Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce, mózg - potrzebują więcej witaminy C

Supernowa
Normy dziennego spożycia witaminy C są zaniżone i niewystarczające - doszli do wniosku naukowcy.

Autorami powyższej konkluzji są amerykańscy badacze z Uniwersytetu Stanowego Oregonu (USA). Według nich powinniśmy konsumować co najmniej 120 miligramów witaminy C. Dopiero wtedy - według nich - kwas askorbinowy ujawni wszystkie swoje zalety. "Kiedyś uważano, że podstawowa rola witaminy C polega na zapobieganiu szkorbutowi.

Faktycznie, gdyby wziąć pod uwagę tylko tę potrzebę, dzienna norma na poziomie 60 mg jest wystarczająca. Ale to za mało w profilaktyce innych schorzeń" - piszą badacze w pracy opublikowanej w fachowym piśmie "Journal of Clinical Nutrition", przyznając, że wielu specjalistów od żywienia uzna to za przesadne.

Główny autor badań prof. Balz Frei podkreśla jednak, że wiele nowszych badań wskazuje na fundamentalną rolę witaminy C jako przeciwutleniacza, który usuwa z komórek wiele szkodliwych związków tlenu pozostałych po rozmaitych reakcjach chemicznych. - W ten sposób możemy zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów złośliwych i chorób układu krążenia i zapobiegać degenerowaniu się komórek mózgowych, albo przynajmniej hamować taką degenerację. Witamina C działa też korzystnie na funkcje narządu wzroku.

Aby jednak odczuć jej pozytywny wpływ na organizm, powinniśmy przyjmować ją w większych ilościach - dowodzi naukowiec. Według jego szacunków powinno to być 100-120 miligramów dziennie.
Niestety, nie potrafimy samodzielnie syntetyzować witaminy C. Brakuje nam odpowiednich enzymów w naszym organizmie. Pod tym względem zostaliśmy wyraźnie poszkodowani przez naturę, która wyposażyła w tę umiejętność większość roślin i zwierząt. - Dlatego musimy stale pamiętać, aby wciąż dostarczać organizmowi nowych porcji witaminy - podkreśla Frei.

Zaleca on konsumowanie owoców i warzyw nawet 7-9 razy dziennie. Dzięki temu, twierdzi, organizm człowieka otrzyma około 150-200 mg witaminy C. - To dawka optymalna. Teoretycznie można byłoby przyjmować jeszcze większe ilości, ale w profilaktyce antyrakowej czy przeciwmiażdżycowej nie będzie to już miało większego znaczenia - mówi naukowiec.

Zwraca on uwagę, że witamina C jest szybko zużywana przez organizmy osób palących papierosy. - Dlatego palacze powinni szczególnie dbać o dietę bogatą w produkty zawierające witaminę C. To samo zalecenie dotyczy osób w podeszłym wieku, które wolniej przyswajają kwas askorbinowy - radzi prof. Frei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza