Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, zaszczep się przeciw pneumokokom

maz
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. Pixabay.com
Wszyscy słupszczanie, którzy ukończyli 65 lat, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw pneumokokom.

- Wystarczy, że pójdą do lekarza pierwszego kontaktu i poproszą o skierowanie na szczepienie - mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich spowodowana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc.

Słupski samorząd tę akcję przeprowadza wspólnie z samorządem województwa pomorskiego w związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów. Szczepienia przeprowadzane w ramach Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka.

Ponad połowa powiatów z województwa pomorskiego poparła ideę wdrożenia regionalnego programu polityki zdrowotnej i podjęła decyzję o współfinansowaniu wraz z samorządem wojewódzkim szczepień ochronnych dla mieszkańców tych powiatów. W 2018 r. wprowadzono pilotażowy program, w ramach którego wsparciem objętych zostanie ok. 30 proc. osób będących w grupie ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową) w wieku 65 +, czyli prawie trzy tysiące seniorów. Szacunkowy koszt programu w tym roku to około 1 mln zł.

W programie uczestniczy łącznie 13 powiatów: wejherowski, bytowski, chojnicki, kościerski, kwidzyński , tczewski, człuchowski, kartuski, malborski, pucki, Gdynia, Sopot i Słupsk.

Element polityki senioralnej

– To pierwszy realizowany wspólnie z powiatami program zdrowotny, który dofinansowujemy. Jest dedykowany seniorom, których w naszym regionie przybywa. Poza profilaktyką równie ważna jest działalność edukacyjna i uświadomienie mieszkańcom województwa istniejących zagrożeń. Osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami – mówił członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania. Dlatego też samorząd wojewódzki podjął decyzję o jego wsparciu finansowym w 50 proc., czyli w takiej samej wysokości jak powiaty. Przypominam, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, cukrzyca typu 2 oraz rehabilitacja kardiologiczna.

– Celem założenia Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokowi poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych przeciw pneumokokom wśród populacji objętej programem – wyjaśnia Agnieszka Stecz z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dzięki realizacji programu wzrośnie liczba pacjentów stosujących szczepienia przeciw pneumokokom. Zwiększy się też świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka oraz wiedza personelu medycznego. Zakłada się, że zmniejszy się zapadalność na inwazyjne zakażenia pneumokokowe w naszym regionie oraz zmniejszy liczba spowodowanych przez te bakterie zgonów – dodaje Stecz.

Program oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów szczepień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza