Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja dendrologiczna w Lasku Północnym w Słupsku

Katarzyna Sowińska [email protected]
Barbara Poradowska, z wykształcenia biolog, odkryła drzewo, a doktor Zbigniew Sobisz je zmierzył.
Barbara Poradowska, z wykształcenia biolog, odkryła drzewo, a doktor Zbigniew Sobisz je zmierzył. Kamil Nagórek
W Lasku Północnym odkryto tulipanowca. Ten okaz jest sensacją, choć to drugie drzewo tego gatunku, które znaleziono w Słupsku.

Potwierdzeniem kolejnego dendrologicznego znaleziska zajął się słupski naukowiec dr Zbigniew Sobisz, który początkowo nie dał wiary w informacje o tulipanowcu w lasku.

- O pierwszym tulipanowcu poinformował mnie cztery lata temu leśniczy znający teren Lasku Północnego - opowiada dr Sobisz.

- Już jeden okaz tego rzadkiego starego drzewa jest czymś niezwykłym, szacuje się, że w całym kraju występuje ich tylko około stu. Wiele stało się pomnikami przyrody. Nie spodziewałem się, że w Lasku Północnym znajduje się więcej tulipanowców, stąd moje początkowe niedowierzanie. Mogę śmiało powiedzieć, że mamy tu sporą sensację dendrologiczną.

Nowy tulipanowiec został dokładnie zmierzony w obwodzie - na wysokości ok. 130 cm liczy sobie 165 cm, drzewo jest również bardzo wysokie - ma około 26 metrów, jego wiek oszacowano na około 80 lat. Na ślad tulipanowca przypadkiem trafiła Barbara Poradowska, z wykształcenia biolog.

- Spacerowałam po lasku i znalazłam piękne żółte liście - mówi kobieta. - Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że są to liście właśnie tulipanowca.

W Lasku Północnym rośnie 98 gatunków drzew i krzewów, wśród nich wiele egzotycznych. Jednym z nich jest właśnie tulipanowiec amerykański. Drewno tulipanowca wykorzystywane było między innymi przy wyrobie drogich mebli i instrumentów muzycznych.

- Ja również jestem zaskoczony i jednocześnie podekscytowany odnalezieniem kolejnego tulipanowca - mówi Tomasz Urbaniak, historyk, planujący przywrócenie parkowi dawnej świetności.

- Być może w Lasku Północnym znajduje się więcej tulipanowców. Korzystając z okazji, chciałbym ogłosić oficjalne poszukiwania kolejnych egzemplarzy. Jeśli faktycznie rosną tu inne tulipanowce, być może wspólnymi siłami je odnajdziemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza