MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, nie daj się oszukać! Słupscy policjanci ostrzegają przed przestępcami

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Policja ostrzega seniorów przed oszustami
Policja ostrzega seniorów przed oszustami Fot. KMP Policja
Słupscy policjanci przeprowadzili kolejne spotkanie z osobami starszymi poświęcone tematyce ich bezpieczeństwa. Omówili sposoby działania oszustów i powiedzieli jak zapobiec utracie oszczędności. Aktywni seniorzy usłyszeli o ostatnich zdarzeniach ze Słupska, poznali nowe mechanizmy przestępców i powiedzieli o swoich doświadczeniach w kontaktach z obcymi.

W czwartek, 7 października, w SCOPIES w Słupsku odbyło się spotkanie z seniorami poświęcone tematyce ich bezpieczeństwa. W trosce o osoby starsze słupscy policjanci przygotowali wystąpienie, podczas którego przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, omówili sposoby działania przestępców i powiedzieli o kilku skutecznych oszustwach, do których doszło w ostatnim czasie.

- Spotkanie miało na celu wzrost świadomości seniorów w zakresie prezentowanych treści. Z wypowiedzi uczestników wyraźnie słychać było, że omawiane tematy są im dobrze znane, nie mniej jednak okazało się, że przedstawienie niektórych prawdziwych historii wywołało poruszenie i zaskoczenie. Omawiając zdarzenia, w których swoje oszczędności stracili słupszczanie, policjanci zobrazowali sposoby działania sprawców i zwrócili uwagę na popełniane błędy doprowadzające do przekazania pieniędzy - mówi mł. asp. Monika Sadurska, rzecznik prasowy KMP w Słupsku.

Ostatnia część spotkania przeznaczona była na luźne rozmowy i dyskusję.

- Okazało się, że właściwie co drugi uczestnik spotkania był w sytuacji zagrożenia. Seniorzy opowiadali o nieproszonych gościach pukających do ich drzwi, o podejrzanych telefonach i pokazywali SMS-y, które wzbudziły ich podejrzenia - mówi Sadurska.

Policjanci odnieśli się do każdej sytuacji i wyraźnie zaznaczyli o konieczności informowania ich na wypadek podobnych zdarzeń. Na koniec przekazali tematyczne ulotki.

Ostatnie oszustwo. Oszust przekonywał, że wnuk potrącił kobietę w ciąży

Pod legendą spowodowania wypadku przez wnuka działali przestępcy, którzy pod koniec września od dwóch seniorek wyłudzili oszczędności i próbowali oszukać kolejne. W słuchawce telefonu kobiety słyszały zapłakanych niby wnuków, którzy potrzebowali pieniędzy na uiszczenie kaucji. Po ich odbiór wysyłano „adwokata lub policjanta”.

Ofiarami przestępców działających metodą „na wnuczka” padły 73-latka i 83-latka, które po rozmowie telefonicznej z osobą podszywającą się za wnuka, przekazały po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobiety odebrały telefon z informacją o spowodowanym wypadku i potrąceniu kobiety w ciąży. Usłyszały, że ich „wnukowie” są na komisariacie, a celem uniknięcia aresztu muszą wpłacić kaucję. Po odbiór pieniędzy z domu zgłaszali się rzekomy adwokat i policjant.

Dwie inne osoby nie dały się oszukać. Jedna seniorka była bliska przekazania pieniędzy, ale gdy za drzwiami zobaczyła mężczyznę, uznała, że nie jest on policjantem i wycofała się ze współpracy. Kolejną próbę oszustwa udaremnił prawdziwy syn, który szybko dowiedział się o telefonach do mamy i zakazał odbierania kolejnych.

Policjanci ostrzegają

Zapamiętaj, nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Nie ma znaczenia, za kogo się podają. Gdy dzwoni rzekomy zapłakany wnuk, jego głos i przedstawiana sytuacja brzmią bardzo wiarygodnie. W takiej sytuacji trzeba natychmiast rozłączyć rozmowę i najlepiej z innego telefonu zadzwonić na numer alarmowy 112 lub wybrać numer prawdziwej bliskiej osoby z rodziny. Ważne, żeby zrobić to z innego aparatu telefonicznego. Korzystając z tej samej słuchawki, często każde nowe połączenie będzie kontynuacją rozmowy zainicjowanej przez oszusta.

- Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - mówi Sadurska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza