Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy zostali przeszkoleni, jak nie stać się ofiarą oszustów

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Fot. Komenda Miejska Policji w Słupsku
Z ciekawą akcją skierowaną do seniorów wyszło SCOPiES. Na zorganizowanym tam szkoleniu słupscy policjanci uczyli, jak nie zostać ofiarą oszustów.

- Funkcjonariusze ze Słupska podczas wakacji dbają także o osoby starsze. Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku spotkali się z seniorami w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Działania te mają na celu poprawę świadomości w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom - informuje Jakub Bagiński z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Gdy oszuści zapukają do drzwi

Podczas spotkania policjanci przedstawili starszym osobom mechanizmy działania oszustów. Omówione zostały znane metody, którymi posługują się oszuści: m.in. „na policjanta”, „na wnuczka”, „na pracownika administracji”, a także inne sposoby, którymi przestępcy nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy. - Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że oszuści stale szukają nowych metod, którymi mogą zmanipulować i naciągnąć osoby starsze - ostrzegali funkcjonariusze swoich słuchaczy.

- Policjanci informowali, że każda osoba, która podaje się za policjanta lub pracownika administracji, powinna być wyposażona w legitymację lub identyfikator, których wiarygodność można sprawdzić. Funkcjonariusze radzili, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Instruowali uczestników, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych osób i nie przechowywać w miejscu zamieszkania większych sum pieniędzy. Natomiast w przypadku, gdy do zagrożenia już dojdzie, jak najszybciej dzwonić na numer alarmowy 112. Tak również należy postąpić, gdy senior wykryje podstęp i przestępstwo.

Trwa głosowanie...

Czy szkolenia na temat bezpieczeństwa dla seniorów powinny być organizowane częściej?

O wakacyjnym bezpieczeństwie seniorów

W czasie spotkania w SCOPiES poruszono również tematykę bezpieczeństwa podczas wakacji, dotyczącą w szczególności bezpiecznego podróżowania w komunikacji publicznej oraz korzystania z akwenów. - Stałe uświadamianie wszystkich osób starszych przez funkcjonariuszy, ale również przez osoby najbliższe ma za zadanie zbudowanie świadomości, która ma ustrzec seniorów przed takimi oszustwami - podsumowuje Jakub Bagiński

Nie opowiadaj nieznajomym

Pomysły oszustw „na wnuczka”, na policjanta” itp. nie mają końca. W tym roku dwa małżeństwa emerytów ze Słupska padły ofiarą oszustów podających się za ich rodzinę. Seniorzy łącznie stracili 120 tysięcy złotych. Do ponad 80-letnich emerytów z Zatorza zadzwoniła oszustka podająca się za ich córkę. I, niestety, fałszywa krewna przekonała seniorów, którzy przekazali jej 60 tysięcy złotych. Dzięki publikacji w „Głosie Pomorza” i na gp24.pl wizerunku z nagrania kamery na klatce schodowej pośrednik w przekazaniu pieniędzy wpadł w ręce policji. Plagą są też oszustwa na pracownika socjalnego. Najpierw oszustka dzwoni na komórkę starszej osoby. Przedstawia się, że jest z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, oferuje pomoc. Tak naprawdę zbiera informacje o rozmówcy. Te z kolei są podstawą, by kolejny oszust wzbudził zaufanie swoich ofiar.

Zobacz także: Metodą na wnuczka wyłudzili w Słupsku ponad 120 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza