanse na wysokie pozycje są niestety zerowe. Zajęcie wysokich pozycji to nie tylko powód do dumy, zwolnienie z matury, zdobyty indeks ale też szansa na różnego rodzaju stypendia, które wspierają budżet ucznia. Można więc w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym.

G
Gość
No zgadzam się z tym.
Uwazam, że podział społeczeństwa jest jednak nieunikniony, zawsze będą bogatsi-biedniejsi, mądrzejsi-głupsi, ładniejsi czy brzydsi. Ważne jest żeby ten który stoi na wyższej pozycji umiał być człowiekiem i rozumiał tych "słabszych" wtedy jest wszystko ok.

W 70% elity z Lo zderzaja się z rzeczywistością już na studiach, następne 20% w pracy. Pozostałym 10% udaje się osiągnąć pozycję życiową godną elity.
Pytanie jak sobie dadzą radę Ci którzy z piedestału spadną?

Ci, którzy spadną z piedestału, dowartościowują się poniżaniem innych i szkodzeniem im w każdy możliwy sposób.Mam zamożnych sąsiadów,którzy posłali synka do prywatnego liceum i byli bardzo rozczarowani,ze nie udało im się zdobyć/pomimo znajomości/ dla niego posady w ratuszu...teraz ma prywatną działalność..i czasem SAM MUSI BRAĆ SIĘ ZA ŁOPATĘ.A rodzice mają pretensje do całego świata i zajmują się oczernianiem i zastraszaniem innych.
G
Gość
Pomysł nieprzemyślany!!!

Pozdrawiam
Dawid Krupej - Finalista Olimpiady Filozoficznej i uczestnik wielu innych

Krupej, jesteś smutny. Może i masz banię jak stodołę, ale słoma Ci z butów wystaje.
m
maturzysta

Nie sądzę by klasa olimpijska to był dobry pomysł. Z drugiej strony, zdarza się nieraz, że dany uczeń potrzebuje odpowiedniego przygotowania do konkursów i olimpiad, którego nie uzyska w zwykłej klasie.

A propos samej szkoły.. jest taka jak każda inna. Znaczna większość uczniów nie kuje po nocach, co najwyżej chodzi na imprezy. Część nie radzi sobie ze szkolnymi przedmiotami, inni radzą sobie wybitnie i wygrywają olimpiady, ale nie spotkałem się z ludźmi, którzy byliby niesympatyczni, chamscy czy głupawi. Poza tym ta szkoła ma swój klimat. Nie ma mowy o wyścigu szczurów, chociaż trzeba pracować to nie ma obowiązku zaharowywania się na śmierć, niektórzy nauczyciele są legendarni z różnych powodów: jedni ze swojego unikatowego sposobu bycia, inni ze względu za nie bywałą zdolność do przekazywania wiedzy (państwo Linderowie!). A więc jako tegoroczny maturzysta mogę powiedzieć tyle, że Micek rządzi i dzieli

i
ij.

A co do tego wyścigu szczurów i niezdrowej rywalizacji, to się nie zgodzę.
Bynajmniej ja nie trafiłem do takiej klasy.
Obserwuję to co dzieję się na korytarz i nie widzę żadnych niemiłych zachowań.
Co do elitarności tej szkoły to chyba już legenda.
Z opowieści nauczycieli o tym co uczniowie naszego LO wypisują na sprawdzianach, wychodzi na jaw, że ta szkoła jest taka jak każda inna.

d
dt

Znam dyrektora i muszę powiedzieć, że jest człowiekiem zadufanym w sobie, zachowuje się nie w porządku wobec uczniów, raz udaje miłego, a potem pokazuje swój charakterek. Nadęty bufon. W dodatku jego dykcja jest beznadziejna. Nie chciałbym mieć z nim więcej do czynienia, z takim zakłamańcem.

i
ij.
Z opinii moich przyjaciół, kolegów uczęszczających do II LO słyszę, że jest to szkoła dla osób, którzy uwielbiają rywalizację oraz w żadnym stopniu nie są koleżeńscy.

no to fajnych masz kolegów.
chodzę do tej szkoły i jakoś tego nie zauważyłem.
pozdro.
i
ij.
gówno prawda!

mają tak samo jak "zwykli" uczniowie, w niczym nie jest im łatwiej, to tylko głupia legenda, jedyny gratis jaki dostają to wolny tydzień przed olimpiadą na przygotowanie się do niej i tyle!!!

no chyba jednak nie, chodzę do klasy z olimpijczykami i wybacz, ale widzę jak to wszystko wygląda. Nie ma ich na lekcjach, ale z przedmiotów na koniec mają 6. A ta klasa jest bezsensownym pomysłem, nawet gdyby powstała taka klasa, to każdy olimpijczyk musiałby mieć własnego nauczyciela, jakby ITN im nie wystarczał. Bezsensu. A dyrektor mógłby zająć się porządkiem w szkole, np w toaletach. To co nasz dyrektor wymyśla, przechodzi ludzkie pojęcie.
u
uczen2lo

Szkola w ktorej panuje niezdrowa rywalizacja. Nie polecam nikomu. Wyscig szczurow (oczywiscie sa tez normlani uczniowie, ale to nieliczna grupa osob.) Pomysl nieprzemyslany. Nie sadze, zeby byly z tego jakies korzysci. Elitarna szkola pffff i pozniej chodza sobie tacy i mysla ze sa niewiadomo kim bo od pierwszych dni w szkole wpieraja im ze to przyszla smietanka Polski, elita.

T
Tomasz

Nie uczęszczam do tej szkoły i nie zamierzam. Można więc powiedzieć, że jestem osobą trzecią. Postanawiam jednak wejść w rozmowę. Uważam, że "klasa tylko dla najlepszych" z pewnością nie powinna powstać. Będzie to ogromna dyskryminacja osób słabszych bądź gorszych, które gorzej radzą sobie w nauce. Z opinii moich przyjaciół, kolegów uczęszczających do II LO słyszę, że jest to szkoła dla osób, którzy uwielbiają rywalizację oraz w żadnym stopniu nie są koleżeńscy. Więc odpowiedzmy na pytanie: Czy taka "klasa tylko dla najlepszych" pomoże w zacieśnianiu więzi między uczniami?

G
Gość
Niektórym już studia pokazują, że zadzieranie nochala nie jest społecznie akceptowanym zjawiskiem
Zdarzają się też tacy, którym po elitarnym liceum i elitarnych studiach nawet i praca fizyczna nie pomaga na dobrze zakorzenioną elitarność - pozostają zgorzknialcami z pretensjami do świata i bez przyjaciół, z nadszarpnięta dumą i maniackim poczuciem wyższości i niesprawiedliwości.
Tak czy siak - zderzenie z rzeczywistością pewnego dnia nastąpi....

No zgadzam się z tym.
Uwazam, że podział społeczeństwa jest jednak nieunikniony, zawsze będą bogatsi-biedniejsi, mądrzejsi-głupsi, ładniejsi czy brzydsi. Ważne jest żeby ten który stoi na wyższej pozycji umiał być człowiekiem i rozumiał tych "słabszych" wtedy jest wszystko ok.

W 70% elity z Lo zderzaja się z rzeczywistością już na studiach, następne 20% w pracy. Pozostałym 10% udaje się osiągnąć pozycję życiową godną elity.
Pytanie jak sobie dadzą radę Ci którzy z piedestału spadną?
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3