Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serowar przeprowadził warsztaty w Wiklinie

Zbigniew Marecki
Krzysztof Jaworski, doświadczony serowar z Żuław w piątek dzielił się swoją wiedzą z mieszkańcami powiatu słupskiego.

Prowadzone przez niego warsztaty, które zorganizowała bytowska Fundacja Rozwoju LokalnegoParasol, odbyły się w świetlicy wiejskiej w Wiklinie. Uczestniczyło w nich 12 osób.

Jak się okazało, serowarstwo jest stosunkowo łatwe. Aby samemu wyprodukować smaczny żółty ser, nie trzeba mieć skomplikowanych urządzeń i zdobywanej latami wiedzy.

- Najważniejszym warunkiem jest zdobycie świeżego, niepasteryzowanego mleka . Na szczęście na Pomorzu można sobie z tym łatwo poradzić - mówi Krzysztof Jaworski. W przypadku warsztatów w Wiklinie wystarczyło 20 litrów mleka.
Reszta produktów i sprzęt to rzeczy ogólnodostępne, takie, które znajdziemy w każdej kuchni.

- Jedynym nietypowym składnikiem, w który trzeba się wcześniej zaopatrzyć, jest podpuszczka - naturalny enzym, ułatwiający ścinanie się białka – dodaje serowar.

Praktyczna prezentacja serowarstwa obejmuje omówienie kilku podstawowych zasad obowiązujących przy produkcji twardego sera. Póżniej wszyscy przystępują do pracy. Trwający kilkadziesiąt minut pokaz, podczas którego prowadzący i kilku śmiałków wykonywali bardzo proste i wynikające jedna z drugiej czynności, kończy się pojawieniem na sicie apetycznego, białego stożka, który następnie można formować i wzbogacać smakowo.

Swoją wiedzą Krzysztof Jaworski, który przez 15 lat prowadził własną wytwórnię serów, dzieli się chętnie. Przeprowadził już wiele warsztatów. Ostatnio działa w regionie słupskim, gdzie na zlecenie Fundacji Parasol, spotyka na warsztatach z mieszkańcami wielu miejscowości.

Ich celem jest pobudzenie mieszkańców obszarów wiejskich do poszukiwania sposobów na małą przedsiębiorczość w oparciu o lokalne zasoby. Serowarstwo może bowiem stanowić hobby, pasję, wzbogacenie domowego stołu czy oferty agroturystycznej, a także być sposobem na trwałe zarobkowanie. Zainteresowani takimi warsztatami mogą się kontaktować z Fundacją Rozwoju Lokalnego Parasol w Bytowie, 59 721 24 77, e-mail: [email protected].

Szerzej o warsztatach napiszemy w piątkowym wydaniu „Głosu Słupska”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza