Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, bądź uważny! Zmiana diety w pewnym wieku jest konieczna i korzystna dla zdrowia

Monika Zacharzewska
123RF
O dostosowaniu jadłospisu do potrzeb rozmawiamy z doktor Magdaleną Tańską z Poradni Promocji Zdrowia Miejskiego w Słupsku.

Edukuje pani seniorów, jak powinno wyglądać ich odżywianie. Jakie są zasady diety osób starszych?

Taka dieta powinna uwzględniać energetyczne potrzeby osoby starszej, jej wartość powinna być na odpowiednim poziomie, pamiętając, że przemiana materii u osób starszych jest wolniejsza. Trzeba również uwzględnić zapotrzebowanie na poszczególne produkty odżywcze. Należy też dostosować jadłospis do współistniejących chorób występujących często u seniorów.

Czy w miarę upływu lat powinniśmy bardzo mocno modyfikować codzienną dietę?

W miarę upływu lat człowieka jego dieta powinna być coraz bardziej odżywcza, a coraz mniej kaloryczna. Po to, by dopasować jadłospis do potrzeb organizmu, bo przecież często z wiekiem maleje nasza aktywność fizyczna. Wtedy należy zmniejszyć kaloryczność posiłków, ograniczyć słodkie przekąski, owoce jeść tylko do południa. Jednocześnie trzeba pamiętać o wysokoodżywczych produktach, jak warzywa surowe lub gotowane najlepiej al dente, porcji mięsa, ryby, produktach zbożowych.

Czy zaleca pani seniorom gotowanie w domu?

Oczywiście, najlepiej gotować w domu, choć czasem można sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek w restauracji. Odradzam tylko dania typu fast food. Jednak gotując w domu, warto unikać monotonii żywieniowej, seniorzy często nie przygotowują już posiłków dla całej rodziny, a tylko dla siebie, ale nawet wtedy trzeba kłaść nacisk na to, aby dieta była jak najbardziej urozmaicona i różnorodna.

Seniorki to często aktywne panie spotykające się przy kawie, ciastku, czasem lampce wina lub koniaku. Mogą sobie na to pozwolić?

Ciastko zjedzone raz w tygodniu na spotkaniu ze znajomymi nikomu nie wyrządzi krzywdy. Można jednak do kawy przygotowywać dietetyczne słodycze w domu lub poczęstować się gorzką czekoladą. Lampka dobrego alkoholu raz na jakiś czas też jest dozwolona.

Jakie zmiany związane z odżywianiem zachodzą w organizmie z wiekiem?

Niestety, w błonie śluzowej języka spada zdolność odczuwania smaków, ubytek uzębienia powoduje mniejszą zdolność prawidłowego gryzienia i żucia pokarmów, bywają trudności z przełykaniem spowodowane zaburzeniami perystaltyki, a w żołądku zachodzi proces zanikania komórek wydzielających soki trawienne.

Co z tłuszczami?

Tłuszcze są przede wszystkim źródłem energii niezbędnej dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Pełnią wiele ważnych funkcji, między innymi budują i zapewniają elastyczność błon komórkowych, chronią serce poprzez zapewnienie odpowiedniego stężenia i proporcji cholesterolu czy umożliwiają trawienie i wchłanianie witamin A, D, E, K. Dzienne spożycie tłuszczu, zgodnie z normami żywieniowymi, powinno być dostosowane do potrzeb fizjologicznych człowieka zależnych nie tylko od płci i stanu zdrowia, ale również od wieku oraz etapu życia, na którym się znajdujemy.

ZOBACZ TAKŻE: Bądź w formie: Dieta pudełkowa - jedni gotują, inni zamawiają gotowe diety

(Źródło: gs24.pl)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza