Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w Bałtyku! Czy to skarb króla Eryka? (wideo)

(nag)
Wrak statku z XV wieku odkryty koło bałtyckiej wyspy Gotlandii.
Wrak statku z XV wieku odkryty koło bałtyckiej wyspy Gotlandii. kadr z wideo ze strony: www.aftonbladet.se
Dobrze zachowany wrak z XV wieku został znaleziony w morzu na głębokości 50 metrów koło bałtyckiej wyspy Gotlandii.

Jak poinformowały światowe agencje, wrak odkryła ekipa nurków współdziałających ze szwedzkimi muzeami morskimi. Grupa ta, penetrująca bałtyckie dno, ma na swym koncie już kilka ciekawych znalezisk. Zdaniem stojącego na czele ekipy Richarda Lundgrena odkryty okręt długości około 25 metrów należał zapewne do Eryka Pomorskiego, który osiadł kiedyś w Darłowie i tutaj - w miejscowym Zamku Książąt Pomorskich znajduje się jego pomnik.

Film pochodzi ze strony www.aftonbladet.se

- Eryk Pomorski to władca zwany cesarzem Północy i Ostatnim Wikingiem Bałtyku. Ostatnie 10 lat swego długiego życia spędził w darłowskim zamku, który rozbudował i umocnił. Zmarł w 1459 i został pochowany w kościele Mariackim w Darłowie - informuje Leszek Walkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej, autor książ­ki i wielu publikacji na temat historii ziemi darłowskiej i króla Eryka.

- W maju 1449 roku, wracając z Gotlandii do Darłowa, dwa z floty siedmiu jego statków przewożących skarby zatonęły w czasie sztormu. Być może to jeden z nich - zastanawia się Walkiewicz i podkreśla, że Darłowo dumnie nosi nazwę Królewskiego Miasta - właśnie ze względu na związki z legendarnym władcą.

Eryk Pomorski - syn księcia Warcisława VII i Marii Meklemburskiej urodził się w 1382 w zamku swego dziadka Bogusława V. W wieku 7 lat został usynowiony przez królową Danii i Norwegii Małgorzatę. W roku 1397 został koronowany w Kalmarze na władcę trzech królestw: Danii, Szwecji i Norwegii. Do niego należały także ziemie Finlandii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandia.

Z ważniejszych jego dokonań należy wymienić przeniesienie stolicy Danii z Roskilde do Kopenhagi, nadanie praw miejskich i przywilejów handlowych dla Landskrony, Viborgu, Malmö i Helsing. Jest budowniczym zamków, twierdz, klasztorów i kościołów, wprowadzenie ceł w Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bogaciła się przez setki lat. Walczył z monopolem handlowym Hanzy, proponował królowi Władysławowi Jagielle połączenie Unii Polsko-Litewskiej z Unią Państw Kalmarskich. W Jerozolimie założył zakon Rycerzy od Gwoździ Chrystusa. Przez pół wieku dbał o losy Pomorza Zachodniego. Pierwszą jego żoną była Filippa, córka króla Anglii Henryka IV, zmarła w 1430 r., a drugą Dunka Cecylia, którą poślubił w Darłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza